Trgovina rijetkim elementima smanjila se 2023. godine

Ukupno 18.300 tona rijetkih elemenata (Rare Earth Elements, REE+) u vrijednosti od 123,6 milijuna eura uvezeno je u EU 2023. godine

Gorden Knezović srijeda, 13. studenog 2024. u 11:05
📷 Mykhailo Pavlenko, Shutterstock
Mykhailo Pavlenko, Shutterstock

To predstavlja smanjenje od 0,5% u količini i 15,2% u vrijednosti u usporedbi s 2022. godinom, objavio je Eurostat u svojoj publikaciji Statistics Explained o međunarodnoj trgovini kritičnim sirovinama.

U isto vrijeme je iz EU-a izvezeno 5.600 tona elemenata rijetkih elemenata u vrijednosti od 102,3 milijuna eura, što je smanjenje od 18,7% u količini i 27,8% u vrijednosti u usporedbi s 2022. godinom.

Rijetki elementi, zbog njihove strateške važnosti za industriju, nedostatka i geostrateške važnosti opskrbom često se nazivaju i kritični elementi, skupina su od 17 specijalnih metala s visokim rizikom opskrbe i značajnim ekonomskim značajem, koji se koriste u raznim aplikacijama visoke tehnologije.

uvoz i izvoz rijetkih elemenata u Europu
uvoz i izvoz rijetkih elemenata u Europu

Strateška važnost

REE+ su skup od 17 kemijskih elemenata u periodnom sustavu, točnije 15 lantanida plus skandij i itrij. Koriste se u svakodnevnim tehnologijama poput mobitela i računala, ali i u naprednim medicinskim tehnologijama poput MRI-a, laserskih skalpela, pa čak i nekih lijekova protiv raka. U obrambenim aplikacijama koriste se u satelitskim komunikacijama, sustavima za navođenje i strukturama zrakoplova. Oni su kritični u nekoliko zelenih tehnologija, posebno onih koje podupiru ciljeve neto nulte emisije ugljika, poput vjetroturbina i električnih vozila.

najveći uvoz rijetkih elemenata je iz Kine
najveći uvoz rijetkih elemenata je iz Kine

Pad cijene

Prosječna cijena za uvoz ili elemente rijetke zemlje prošle godine bila je 6,8 eura po kilogramu, 14,8% manje nego u 2022. godini, dok je izvozna cijena bila 18,4 eura za svaki kilogram elemenata rijetke zemlje, što je pad od 11,2%. 

kapacitet opskrbnih lanaca u svijetu za rijetke elemente
kapacitet opskrbnih lanaca u svijetu za rijetke elemente

Kina glavni partner

Kina je bila najveći partner u uvozu elemenata rijetkih zemalja s udjelom od 39,0% ukupne težine uvoza, odnosno 7.100 tona. Slijedi Malezija s 33,1% uvoza, odnosno 6 .100 tona, te Rusija s 22,0% uvoza ili 4 .000 tona. 

važnost rijetkih metala je od posebnog geostrateškog interesa, sada se ulažu značajna sredstva za smanjenje ovisnosti SAD i Europe od Kine
važnost rijetkih metala je od posebnog geostrateškog interesa, sada se ulažu značajna sredstva za smanjenje ovisnosti SAD i Europe od Kine

„Sjeme tehnologije“

Poznati kao "sjeme tehnologije", rijetki elementi m(REE+) omogućuju današnje tehnologije u nastajanju - od minijaturizacije elektronike, do omogućavanja "zelenih" i medicinskih tehnologija, do podrške osnovnim obrambenim, telekomunikacijskim i transportnim sustavima. REE imaju jedinstvena magnetska, fosforescentna i katalitička svojstva. U trajnim magnetima oni radikalno povećavaju magnetsku snagu, pogodujući širokom spektru namjena.

Količina rijetkih metala koja se koristi u visokotehnološkoj opremi je mala, ali gotovo uvijek kritična za performanse jedinice. Na primjer, pametni telefon koristi sedam rijetkih elemenata – za sve, od zaslona u boji, preko zvučnika, do minijaturizacije sklopova telefona. Iako je količina rijetkih elemenata u svakom telefonu vrlo mala, količina telefona prodanih svake godine je zapanjujuća. Na primjer, prodaja Apple iPhonea porasla je s oko  55,8 milijuna jedinica  u 2010. na oko  225 milijuna  u 2022. godini.

17 tzv. rijetkih elemenata u periodnom sustavu
17 tzv. rijetkih elemenata u periodnom sustavu

Nisu tako rijetki

Iako se nazivaju "rijetkim" zemnim elementima, oni zapravo nisu tako rijetki i relativno ih ima u izobilju u Zemljinoj kori. Ono što je neobično jest pronaći ih u količinama dovoljnim za potporu ekonomskog razvoja minerala, posebno u zemljama sa strožim zakonima o rudarstvu i ekološkim programima. 

U početku su se REE+ obnavljali kao korak u procesu rudarenja i obnavljanja urana. U 60-im godinama prošloga stoljeća je usvajanje televizije u boji rezultiralo prvom značajnom komercijalnom upotrebom REE+, od kojih je većina iskopana u Kaliforniji. Budući da su tradicionalni procesi oporabe vrlo radno intenzivni i stvaraju značajno onečišćenje, Kina je 1990-ih postala dominantan svjetski proizvođač REE+. Sa svojim nižim plaćama i labavijim zakonima o zaštiti okoliša, nijedna se druga nacija nije mogla natjecati. Do 2000. godine Kina je bila odgovorna za više od 95% globalnog rudarenja REE+.

rijetki elementi u pametnim telefonima
rijetki elementi u pametnim telefonima

Ovisnost o Kini

Dok je tržište stisnuto oko rudarenja REE+, Kina je nastavila s izgradnjom snažne industrije od rudnika do magneta, zbog čega su visokotehnološke zemlje poput Japana i SAD-a ovisne o njima u pogledu novih tehnologija. Opasnosti tog monopola postale su vrlo očite nakon teritorijalnog sukoba 2010. godine koji je rezultirao embargom Kine na prodaju REE+ Japanu. Nekoliko američkih administracija identificiralo je monopol Kine nad opskrbnim lancem REE+ kao pitanje od nacionalnog značaja. Izvješće Instituta za istraživanje vanjske politike iz 2021. godine identificiralo ga je kao „jednu od najvećih strateških ranjivosti Sjedinjenih Država i njezinih saveznika od krize energetske sigurnosti 1970-ih izazvane arapskim naftnim embargom.“

Tijekom posljednjih nekoliko godina, rudarenje REE+ je diverzificirano. Otprilike 35% minerala REE+ u 2022. godine iskopavano je izvan Kine. No, ta se diversifikacija nije proširila na ostatak opskrbnog lanca. I dalje se većina REE+ iskopanih u drugim zemljama još uvijek se šalje u Kinu na odvajanje, rafiniranje i proizvodnju magneta, što Kini omogućuje da nastavi dominirati u opskrbnom lancu REE+.

udio rijetkih elemenata je vrlo mali u tehnologiji i drugim primjenama, no od izuzetne je važnosti
udio rijetkih elemenata je vrlo mali u tehnologiji i drugim primjenama, no od izuzetne je važnosti