Što je Li-Fi i može li naći mjesto u telekomunikacijama?

Light Fidelity (Li-Fi) koristi snagu svjetlosti za prijenos podataka. Za razliku od Wi-Fi-ja, koji koristi radio valove za stvaranje bežične veze, Li-Fi se oslanja na svjetlost za prijenos podataka

Gorden Knezović petak, 15. studenog 2024. u 11:15

Li-Fi obećava brzine koje su 100 puta veće od Wi-Fi-ja (Wireless Fidelity) te je nazivaju tehnologijom „iza ugla“ koja bi mogla imati značajniju primjenu u telekomunikacijama.

Wi-Fi, poznat i kao bežična tehnologija povezivosti, prvi put se pojavio u komercijalnoj upotrebi 1996. godine. U proteklih nekoliko godina, razvoj tehnologija kao što su  Wi-Fi 6 i 6E i uvođenje Wi-Fi 7 početkom ove godine umnogome su unaprijedili tu tehnologiju.

Harald Haas, njemački fizičar utemeljio je Li-Fi tehnologiju otkrivši da se svjetlost može koristiti za dvosmjerni prijenos podataka
Harald Haas, njemački fizičar utemeljio je Li-Fi tehnologiju otkrivši da se svjetlost može koristiti za dvosmjerni prijenos podataka

Istraživanja za Li-Fi traju od ranih 2000-ih. Zajedno sa svojim timom, njemački fizičar Harald Haas utemeljio je tu tehnologiju otkrivši da se svjetlost može koristiti za dvosmjerni prijenos podataka. Nije prošlo mnogo vremena dok je francuska tvrtka Oldecomm, jedan od globalnih lidera u svjetlosnoj tehnologiji, počela provoditi svoje eksperimente na Li-Fi-ju 2008. godine. Tehnologija je i dalje u začetku.

shema li-fi povezanosti 📷 Li-Fi Group
shema li-fi povezanosti Li-Fi Group

Brže, sigurnije, zdravije

Li-Fi funkcionira kao komunikacijski sustav vidljivog svjetla; podaci se prenose iz LED žarulja što ga čini značajno energetski učinkovitijim u odnosu na Wi-Fi. Te žarulje nose svjetlosne impulse koji proizvode informacije slične Morseovoj abecedi. Te impulse čovjek, naravno, ne može vidjeti. S druge su strane kompatibilni uređaji koji mogu brzo sintetizirati svjetlosne impulse.

Uz Li-Fi, podaci se prenose znatno brže u usporedbi s Wi-Fi-jem, što rezultira velikim mogućnostima. Međutim, brzine nisu jedini važan čimbenik bežične veze.

LiFi Group, pionir u komercijalizaciji Li-Fi tehnologije i njezinih proizvoda u digitalnom prostoru, istaknuo je druge značajne prednosti, poput povećane sigurnosti.

Sigurnost je još jedna ključna prednost Li-Fi-ja jer su signali ograničeni na područje osvijetljeno izvorom svjetlosti i ne mogu prodrijeti kroz zidove. Rizik od neovlaštenog pristupa je uvelike smanjen, no nemogućnost prodora kroz zidove, odnosno fizičke prepreke značajno ograničava korištenje Li-Fi-ja.

Li-Fi brzine bi mogle doseći teorijski do 224.000 megabita u sekundi (Mb/s) i mogle bi biti osobito korisne za  pametne gradove,  virtualnu stvarnost,  4K streaming, pa čak i online igranje, gdje je niža latencija presudna. Osim toga, budući da se Li-Fi ne oslanja na radio frekvencije kao Wi-Fi, njegova veza neće imati elektromagnetske smetnje. Li-Fi također može biti sigurnija opcija za korisnikov dom jer proizvodi manje zračenja.

Francuska tvrtke Oledcomm u suradnji sa Sveučilištem Paris-Saclay napravili su eksperiment za prvi let u svemir Ariane 6
Francuska tvrtke Oledcomm u suradnji sa Sveučilištem Paris-Saclay napravili su eksperiment za prvi let u svemir Ariane 6

Moguća primjena

LiFi grupa očekuje kako će Li-Fi biti važna za sektore poput obrane i vlade, što je optimalno za siguran prijenos podataka. Druge industrije, poput zrakoplovstva, također mogu koriste tu tehnologiju, kao što se vidi s Spectrum Networks LLC, sa sjedištem u Fifeu, Washington.

Štoviše, postoji povećan interes američkih tvrtki koje financiraju istraživanja za razvoj ove tehnologije. VLNComm, sa sjedištem u Charlottesvilleu, Virginia, vodeći je u VLC tehnologiji i ključan u razvoju Li-Fi-ja. Osim toga, tvrtka  Signify, poznata po svojim energetski učinkovitim rasvjetnim proizvodima, također je ključni igrač u VLC tehnologiji. Dok je sjedište ove tvrtke u Nizozemskoj, njezina sjevernoamerička korporacija nalazi se u Bridgewateru, New Jersey. Obje tvrtke rade na poslu koji će postaviti temelje Li-Fi tehnologije.

mogućnosti primjene Li-Fi-ja u svemiru donijelo bi velike prednosti svemirskim letovima
mogućnosti primjene Li-Fi-ja u svemiru donijelo bi velike prednosti svemirskim letovima

Mogućnosti i u svemiru

Prošlog mjeseca Europska svemirska agencija (ESA) je lansirala Ariane 6 u svemir, izvodeći četiri eksperimenta od kojih je jedan bio usmjeren na testiranje Li-Fi tehnologija.

Ariane 6 nova je europska raketa-nosač za teške terete koja zamjenjuje svoju iznimno uspješnu prethodnicu, Ariane 5. Ariane 6 prvi put je lansirana iz europske svemirske luke u Francuskoj Gvajani 9. srpnja ove godine.

Ariane 6 u svojem prvom letu u svemir imala je četiri eksperimenta, jedan od njih je bio i Li-Fi, tehnološki eksperiment francuske tvrtke Oledcomm, spinoff Sveučilišta Paris-Saclay.

LED se mogu uključiti i isključiti nekoliko milijuna puta u sekundi. Koristeći nevidljivi spektar svjetlosti u infracrvenom zračenju, Oledcomm pretvara informacije u binarne podatke, poput optičkog Morseovog koda. Ta se modulacija događa tako brzo, više od 10 milijuna puta u sekundi, da je oko ne može opaziti.

Eksperiment s Li-Fi-jem proveden je na prvom letu Ariane 6 jer bi takva tehnologija mogla biti važan korak naprijed i za unutarsatelitsku komunikaciju – tj. razmjenu informacija između različitih podsustava unutar jednog satelita.

Eksperiment Li-Fi dimenzija 40 x 60 x 16 mm sastoji se od dva 'SatelLiFe' modula udaljena 80 cm, postavljenih ispod oklopa rakete, koji je komunicirao putem Li-Fi veze. Moduli su međusobno razmjenjivati ​​podatke, omogućujući timu da prouči komunikacijske performanse i osigura da je sustav robustan da izdrži zahtjeve lansiranja.

Eksperiment Li-Fi mogao bi pojednostaviti proces integracije korisnog tereta na Ariane 6 budući da bi se u budućnosti Li-Fi tehnologija mogla koristiti za komunikaciju između dijelova rakete umjesto kabela, smanjujući masu na brodu, a time i količinu potrebnog goriva, potencijalno imajući utjecaj na povezani ugljični otisak.