Kakav će utjecaj imati Trumpove carine na tehnološku industriju?

Trumpova administracija najavila je sveobuhvatne carine od 10% za većinu ključnih trgovačkih partnera, koje će stupiti na snagu 9. travnja ove godine

Gorden Knezović subota, 5. travnja 2025. u 05:30
📷 EPA Images
EPA Images

Uvoz automobila suočen je s još većim carinama – 25% na osobna vozila, a autodijelovi će to slijediti za mjesec dana. Taj se potez objašnjava kao strategija za izjednačavanje trgovinskih uvjeta, smanjenje trgovinskih deficita i SAD preseljenje proizvodnje u tu zemlju. No, hoće li planovi Trumpove administracije uspjeti?

Ono što je sigurno je da će posljedice biti rast cijena većine ako ne i svih proizvoda i usluga. Cijene će rasti zasigurno potrošačkoj elektronici i automobilima, a to će značiti i usporavanje potrošnje i manje prihode u tehnološkoj industriji. Za sada se zna da će poluvodiči biti izuzeti iz carina, no nije jasno je li u izuzeće uključen cijeli opskrbni lanac te industrije. Kako dioničke burze brzo reagiraju na sve promjene na tržištu odmah nakon Trumpove najave carina dionice Mete, Nvidije, Applea i Amazona pale su između 5 i 13 posto.

iPhone se uglavnom proizvodi u Kini, nove carine za robu iz Kine umnogome će poskupjeti taj važni Appleov proizvod 📷 pixahive
iPhone se uglavnom proizvodi u Kini, nove carine za robu iz Kine umnogome će poskupjeti taj važni Appleov proizvod pixahive

Potrošačka elektronika

SAD ne proizvodi pametne telefone. Azija predvođena Kinom, Južnom Korejom, Tajvanom, Indijom i Vijetnamom dominira lancem opskrbe i proizvodnjom. Apple, Samsung, Google i ostali proizvođači oslanjaju se na složene, duboko integrirane mreže sve izvan SAD-a. Premještanje proizvodnje u državu ne događa se preko noći ili se uopće ne događa bez golemih državnih subvencija i 24-satnu dostupnost kvalificirane radne snage, a čak i tada će cijene skočiti zbog nedostatka troškovne arbitraže. Američki će potrošači odmah osjetiti utjecaj novih cijena pametnih telefona u već inflatornoj ekonomiji. 

Carine će dramatično preoblikovati globalne opskrbne lance za tehnološke tvrtke koje su se za svoje proizvode oslanjale na slobodnu trgovinu s mnogim ciljanim američkim partnerima. Apple, na primjer, proizvodi većinu svojih iPhone proizvoda u Kini, koja je snažno pogođena Trumpovim carinama. Neki analitičari kažu da bi tarife mogle dovesti do skoka cijena iPhonea za 40 posto.

U međuvremenu se div e-trgovine Amazon oslanja na proizvode koje prodaju dobavljači trećih strana u Kini.

Ako je strategija Trumpove administracije učiniti proizvođačima pametnih telefona i ostale potrošačke elektronike preskupom za proizvodnju u inozemstvu i time premjestiti proizvodnju  u SAD to se neće dogoditi bez ogromnih subvencija i jeftinije te kvalificirane radne snage, upozoravaju stručnjaci naglašavajući kako je proizvodnja u SAD u usporedbi s proizvodnjom u, na primjer, Indiji i Vijetnama preskupa.

Jedna od rijetkih trvtki koja bi mogla biti izuzeta od carina SAD je nizozemski ASML 📷 asml
Jedna od rijetkih trvtki koja bi mogla biti izuzeta od carina SAD je nizozemski ASML asml

Izuzeće poluvodiča

Američki proizvođači poluvodiča poput Intela, AMD-a i Qualcomma oslanjaju se na globalne opskrbne lance, a svaki poremećaj tih lanaca su izrazito skupi. Izgradnja novih tvornica je preskupa i dugotrajna. Tvrtke kao što su NVIDIA, Intel, AMD i Qualcomm već su povećale svoja istraživanja i razvoja i validacije u Indiji, a daljnja diversifikacija proizvodnje mogla bi povećati udio Indije u globalnom opskrbnom lancu poluvodiča. Industrija zahtijeva golema kapitalna ulaganja, transfere napredne tehnologije te visokokvalificiranu specijaliziranu radnu snagu.

Jedno od izuzeća iz Trumpovog širokog novog tarifnog plana je industrija poluvodiča čime je tvrtka Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), najveći proizvođač poluvodiča u svijetu, izuzeta od carina od 32 posto koje će SAD naplaćivati Tajvanu. 

TSMC opskrbljuje poluvodičima američke tvrtke koje pokreću snažan rast umjetne inteligencije, poput NVIDIA-e, koje onda OpenAI-ju i Googleu daju računsku snagu koja im je potrebna za pokretanje njihovih chatbota

Usto, razlog za izuzeće TSMC-a je i to što je ta tvrtka nedavno najavila i da će proširiti svoja ulaganja u SAD za 90 milijardi eura za tri nove tvornice poluvodiča, napredne objekte za pakiranje i centar za istraživanje i razvoj u Arizoni, čime će njegova ukupna ulaganja u zemlji iznositi 148,57 milijardi eura. 

Moguće je i da će nizozemski ASML, dobavljač najnaprednije opreme potrebne industriji poluvodiča za proizvodnju, također mogao biti izuzet od 20-postotne carine na robu iz Europske unije.