Frekvencijski opseg 5G-a sve opterećeniji na razvijenim tržištima

Većina zemalja u svijetu ostvaruje napredak u korisničkom iskustvu 4G i 5G mreža. To je posljedica stalnih ulaganja u nove tehnologije i odmak od naslijeđenih tehnologija

Gorden Knezović petak, 25. travnja 2025. u 15:30

Osobito je to izraženo u zemljama s nižim i višim srednjim dohotkom, koje se često nazivaju tržištima u nastajanju, gdje je napredaj najizraženiji, navodi Opensignal.

Kako dostupnost novih telekomunikacijskih tehnologija raste u većini regija svijeta tako se povećava zaostatak najsiromašnijih zemlje. Većina tih najsiromašnijih zemalja tek treba usvojiti 5G tehnologiju, a oni koji su je usvojili ona je u ranoj su fazi razvoja. Korisnici u tim zemljama najviše vremena provode u 2G/3G mrežama - ili su suočeni s gubitkom signala - zbog nemogućnosti pristupa 4G infrastrukturi zbog preraspodjele spektra ili rastućeg zagušenja.

rast brzina preuzimanja u 4G mrežama i pad u 5G mrežama na razvijenim tržištima
rast brzina preuzimanja u 4G mrežama i pad u 5G mrežama na razvijenim tržištima

Poboljšanje 4G-a, pad 5G-a

U prvom tromjesečju ove godine događa se zanimljivost što su frekvencijski opsezi koji se koriste za 5G sve opterećeniji dok je zbog prelaska korisnika na 5G frekvencijski opseg za 4G sve slobodniji te korisnici u toj mreži imaju sve bolje iskustvo. Kako će i dalje sve više korisnika prelazi na 5G, upravljanje zagušenjem i održavanje dosljedne kvalitete ostat će središnji izazov za operatere.

Sve veće opterećenje 5G mreža posebno je vidljivo na tržištima poput Švedske, Norveške, Danske i Luksemburga, gdje su 5G brzine pale, dok su performanse 4G mreža rasle.

Na primjer, Danska migrira frekvencijski pojas od 1800 MHz s 4G na 5G. Iako ta promjena poboljšava dostupnost 5G-a - zahvaljujući snažnim karakteristikama širenja od 1800 MHz - on također dovodi više korisnika u 5G mrežu, povećavajući opterećenje. Međutim, budući da 1800 MHz nudi niže vršne performanse od viših frekvencijskih pojaseva, njegova upotreba pridonosi padu prosječne brzine preuzimanja 5G-a, iako 4G brzine imaju koristi od smanjenog zagušenja.

U Norveškoj napori na modernizaciji mreže i povećana upotreba niskopojasnog spektra od 700 MHz pridonose sporijim brzinama 5G-a. Operateri diljem nordijskih zemalja daju prednost široj geografskoj pokrivenosti u odnosu na vršnu 5G propusnost, mijenjajući najveću brzinu za doseg.

To odražava sazrijevanje 5G ekosustava, gdje rastuće prihvaćanje i velika upotreba podataka nadmašuju rast kapaciteta. Kako mreže daju prednost 5G pristupu na širim područjima, pojavljuje se napetost - što dovodi do padova brzine u nordijskim zemljama.

10 najboljih telekomunikacijskih nacionalnih tržišta u svijetu u Q1 2025
10 najboljih telekomunikacijskih nacionalnih tržišta u svijetu u Q1 2025

Stabilno korisničko iskustvo

Premda metrika brzine podatkovnog prometa varira, svakodnevno korisničko iskustvo (Excellent Consistent Quality, ECQ) ostaje uglavnom stabilno.

Od promjene na ljestvici kvalitete nacionalnih mreža u prvom tromjesečju ove 2025. godine za istaknuti je da je Južna Koreja preuzela prvo mjesto u ukupnom globalnom poretku. Preuzimanje liderske pozicije uslijedilo je zbog rasta brzine preuzimanja u 5G mreži te poboljšanju korisničkog iskustva (ECQ). Finska je ostala na 2. mjestu zahvaljujući izvanrednom ECQ-u i velikoj brzini preuzimanja, dok je Danska pala na 3. mjesto zbog pada brzine preuzimanja u 5G mreži.

Uz Finsku i Norveška i Švedska ostale su u globalnom vrhu kvalitete mreže, a Australija i Japan napredovali na 4. odnosno 5. mjesto.