Europa predvodi u gašenju 2G i 3G
Unatoč valu gašenja 3G mreže diljem Europe, mnogi se korisnici i dalje uvelike oslanjaju na naslijeđene 3G i 2G mreže
Te zastarjele tehnologije predstavljaju jedinstvene izazove za operatere i regulatore koji žele modernizirati infrastrukturu uz minimaliziranje ometanja korisnika.
Mnogi operateri i vlade u svijetu odlučuju da se 2G i 3G tehnologije, kao i spektar koji im je dodijeljen, trebaju isključiti za novije telekomunikacijske tehnologije većeg kapaciteta, niže latencije i učinkovitije LTE i 5G.
Do studenog ove 2024. godine Globalno udruženje dobavljača mobilne telefonije GSA registriralo je 205 isključenja 2G ili 3G mreže u 71 zemlji u svijetu koja su bila dovršena, ili u tijeku ili u planu. Proces gašenja najdalje je otišao u Europi. Europa predvodi u gašenju ranijih telekomunikacijskih tehnologija s više od polovice (52,6%) globalnih 2G i 3G isključenja koja su dovršena, planirana ili su u tijeku .
U samoj Europi nordijske zemlje vode u gašenju 3G i 2G mreža. Prema podacima Opensignala, nordijske zemlje (Norveška, Finska, Danska i Švedska) zajedno s Nizozemskom zauzimaju zadnjih pet mjesta po udjelu vremena koje korisnici provode uz 2G ili 3G vezu. Slijede Francuska, Njemačka, Velika Britanija i Austrija. Norveški korisnici provode najmanje vremena na 2G/3G mrežama, a slijede ih oni u Nizozemskoj i Finskoj.
Nasuprot njima korisnici u Moldaviji najviše vremena provode u 2G ili 3G mrežama, čak 18,9% online vremena. Od toga u 3G mreži Moldavci provode 17,6% vremena. Bosna i Hercegovina, Malta i Albanija su na drugom, trećem i četvrtom mjestu po količini korisničkog vremena u 2G/3G i 3G vezama.
Najveća upotreba 2G veze je u Luksemburgu. Korisnici u Luksemburgu provode najveći udio vremena 2G vezi (4,5%), a slijede ih korisnici u Grčkoj i Češkoj. Grčka je ugasila svoje 3G mreže, ali korisnici provode online vrijeme u 2G vezama tek nešto manje nego u Velikoj Britaniji. Naime, gašenje 3G mreža u Velikoj Britaniji od Vadafonea i EE, operater Three je u fazi ukidanja 3G mreže, povećalo je korisničko vrijeme u 2G mrežama.
Inače, europski korisnici u prosjeku provode 5,5% svog vremena uz 2G ili 3G vezu.
Gasiti 2G ili 3G?
Odluka o tome koju naslijeđenu tehnologiju prvo ugasiti ovisi u velikoj mjeri o poslovnim korisnicima, posebno onima koji koriste 2G/3G usluge za IoT (Internet of Things) uređaje kao što su pametna brojila - i u slučaju Francuske, dizala. Francuska federacija za dizala zatražila je odgodu gašenja 2G/3G mreža jer industrija dizala nije spremna za promjenu, a gotovo polovica dizala u zemlji opremljena je 2G ili 3G tehnologijom. Uključeni su i mnogi drugi čimbenici, uključujući posjedovanje spektra operatora, starost opreme i razinu ulaganja u svaku tehnologiju. Tu je i brzina kojom su operateri prešli s 2G na 3G. 3G ne nudi nikakve posebne prednosti u odnosu na 4G, koji može učinkovitije obavljati sve funkcije 3G-a, a 3G mreže općenito imaju veće operativne troškove od 2G.
Dodatno razmatranje je naslijeđeni glas s komutiranim krugom koji mora biti podržan za uređaje koji ne podržavaju Voice over LTE (VoLTE). Mali broj uređaja je još uvijek u toj kategoriji i isključivanje 2G i 3G uklanja njihovu mogućnost upućivanja poziva, što može kršiti regulatorne zahtjeve.
Najviše se gasi 3G
Opensignalova analiza ukazuje da, u prosjeku, europski mobilni korisnici provode 3,9% online vremena spojeni na 3G mreže. Razlike između nekih zemalja su značajne. Dok zemlje poput Moldavije i Bosne i Hercegovine pokazuju veliko oslanjanje na 3G, druge, poput Norveške i Finske, već se približavaju potpunom ukidanju 3G-a, pri čemu korisnici ne provode gotovo nimalo vremena na toj mreži.
Korisnici u Moldaviji troše najveći udio vremena na 3G - 17,6%, daleko više od korisnika u drugoplasiranoj Bosni i Hercegovini i trećeplasiranoj Malti. Četvrto mjesto Albanije uvelike je uvjetovano visokim vremenom operatera ONE Albanije čiji korisnici na 3G mreži provode 15,3% vremena, kod drugog operatera Vodafonea provode tek 5,5% online vremena.
Irska je na petom mjestu za vrijeme na 3G na analiziranim tržištima. Eir i 3 imaju statistički povezane rezultate od 8,1 i 9,2% vremena, dok korisnici Vodafonea u 3G vezi provode znatno manje vremena 4%, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je taj operater u listopadu započeo posljednju fazu procesa isključivanja 3G-a.
Francuska je jedina europska članica G7 s u kojoj je korištenje 3G-a preko 5% online vremena.. Prosjek bi bio bi niži da nije korisnika besplatnih mreža koji su 8,1% svog online vremena na 3G vezi, što je znatno više od onoga što navode korisnici s drugim operaterima. To nije iznenađujuće s obzirom na to da gotovo četvrtina besplatnih mobilnih pretplatnika nema 4G/5G tarife.
Poljska drži sedmo mjesto po korisničkom vremenu na 3G vezi, uglavnom zahvaljujući operateru Plus, čije je prosječno korisničko vrijeme u 3G mreži 16,8%. Sljedeći najveći poljski operater Orange ima prosjek 5,4%, dok je T-Mobile Poljska zatvorio svoju 3G mrežu 2023. godine.
Španjolska pokazuje značajne varijacije u vremenu na 3G među svojim operaterima, s ukupnim rezultatom od 4,3%. Korisnici na Yoigu troše 9% vremena na 3G, korisnici na Movistaru 5,7%, 4,7% korisnici Orangea, a korisnici Vadafonea samo 1,1%. Vodafone je bio u završnoj fazi isključivanja svoje 3G mreže tijekom razdoblja prikupljanja podataka. Austrija također ima sličnu varijaciju, A1 korisnici provode 6,2% svog vremena s 3G vezom, dok korisnici operatera Three provode samo 2%. Magenta je dovršila svoje 3G isključivanje ove godine.
Korištenje 2G-a
Diljem Europe 2G mreže ostaju prisutne zbog svoje ključne uloge u IoT aplikacijama, pouzdane pokrivenosti u ruralnim i udaljenim područjima i nižih operativnih troškova. U prosjeku, korisnici u Europi provode 1,7% vremena na 2G vezama.
Korisnici u Luksemburgu provode najviše vremena na 2G vezi (4,5%). U Grčkoj u kojoj su ugašene 3G mreže na drugom je mjesto (4,1% vremena), slijede Češka i Slovačka. U Grčkoj, korisnici operatera Nova provode 6% svog online vremena na 2G vezi, dok korisnici u Cosmoteu i Vodafonu provode 3,5 i 3,6% vremena na 2G vezi. U Češkoj korisnici Vodafona imaju najviše vremena na 2G, 5,1%, a slijede ih korisnici O2 i T-Mobile s izjednačenim rezultatima od 3,2-3,7%.
Korisnici 4ka u Slovačkoj provode 9,9% svog vremena s 2G vezom, dok korisnici konkurentskih mreža provode od 2,8 do 3,2% online vremena. Od europskih članica G7 (Francuska, Njemačka, Italija i Velika Britanija), njemački korisnici provode najviše vremena na 2G vezi (2,3%) naspram 1,7% odnosno 1,6% u Velikoj Britaniji i Italiji. Njemački prosjek bio bi veći da nije Telekoma, jer njegovi korisnici provode 1,5% vremena na 2G vezi u usporedbi s 2,4% odnosno 2,8% koliko provode korisnici O2 i Vodafone. Njemački operateri ugasili su svoje 3G mreže još 2021. godine, tako da je 2G jedina naslijeđena mobilna tehnologija koja još uvijek radi.