Tarife pristupa Internetu u Hrvatskoj među skupljima u Europi, na 21. mjestu od 31 zemlje
European Broadband Observatory (EuroBOT) analitičke tvrtke Point Topic objavio je podatke o poslovnim i potrošačkim tarifama europskih telekomunikacijskih operatera s kraja rujna ove 2024. godine
Izvješće obuhvaća operatere iz 27 zemalja EU te Velike Britanije, Norveške, Islanda i Švicarske, ukupno više od 200 operatera iz 31 zemlje. Analizirane su sve ponude tarifa od samostalnih širokopojasnih tarifa do tarifa gdje su kombinirane širokopojasne usluge, televizija i telefonija, odnosno paketi usluga.
Unutar izvješća razlikuju se tri glavne fiksne širokopojasne tehnologije – bakrene, kabelske i optičke, a uključene su i neke tarife za bežični i mobilni širokopojasni pristup.
Izvješće uspoređuje prosječne cijene pretplate i odgovarajuće propusnosti za različite širokopojasne tehnologije diljem Europe. Sve cijene navedene su u američkim dolarima po PPP (paritetu kupovne moći) stopama kako bi se omogućila lakša usporedba. Paritet kupovne moći (purchasing power parity, PPP) je odnos općih indeksa cijena među državama koji služe za korekciju službenih tečajeva.
Bakar, kabel, optika
Krajem rujna 2024. godine kućne širokopojasne tarife za bakrene mreže bile su najjeftinije (49 američkih dolara po PPP-u), ali su također nudile najnižu prosječnu brzinu preuzimanja i ostale su nepromijenjene u odnosu na prethodno tromjesečje (Q22024) na 16 Mb/s.
Prosječne mjesečne tarife za kabel i optička vlakna dosegnule su gotovo paritet na kraju tromjesečja, pri čemu su obje tehnologije smanjile troškove oko 1% u prosjeku tijekom Q3 2024, pri čemu su puna vlakna postala najskuplja u ponudi po cijeni od 72,72 dolara po PPP-u, a kabelska cijena po cijeni od 72,15 dolara po PPP-u. Tarife koje se temelje na vlaknima nudile su veću prosječnu brzinu preuzimanja od 803 Mb/s, u usporedbi s 801 Mb/s putem kabela.
Na kraju trećeg tromjesečja 2024. godine prosječne tarife koje se temelje na tehnologiji vlakana smanjile su se za 0,8% odnosno 1,1% za kabel, dok su prosječne brzine preuzimanja porasle za 24,4% za kabel i 21,4% za vlakna.
U trećem tromjesečju 2024. godini prosječna silazna propusnost (download) u Europi, bez obzira na tehnologiju, bila je 707 Mb/s, što je porast od vrlo značajnih 30% u odnosu na 544 Mb/s u prethodnom tromjesečju (Q2 2024).
Kako dostupnost FTTP-a i Docsis3.1 diljem Europe postaje sve raširenija, zabilježene su 231 kućne gigabitne tarife (s nizvodnom propusnošću od najmanje 900 Mb/s) u trećem tromjesečju 2024. godine, iako je taj broj neznatno manji od 241 takve tarife u prethodnom drugom tromjesečju ove godine. To će biti zbog operatera koji pojednostavljuju razine brzina, posebno u svojim ponudama širokopojasnog interneta putem potpunih vlakana.
Cijene po tehnologijama
U tri mjeseca do kraja trećeg tromjesečja 2024. godine kombinirana prosječna cijena po Mb/s za širokopojasne pakete pružene preko tri tehnologije smanjena je na 0,10 dolara po PPP-u (Slika 2). Što se tiče cijene po Mb/s, bakar je i dalje daleko najskuplja tehnologija s 2,96 dolara PPP-a, što je pad od 14,4% u usporedbi s 3,46 dolara PPP-a iz prethodnog tromjesečja. Zabilježeno je 56 kućnih širokopojasnih tarifa temeljenih na bakrenoj mreži u Q3 2024 u usporedbi sa 73 u drugom tromjesečju 2024. godine, označavajući veliku promjenu s naslijeđenih mreža temeljenih na bakrenoj mreži na optičku mrežu. Za usporedbu, zabilježeno je 68 kabelskih širokopojasnih tarifa (uglavnom ih nude istočnoeuropski ISP-ovi) i 591 optička širokopojasna tarifu krajem rujna 2024. godine.
Najveća promjena u prosječnoj poslovnoj tarifi tijekom Q3 2024 bila je za kabelske usluge, a tijekom tromjesečja prosječna mjesečna naknada za tu tehnologiju smanjila se za gotovo 11% sa 101,39 dolara po PPP-u na 90,76 dolara po PPP-u.
Iako su se tarife kabelskog širokopojasnog pristupa smanjile tijekom tromjesečja, tehnologija se ne nudi toliko široko kao paketi temeljeni na optičkim vlaknima gdje je zabilježeno 25 poslovnih tarifa temeljenih na kabelskoj mreži u usporedbi s 28 u drugom tromjesečju 2024. godine. Prosječna propusnost koja se nudi putem kabela porasla je za 29%, prosječne kabelske širokopojasne brzine porasle su na 714 Mb/s sa 553 Mb/s u Q2 2024.
Između drugog i trećeg tromjesečja ove godine kombinirana prosječna brzina preuzimanja za sve tehnologije porasla je za 24,4% i iznosila je 827 Mb/s.
Cijene po zemljama
Rangiranje zemalja koje koriste prosječnu cijenu širokopojasnih pretplata je jednostavna ideja, ali varijacije u početnoj razini u odnosu na srednje i prosječne troškove mogu biti značajne. Kako bi omogućili jednostavan način izravne usporedbe, u Point Topicu su uzeli podatke PPP-a o ulaznoj razini, srednjim i prosječnim tarifama, izradili rangiranje i zatim usporedili odstupanja.