Baterije - Pilot-proizvodnja baterija prema tehnologiji EU

Za Europu je proizvodnja akumulatorskih baterija strateški imperativ za tranziciju prema čišćoj energiji, ali i za modernizaciju i konkurentnost njene industrije u globalnim okvirima, prije svega u automobilskoj industriji

G.K. subota, 1. prosinca 2018. u 00:00
European Battery Alliance, EBA
European Battery Alliance, EBA

Godinu dana nakon formiranja Europskog saveza za baterije (European Battery Alliance, EBA) i Akcijskog plana Europske komisije za razvoj europske proizvodnje akumulatorskih baterija, uspostavljen je prvi pilot-projekt za njihovu proizvodnju (Skellefteå u Švedskoj) te su najavljene daljnje aktivnosti kako bi Europska unija postala globalni vodeći proizvođač u proizvodnji baterija za pogon automobila i drugih uređaja. EBA je formirana prije svega zbog zadržavanja tržišne pozicije europske automobilske industrije, jer će baterije za električne automobile u 21. stoljeću biti ono što su bili motori s unutarnjim izgaranjem u 20. stoljeću.

EBA je osnovana u listopadu 2017. godine te, uz sudjelovanje Europske komisije i članica EU, u toj korporativnoj platformi sudjeluju i Europska investicijska banka (European Investment Bank, EIB) te više od 260 industrijskih i inovativnih tvrtki i institucija. Njezin cilj je stvoriti globalno konkurentan, inovativan i održiv lanac vrijednosti baterijskih ćelija u Europi, kako bi se spriječila tehnološka ovisnost EU na tom području te stvorila industrija EU koja će, prema procjenama, vrijediti oko 250 milijardi eura godišnje od 2025. godine. Strateški plan EBA usvojen je u svibnju 2018. godine, i dio je projekta Europa u pokretu, kojim Europska komisija želi uspostaviti održiv sustav mobilnosti.

Zaokružen ciklus

Strateški akcijski plan za razvoj industrije akumulatorskih baterija obuhvaća sve aktivnosti koje mogu pomoći državama članicama, regijama, i ukupno europskoj industriji u stvaranju konkurentne, inovativne i održive proizvodnje akumulatorskih baterija. To podrazumijeva osiguranje pristupa sirovinama za njihovu proizvodnju, poticanje istraživanja i inovacija, osposobljavanje radnika, kao i definiranje regulatornog okvira kojim se osigurava konkurentnost te industrije, ali i njena održivost u smislu recikliranja materijala.

U godinu dana Europski institut za inovacije i tehnologiju (European Institute of Innovation and Technology, EIT), InnoEnergy povezao je oko 260 inovatorskih i industrijskih sudionika koji dolaze iz svih segmenata procesa proizvodnje akumulatorskih baterija. Oni su zajednički definirali prioritete na kojima će raditi, od proizvodnje dijelova za baterije, smanjenja emisije ugljičnog dioksida u njihovoj proizvodnji, do sustava za recikliranje baterija, unapređenja suradnje između znanstvenih institucija i industrijskih tvrtki...

U proizvodnim projektima, Umicore je, u lipnju ove godine, najavio veliku investiciju u Poljskoj za proizvodnju katodnih materijala za akumulatorske baterije. Tvornica će imati najsuvremeniju tehnologiju, i s prvim isporukama trebala bi početi krajem 2020. godine. U Belgiji će se uspostaviti znanstveni i tehnološki centar (Process Competence Centre) za razvoj proizvodnih tehnologija za akumulatorske baterije. Veliki proizvođač baterija BASF najavio je proširenje svojih proizvodnih kapaciteta kako bi mogao usvajati proizvodnju prema novim tehnologijama. Tvrtka Solvay razvija naprednije elektrolite i ostale materijale za unaprjeđenje baterija.

Europska investicijska banka s 52,5 milijuna eura financirala je pilot-projekt proizvodnje akumulatorskih baterija u švedskoj tvrtki Northvolt. Planirana je serijska proizvodnja u drugom dijelu 2019. godine. Northvolt je također dobio dozvolu za izgradnju proizvodnog pogona u Skellefteå u Švedskoj, čiji će kapacitet biti proizvodnja do 32 GWh akumulatorskih baterija u 2023. godini.

BMW Group, Northvolt i Umicore formirali su konzorcij za unapređenje tehnologije u razvoju cjelovitog i ekološki održivog lanca vrijednosti u proizvodnji baterija za električna vozila u Europi.

Tvrtka za proizvodnju baterija SAFT objavila je u veljači 2018. godine formiranje konzorcija s Solvayem, Umicoreom, Manzom i još nekoliko tvrtki i znanstvenih institucija za tehnološko usavršavanje LI-ionskih baterija.

Siemens je nedavno predstavio potpuno automatizirani i digitalizirani pogon za proizvodnju akumulatorskih baterija. Svoje nove pogone za proizvodnju baterija radi još nekoliko tvrtki u Europi, a najveći su projekti FAAM u Italiji i MES u Češkoj.

Ključne smjernice

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.