Zahvaljujući satelitima, FWA-u i FTTP-u raste broj broadband pretplata

Sveukupno, na telekomunikacijskom je tržištu stalan pomak potrošača prema platformama s punom optičkom tehnologijom, brzim satelitskim i fiksnim bežičnim mrežama (fixed wireless access, FWA)

Gorden Knezović srijeda, 14. svibnja 2025. u 15:15

Pomak se događa bilo zbog pouzdanosti tih tehnologija, konkurentnih cijena ili dostupnosti (FWA i satelit mogu biti jedina dostupna rješenja u nekim područjima). U međuvremenu, tradicionalne tehnologije poput bakra, pa čak i kabelske tehnologije (HFC) doživljavaju pad. Iako HFC nudi veliku propusnost, može biti skupa. Kako su potrošači diljem svijeta i dalje pogođeni inflacijom, to utječe na ukupnu upotrebu fiksnog širokopojasnog interneta. Na primjer, 63% odraslih osoba u SAD-u koji plaćaju kućni širokopojasni internet primijetilo je porast cijena. U prosjeku su prošle godine platili 195 dolara više nego godinu prije. Slični trendovi na drugim tržištima utjecat će na rast pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta.

Trendovi u rastu svjetskih pretplatnika širokopojasnog interneta
Trendovi u rastu svjetskih pretplatnika širokopojasnog interneta

Usporavanje broadbanda

U četvrtom tromjesečju 2024. godine (Q4 2024), globalni fiksni širokopojasni priključci neznatno su premašili 1,5 milijardu, s tromjesečnim rastom od 0,91%, u odnosu na 1,44% u trećem tromjesečju 2024. godine (Q3 2024). Stopa rasta bila je druga najniža u posljednje dvije godine, ali neznatno viša nego u odgovarajućem tromjesečju 2023. godine. Širi trend usporavanja rasta nastavlja se, kako se stope penetracije fiksnog širokopojasnog interneta povećavaju, iako postoji značajna razlika u rastu među različitim regijama i zemljama.

Broj širokopojasnih pretplata pao je u 14 zemalja, u odnosu na 13 u trećem tromjesečju 2024. godine. Neka od tih tržišta imaju visoku penetraciju mobilnih pretplatnika, druga se suočavaju s ekonomskim poteškoćama ili su već vrlo zasićena. Neka su još uvijek usred sukoba (Izrael, Palestina, Sudan). Globalno, rast u četvrtom tromjesečju 2024. godine bio je znatno sporiji u usporedbi s prethodnim tromjesečjem.

Globalni pretplatnici širokopojasnog interneta i tromjesečne stope rasta
Globalni pretplatnici širokopojasnog interneta i tromjesečne stope rasta

Regije

Južna i istočna Azija i dalje ima najveći udio globalnih pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta, s blagim povećanjem u Q4 2024 na 50,99%. Budući da je tromjesečni rast u Kini, najvećem tržištu regije, bio znatno sporiji (0,6% u Q4 2024 u usporedbi s 1,75% u Q3 2024), udio regije u povećanju broja pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta pao je s 68,17% u prethodnom tromjesečju na 54,62% ​​u četvrtom tromjesečju 2024. godine.

Latinska Amerika bila je jedina druga regija koja je također zabilježila pad neto udjela dodanih korisnika (s 13,11% na 8,79%), gdje su Brazil, Argentina i Meksiko zabilježili sporiji rast. Sjeverna Amerika je posebno dobro prošla (11,53% u Q4 2024 u usporedbi s 4,63% u Q3 2024), pri čemu su i Kanada i SAD zabilježili zdrav porast širokopojasnih veza, ne najmanje onih temeljenih na satelitu i fiksnoj bežičnoj mreži (FWA).

Što se tiče tržišnih udjela, Bliski istok i Afrika te Južna i Istočna Azija zabilježili su najveći porast udjela, ali promjene su bile umjerene (0,03% u oba slučaja).

Udio pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta i trendovi u mrežnim dodacima po regijama
Udio pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta i trendovi u mrežnim dodacima po regijama

Penetracija

Penetracija širokopojasnog interneta među stanovništvom jedan je od čimbenika koji utječu na stope rasta. Upečatljiv primjer je Bliski istok i Afrika, s najnižom penetracijom (8,7%) i najvećom stopom njenog rasta (1,6%).

Azijsko-pacifička regija, Južna i Istočna Azija, Latinska Amerika i Istočna Europa imaju prosječan rast penetracije. S relativno niskom penetracijom širokopojasnog interneta, porasli su za 0,8%-1% u Q4 2024. U tim zemljama još uvijek postoji veliki potencijal za dodatne širokopojasne veze, iako će široku dostupnost mobilnih širokopojasnih tehnologija biti teško prevladati, s obzirom na to da 5G nudi sve pouzdaniju povezivost.

Najsporiji rast penetracije od samo 0,3% zabilježili smo u Zapadnoj Europi, gdje se regija već može pohvaliti najvećom penetracijom širokopojasnog interneta s 41,7% stanovništva. Sjeverna Amerika je zanimljiv slučaj – unatoč visokoj penetraciji (39,5%), još uvijek postoji potencijal za rast. U Q4 2024 broj pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta u Sjevernoj Americi porastao je za 1%, a migracija s bakrenih na optičke kabele i dalje je važan trend, a satelitski i fiksni bežični internet dobivaju na značaju, ponekad na štetu kabelskog interneta.

U četvrtom tromjesečju 2024. godine zabilježene su najveće stope rasta broja pretplatnika širokopojasnog interneta uglavnom u zemljama u razvoju i na najmanje zasićenim tržištima širokopojasnog interneta. U brojnim zemljama u toj kategoriji rast je došao s vrlo niske baze. Istovremeno, velika tržišta Indije, Vijetnama, Pakistana i Egipta također su zabilježila zdrav rast.

Promjene u tromjesečnom rastu pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta na 20 najvećih tržišta
Promjene u tromjesečnom rastu pretplatnika fiksnog širokopojasnog interneta na 20 najvećih tržišta

Promatrajući dvadeset najvećih tržišta širokopojasnog pristupa internetu, sva osim Italije zabilježila su rast broja pretplatnika fiksnog širokopojasnog pristupa internetu u četvrtom tromjesečju 2024. godine. Italija je zabilježila pad od -2,3%, jer rast FTTH-a nije bio dovoljan da nadoknadi pad od 0,6 milijuna bakrenih širokopojasnih priključaka. Na drugom kraju spektra, Indija je još jednom zabilježila tromjesečni rast od 5,3%, potvrđujući ogroman potencijal rasta zbog niske penetracije fiksnog širokopojasnog pristupa internetu i brzorastućeg gospodarstva.

U 13 od dvadeset najvećih tržišta fiksnog širokopojasnog interneta rast u četvrtom tromjesečju 2024. bio je veći nego u prethodnom tromjesečju. Najizraženije usporavanje dogodilo se u Brazilu i Italiji. U Brazilu je regulator izvijestio o mnogo skromnijem rastu FTTH priključaka, iako bi se ta brojka mogla revidirati u sljedećem tromjesečju.

Godišnji rast broja pretplatnika po tehnologiji, od četvrtog tromjesečja 2023. do četvrtog tromjesečja 2024.
Godišnji rast broja pretplatnika po tehnologiji, od četvrtog tromjesečja 2023. do četvrtog tromjesečja 2024.

Rast optike

Optička vlakna i dalje su dominantna širokopojasna tehnologija, a njihov tržišni udio dodatno se proširio. Između trećeg i četvrtog tromjesečja 2024. godine udio FTTH/B u ukupnim pretplatama na fiksni širokopojasni pristup internetu porastao je za 0,28% i iznosio je 71,49%. Tržišni udjeli širokopojasnih veza temeljenih na kabelskim, bakrenim (ADSL) i FTTx tehnologijama dodatno su se smanjili. Satelitske i bežične širokopojasne veze povećale su svoje tržišne udjele na 0,44% odnosno 2,33%.

U Egiptu, Venezueli, Velikoj Britaniji, Grčkoj i Alžiru zabilježene su stope rasta FTTH/B veće od 10%. Većina zemalja među deset najboljih ostala je tamo već nekoliko tromjesečja, ali Velika Britanija je novi sudionik u Q4 2024. Kontinuirano uvođenje FTTH-a od strane više operatora u Velikoj Britaniji rezultiralo je rastućim prihvaćanjem optičkih širokopojasnih priključaka. U četvrtom tromjesečju 2024. godine 29% svih fiksnih širokopojasnih priključaka u Velikoj Britaniji bilo je temeljeno na FTTH/B.

Što se tiče dodavanja FTTH/B širokopojasnog interneta u četvrtom tromjesečju 2024. godine, Kina je i dalje značajno vodila s 2,8 milijuna priključaka, dok su Indija, SAD i Velika Britanija dodali oko 1 milijun priključaka.

U 12 mjeseci do četvrtog tromjesečja 2024., tehnologije fiksnog širokopojasnog pristupa internetu dodatno su se razišle. Broj bakrenih linija zabilježio je još jedan pad (-12,3%), dok su FTTH/B veze porasle za 7,4%. Suočeni s konkurencijom optičkih vlakana, FWA-a i 5G-a, broj pretplatnika kabelskog (HFC) širokopojasnog pristupa internetu također je opao za 0,3%, dok je FTTx pao za 5,3%. U SAD-u, Charter i Comcast, najveći pružatelji kabelskog širokopojasnog pristupa internetu, bilježe sve veći odljev korisnika, dijelom kriveći konkurenciju FWA-a. Veliki tržišni igrači Verizon, AT&T i T-Mobile nude fiksni bežični širokopojasni pristup internetu i bilježe zdrav rast broja pretplatnika FWA-a.

Procjene broja pretplatnika na Starlink satelitski širokopojasni pristup internetu (20 najvećih tržišta)
Procjene broja pretplatnika na Starlink satelitski širokopojasni pristup internetu (20 najvećih tržišta)

Satelitski Internet

U međuvremenu, broj globalnih pretplatnika satelitskog širokopojasnog interneta porastao je za 52,5%, uglavnom zbog rastuće baze korisnika Starlinka.

Globalni broj pretplatnika Starlinka na kraju 2024. godine iznosio je, kako se procjenjuje, 4,6 milijuna, pri čemu su SAD bile najveće tržište gdje preko 2 milijuna pretplatnika koristi Starlink usluge. Kanada, Brazil, Australija i Meksiko također su među prvih pet, što su veliki teritoriji s prostranim udaljenim područjima gdje je tradicionalna širokopojasna infrastruktura ograničena.

Uz to, Starlink se suočava s izazovima u Kanadi. Političke napetosti dovele su do otkazivanja značajnih ugovora, uključujući ugovor od 100 milijuna kanadskih dolara s pokrajinom Ontario, kao dio širih mjera odmazde protiv američkih poreza. Osim toga, veliki kanadski telekomunikacijski operateri poput Bell Canada lobiraju protiv potencijalnih subvencija za Starlink, tvrdeći da njegov model cijena ukazuje na to da mu nije potrebna financijska potpora za rad u udaljenim područjima.

Govoreći o drugim tehnologijama, bežične širokopojasne veze (uglavnom FWA, 5G FWA i LTE fiksne) također su nastavile rasti – porasle su za 27,3% u odnosu na prethodnu godinu, ne samo zbog dramatičnog rasta u Indiji i zdravog povećanja u SAD-u (+61% odnosno +8,7%). Očekuje se da će se taj trend nastaviti zbog potražnje za brzom povezivošću u udaljenim i nedovoljno opsluženim područjima gdje je održavanje naslijeđenih bakrenih mreža skupo, a implementacija optičkih vlakana nije logistički niti ekonomski isplativa. Satelitski i FWA mogu pružiti dovoljno dobre brzine, a relativno malo potrošača zapravo treba punu gigabitnu propusnost koju nude optičke mreže.