5G - Komercijalni 5G očekuje se krajem iduće godine

U susjednim zemljama Sloveniji i Mađarskoj već su provedena javna nadmetanja za dodjelu 5G frekvencija kojima je država uprihodila više milijardi eura, a u Italiji su već profunkcionirale za početak prve teritorijalno ograničene 5G mreže

G.K. utorak, 1. listopada 2019. u 00:00

Uvođenje 5G tehnologije u svijetu odvija se brže nego što su stručnjaci očekivali. Već je u desecima zemalja počela funkcionirati nova telekomunikacijska tehnologija, u početku je obuhvaćen najčešće dio teritorija zemlje, uglavnom veći gradovi. U pojedinim zemljama novu tehnologiju uvelo je više operatera. U južnoj Koreji tri su se operatora udružila i napravila 5G mrežu s nacionalnom pokrivenošću. Hrvatska je, prema podacima European 5G Observatory, članica EU u kojoj je provedeno najmanje testiranja 5G tehnologije, i koja će biti među zadnjim članicama koja će komercijalizirati tu tehnologiju. Primjerice, u susjednim zemljama Sloveniji i Mađarskoj već su provedena javna nadmetanja za dodjelu 5G frekvencija kojima je država uprihodila više milijardi eura, a u Italiji su već profunkcionirale za početak prve teritorijalno ograničene 5G mreže.

U Hrvatskoj su Hrvatski telekom d.d. i A1 Croatia d.o.o. najavili početak uspostave komercijalne 5G mreže u 2020. godini, a Tele 2 d.o.o. zasad nema najave.

Najviše testiranja izvršeno je u frekvencijskom spektru 3,5 GHz
Najviše testiranja izvršeno je u frekvencijskom spektru 3,5 GHz

Frekvencijski pojasi

Prema odluci HAKOM-a, odnosno podacima koje je dostavio Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, 28. svibnja ove godine, sada je u dijelu Hrvatske za 5G mreže dostupan frekvencijski pojas 3400-3590 MHz – 90 MHz, a nakon 4. studenoga 2023. godine taj će frekvencijski pojas biti dostupan u cijeloj zemlji. Frekvencijski pojas 3590-3800 MHz bit će dostupan nakon 31. prosinca 2020. godine. 24,25-27,5 GHz već je dostupan u cijeloj Hrvatskoj.

U svrhu prepoznavanja izazova i ograničenja uvođenja 5G mreže u Hrvatsku, Hrvatsko regulatorno tijelo za mrežnu industriju (HAKOM) osnovalo je radnu skupinu s operaterima elektroničkih komunikacija. Zadaća je radne skupine artikulirati izazove u vezi s uvođenjem 5G tehnologije, kao i uključivanje svih dionika javnog i privatnog tržišta koji mogu pridonijeti uspješnom provođenju akcijskog plana 5G.

S ciljem rješavanja problema s plaćanjem velikih naknada za RF spektar, usvojene su izmjene Uredbe o plaćanju naknada za adrese, brojeve i RF spektar, čime se smanjuju naknade za RF spektar kako bi se spektar potreban za 5G učinio pristupačnijim i kako bi se potaknula ulaganja potrebna za uspješno uvođenje 5G.

U pogledu pravodobne raspodjele spektra u širini od 5G, izrađuje se Nacionalni akcijski plan za oslobađanje od 700 MHz, ali ga Vlada Republike Hrvatske još nije usvojila. Kako bi se oslobodio opsega 3,4 – 3,8 GHz, HAKOM je započeo proces ponovnog planiranja i razgovor s vlasnicima dozvole za korištenje RF spektra u tom opsegu.

Krajem 2018. godine održao se postupak javne dražbe, a preostali dio uparenog spektra veličine 2 x 15 MHz dodijeljen je u frekvencijskom opsegu 2.110 – 2.170/1.920 – 1.980 MHz. U 2019. godini održan je postupak javnog poziva, što je rezultiralo dodjelom opsega 2500-2690 MHz uparenog spektra tako da je svaki od tri operatora (Hrvatski telekom d.d, A1 Croatia d.o.o. i Tele 2 d.o.o.) primio 2 × 20 MHz. Za dodjelu još uvijek ostaje 2 × 10 MHz uparenog spektra i 50 MHz nesparenog spektra.

Dodjela spektra za 5G Hrvatska 700 MHz 3.4-3.6 GHz 3.6-3.8 GHz >24 GHz Ostale frekvencije

ožujak 2019.

2.5-2.69 GHz

 : namijenjeno,  : u tijeku,  : predviđen postupak dodjele  : završeno

Testiranje 5G mreže po zemljama
Testiranje 5G mreže po zemljama

Najam spektra

Kako bi se omogućilo uvođenje 5G tehnologije u već dodijeljeni frekvencijski pojas, hrvatski operatori A1 Croatia d.o.o. i Tele 2 d.o.o. potpisali su ugovor o najmu spektra kako bi se osigurala uporaba kontinuiranih frekvencijskih blokova u frekvencijskim opsezima 1.800 MHz i 2.100 MHz.

Ministarstvo zdravlja pokrenulo je izmjenu Uredbe o zaštiti od elektromagnetskih polja, što je rezultiralo povećanjem periodičnih mjerenja jačine elektromagnetskih polja, a mjerenja se moraju provoditi jednom u dvije godine umjesto svake treće godina.

Uzimajući u obzir Akcijski plan EU i propisane uvjete za pokrivanje barem jednog grada do 2020. godine, na lokalnoj razini osiguran je dovoljan RF spektar te je provedeno testiranje 5G u Jastrebarskom (A1 Hrvatska d.o.o.) i Puli (Hrvatski telekom d.d.) na 3,6 GHz. Hrvatski Telekom odobren je za provođenje testova u Osijeku, Samoboru, Splitu, Rijeci i Krku, A1 Hrvatska u Zagrebu i Jastrebarskom, a podnio je zahtjev za dodatnim ispitivanjima i u nekim drugim hrvatskim gradovima. (G. K.)

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.