Digital Europe - Može li 9,2 milijarde eura nadoknaditi digitalno zaostajanje EU

Europska komisija predložila je stvaranje digitalnog programa Europe, novog instrumenta financiranja namijenjenog digitalizaciji u okviru sljedećeg proračuna EU, višegodišnjeg financijskog okvira (MFF) za 2021.-2027.

Gorden Knezović utorak, 1. listopada 2019. u 00:00
Druga faza programa CEF digital usmjerena je na pet područja: superračunala, umjetnu inteligenciju, kibernetičku sigurnost, napredne digitalne vještine i osiguravanje široke uporabe tih digitalnih tehnologija u gospodarstvu i društvu
Druga faza programa CEF digital usmjerena je na pet područja: superračunala, umjetnu inteligenciju, kibernetičku sigurnost, napredne digitalne vještine i osiguravanje široke uporabe tih digitalnih tehnologija u gospodarstvu i društvu

Europska komisija otvorila je konzultacije o orijentaciji prvih dviju godina svog predloženog programa Digital Europe, odnosno za 2021. i 2022. godinu. Ukupni program Digitalna Europa predviđen je za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Osnovni ciljevi programa Digital Europe su poboljšanje europske konkurentnosti u globalnoj digitalnoj ekonomiji i povećanje tehnološke autonomije, izgradnjom kapaciteta, testiranjem digitalnih tehnologija i njihovom primjenom.

Hrvatska iz druge faze programa CEF digital dobiva 3,9 milijuna eura
Hrvatska iz druge faze programa CEF digital dobiva 3,9 milijuna eura

Pet ključnih područja

Europska komisija zasad je za program Digital Europe za šestogodišnje proračunsko razdoblje (poklapa se s proračunskim razdobljem svih institucija EU), 2021. – 2027., planirala izravna ulaganja od 9,2 milijarde eura (čeka se suglasnost Vijeća i Europskog parlamenta). Predviđena su ulaganja za uvođenje inovativnih digitalnih tehnologija u pet ključnih područja: superračunala, umjetna inteligencija, kibernetička sigurnost, napredne digitalne vještine i osiguravanje široke uporabe tih digitalnih tehnologija u gospodarstvu i društvu u skladu s ambicioznim ciljevima i vrijednostima održivosti Europe.

Istodobno uz savjetovanje za prve dvije godine programa, Europska komisija pokrenula je online savjetovanje za cijeli program. Prikupit će informacije iz cijelog EU, a ciljat će na niz dionika: mala i srednja poduzeća i veća poduzeća, javne uprave na svim razinama, istraživačke organizacije i akademske zajednice, nevladine organizacije, udruge građana i građane. Savjetovanje će se završiti 25. listopada.

Program će biti jedinstvena prilika za EU da značajno pridonese ulaganju u ključne digitalne kapacitete koje niti jedna država članica ne može sama provesti, navodi se u obrazloženju Europske komisije. Primljeni doprinosi pomoći će Europskoj komisiji u finaliziranju smjernica za digitalnu Europu, čiji se nacrt može vidjeti na Internetu.

Na temelju savjetovanja o radnim programima za prve dvije godine utvrdit će se i spremnost za sudjelovanje u programu. Prekretnica u ovom participativnom procesu bit će Forum za digitalnu izvrsnost Digital Excellence Forum na predstojećem ICT Proposers’ Day, koji će se održati u Helsinkiju 19. i 20. rujna 2019. godine.

Najviše novca iz druge faze CEF digital programa usmjerit će se za kibernetičku sigurnost
Najviše novca iz druge faze CEF digital programa usmjerit će se za kibernetičku sigurnost

25 mil. eura za jačanje prekogranične digitalne infrastrukture

Europska komisija objavila je drugi poziv iz programa CEF telecom (Connecting Europe Facility) za Instrument za povezivanje Europe – telekomunikacije za 2019. godinu. Europskim tijelima javne uprave i poduzećima dostupno je 25 milijuna eura za povezivanje sa sveeuropskim digitalnim platformama i osiguranje prekogranične interoperabilnosti ponuđenih usluga. Poziv je usmjeren na šest područja: kibernetička sigurnost (10 milijuna eura), e-zdravstvo (5 milijuna eura), e-javna nabava (milijun eura), europsko e-pravosuđe (3 milijuna eura), javni otvoreni podaci (5 milijuna eura) i nova europska platforma za digitalne vještine (milijun eura).

Od prijavitelja se očekuju projekti usmjereni na poboljšanje svakodnevnog života građana, poduzeća i tijela javne uprave te na doprinos uspostavi Jedinstvenog digitalnog tržišta.

Poziv je otvoren do 14. studenoga 2019. godine. Instrumentom za povezivanje Europe (CEF) podržavaju se fizičke i digitalne infrastrukture u sektoru prometa, telekomunikacija i energetike.

U proračunskom razdoblju EU za 2014. – 2020. telekomunikacijskim projektima u okviru CEF-a namijenjen je proračun od približno milijardu eura, od čega je 870 milijuna eura namijenjeno uvođenju digitalnih rješenja kojima se utire put digitalizaciji i prekograničnoj interoperabilnosti javnih usluga u čitavom EU. U prvom pozivu ove godine telekomunikacijama je bilo namijenjeno 44,2 milijuna eura.

Širokopojasna infrastruktura i prekogranične usluge

Kroz program CEF telecom, podijeljen u CEF broadband i CEF digital, sufinanciraju se interoperabilne digitalne usluge koje stvaraju Jedinstveno digitalno tržište EU, prije svega kroz prekograničnu interakciju između javnih uprava, poduzeća i građana.

U suradnji sa Svjetskom bankom, Europska komisija formirala je CEF Equity s ciljem sufinanciranja širokopojasne telekomunikacijske infrastrukture u područjima bez dostatnog pristupa financiranju, odnosno u područjima gdje nema komercijalnih investitora.

Kroz CEF digital sufinanciraju se interoperabilna rješenja između država kako bi se osigurale javne i prekogranične usluge za građane, poduzeća i javne institucije u cijeloj Europi.

CEF digital usmjeren je na infrastrukturu digitalnih usluga (Digital Service Infrastructure, DSI) kroz dvije različite vrste usluga: pet temeljnih koje pružaju osnovnu funkcionalnost, olakšavaju prekograničnu i sektorsku interakciju između javnih uprava članica EU i mogu se ponovno koristiti u složenijim DSI-ima (e-identifikacija – eID, ePotpis, eRačun, eDostava (siguran prijenos elektroničkih dokumenata u EU), eTranslation (prijevod metapodataka na 24 službena jezika EU) te deset sektorskih usluga kojima se osiguravaju složenije transeuropske online rješenja za građane, tvrtke i javne uprave (sigurniji Internet, online rješavanje sporova (Online Dispute Resolution, ODR), javni otvoreni podaci, eZdravlje, e-nabava, poslovni registri (Business Registers Interconnection System, BRIS), elektronska razmjena društveno osjetljivih informacija (Electronic Exchange of Social Security Information, EESSI), europski portal e-pravosuđa, Europeana (europska zbirka umjetničkih djela) i kibernetička ​​sigurnost.

Platforme i generičke usluge

Svi DSI-ji imaju dvostruku strukturu: Osnovne uslužne platforme (Core Service Platform, CSPs) – koje djeluju kao središnja čvorišta koja omogućuju transeuropsku povezanost, i Generičke usluge koje povezuju nacionalne usluge s osnovnim uslužnim platformama. Do sada je kroz program CEF dodijeljeno 115 milijuna eura za 14 projekata iz Osnovnih uslužnih platformi i 128,3 milijuna eura za 221 projekt iz Generičkih usluga. Za DSI je namijenjeno 500 milijuna eura ukupnog proračuna CEF Telekoma od 1,04 milijarde eura.

Sektorski specifični DSI-ji pružaju rješenja koja omogućuju građanima, tvrtkama i javnoj upravi pristup mrežnim uslugama diljem Europe, omogućujući interoperabilnost na raznolikim područjima kao što su kibernetička sigurnost, zdravstvo, pravo ili socijalno osiguranje.

Kroz CEF digital financirat će se elektroničke usluge eSignature, eInvoicing, eDelivery i eTranslation
Kroz CEF digital financirat će se elektroničke usluge eSignature, eInvoicing, eDelivery i eTranslation

750 tisuća skupova otvorenih podataka

Javne institucije diljem Europe svakodnevno objavljuju podatke u različitim kategorijama (kao što su zdravstvo, promet, javna potrošnja, poljoprivreda...) koje imaju veliki gospodarski potencijal. Otvoreni podaci potiču ponovnu upotrebu i analizu postojećih podataka radi stvaranja novih proizvoda i usluga. DSI javnog otvorenog pristupa olakšava pristup javnim uslugama i poduzećima ponovno koristiti javne podatke preko online Europskog podatkovnog portala. Portal prikuplja metapodatke koje su objavila javna tijela diljem Europe, obrađujući ih alatima koji su dostupni svima. Sada je na Europskom podatkovnom portalu objavljeno više od 750.000 skupova podataka, dostupnih i građanima i poduzećima.

Svake godine u prekograničnim sudskim postupcima sudjeluje više od 10 milijuna građana EU. To znači daleko veću potrebu za suradnjom između različitih nacionalnih pravosudnih sustava i poboljšan pristup informacijama o sudskim procesima u različitim europskim zemljama.

Europski portal e-pravosuđa olakšava suradnju pružanjem informacija i pristupa pravosudnim službama diljem EU. Djeluje kao one-stop-shop za građane, tvrtke i pravnike diljem Europe.

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.