HP EliteBook 830 G6 6XE13EA - Dobar spoj različitih generacija

Laptopi iz serije EliteBook predstavljaju vrh HP-ove poslovne ponude. Šesta generacija 13-inčnog EliteBooka serije 800 u testiranoj izvedbi donosi zanimljivu kombinaciju četverojezgrenog i5 procesora iz obitelji Whiskey Lake te Intelove nove mrežne kartice Wi-Fi 6 AX200

Denis Arunović petak, 1. studenog 2019. u 00:00
HP EliteBook 830 G6 6XE13EA
HP EliteBook 830 G6 6XE13EA
SPECIFIKACIJE
Ekran 13,3”, FHD, IPS
Procesor Intel Core i5-8265U, 4 jezgre + Hyper-Threading, 1,6-3,9 GHz
Memorija 1 x 8 GB DDR4 2400 SO-DIMM
SSD 256 GB NVMe
Dimenzije 310 × 229 × 18,5 mm
Masa 1,44 kg
Operacijski sustav Windows 10 Professional
Jamstvo 3 godine
Dojam Izvrstan poslovni laptop visoke klase. Posebno je zanimljiva implementacija Wi-Fi 6 adaptera te podrška za dock
Rezultati testiranja
  EliteBook x360 1040 G5 EliteBook 830 G6
PCMark 10 Extended 2.464 2.496
Essentials 7.369 7.326
Productivity 5.669 5.764
Digital Content Creation 2.899 3.022
Gaming 823 833
Cinebench R20    
Multi-Core 1.295 1.080
Single-Core 376 386

Zašto je kombinacija Whiskey Lakea i Wi-Fi 6 mrežne kartice zanimljiva? Zbog toga što su nove mrežne kartice s podrškom za Wi-Fi 6 u pravilu kombinirane s Intelovim Core procesorima 10. generacije – dugoočekivanim i odgađanim Ice Lakeovima, koji kombiniraju 10-nanometarski proizvodni proces s novom generacijom x86 arhitekture. Procesori iz obitelji Whiskey Lake su 14-nanometarski te pripadaju 8. generaciji Core procesora. Činjenica da ovaj laptop u sebi ima stariji procesor zapravo i nije nešto što bilježimo kao minus. Razlog su razočaravajuće mogućnosti Intelovih 10-nanometarskih procesora koji zbog problematičnog proizvodnog procesa ne dosežu tako visoke taktove kao 14-nanometarski procesori. Samim time, u većini aplikacija imaju i niže performanse, usprkos uporabi nove generacije x86 arhitekture pod imenom Sunny Cove. Performanse novih procesora zapravo su toliko lošije da je Intel bio prisiljen unutar 10. generacije Core procesora ubaciti i nove 14-nanometarske modele iz obitelji Comet Lake.

Nadogradivost i sigurnost

Testirani EliteBook u sebi ima pristojno brz Core i5-8265U – četverojezgreni procesor s podrškom za Hyper Threading i maksimalnim taktom od 3,9 GHz. Dodatne grafičke kartice u njemu nema pa su grafičke performanse skromne, a imamo i efekt smanjene radne memorije zato što integrirana grafika sebi rezervira dio od dostupnih 8 GB. Taj kapacitet izveden je s jednim SO-DIMM-om DDR4, a laptop nudi i još jedan slobodni utor za nadogradnju; maksimalni podržani kapacitet je 32 GB. Rashladni sustav svoj posao obavlja besprijekorno. Ne samo da je iznimno tih čak i pod punim opterećenjem (39 dBA), već i temperature kućišta održava na niskoj razini – maksimalno 37 stupnjeva u gornjem srednjem dijelu tipkovnice.

Lijevi bok: Kensington lock, USB 3.1 Gen1, čitač smart kartica
Lijevi bok: Kensington lock, USB 3.1 Gen1, čitač smart kartica

Unutar kućišta, kojem se pristupa odvijanjem nekoliko vijaka koji drže aluminijski poklopac na mjestu, nalaze se još 256-gigabajtni NVMe SSD, Intelov Wi-Fi 6 AX200 M.2 modul i 50,4-vatsatna baterija. Ugrađeni SSD iznimno je brz, što je kod laptopa koji nisu radne stanice ili namijenjeni zahtjevnijim igračima (čitaj vrlo skupi) doista rijetkost. Baterija je također natprosječno jaka za uređaj ovakvog formata (13-inčni ekran), a u našem testu osigurala je izvrsno vrijeme autonomije od gotovo 10 sati. U laptopu se nalazi i utor za WWAN karticu, a u tom smislu izvedena je i priprema za ugradnju SIM kartice preko utora na desnom boku.

Spomenuli smo da unutrašnjost laptopa štiti aluminijska ploča. Od istog materijala načinjen je i ostatak laptopa. Aluminij je dovršen pjeskarenjem, zbog čega je na dodir blago hrapav i odlično skriva mrlje od prstiju. 13-inčni EliteBook relativno je kompaktan, no ako želite što manje gabarite i masu, preporučujemo vam da bacite pogled na HP-ove za kućne korisnike iz serije Envy. Kod ovog modela smanjenje dimenzija ipak je stavljeno u drugi plan na račun implementacije dodatnih značajki te mogućnosti nadogradnje. Posebno je uočljiva debela gornja letvica ekrana u kojoj je na ovom modelu smještena web-kamera kompatibilna s autentikacijom Windows Hello. Zgodan dodatak kameri su i mehanička vratašca kojima je možemo fizički blokirati. Osim kamere, EliteBook podržava autentikaciju pomoću čitača otiska prsta, ali i smart cardom za koji je čitač postavljen s lijeve strane laptopa.

Desni bok: utor za SIM karticu, konektor za slušalice, USB 3.1 Gen1, HDMI, RJ-45, konektor za dock, Thunderbolt 3, konektor za napajanje
Desni bok: utor za SIM karticu, konektor za slušalice, USB 3.1 Gen1, HDMI, RJ-45, konektor za dock, Thunderbolt 3, konektor za napajanje

Vrlo solidan ekran

Ekran je anti-glare tipa, dakle mat, sa specifikacijama i mogućnostima koje će zadovoljiti poslovne korisnike, ali ne i više od toga. Konkretno, osnovna boljka je slabija mogućnost reprodukcije boja s pokrivenošću sRGB palete od 64%. Ostale značajke su, pak, dosta dobre, pa čak i tvornička kalibracija. Posebno treba istaknuti iznadprosječnu maksimalnu svjetlinu od čak 335 cd/m2, što čini ovaj EliteBook dobrim izborom i za korisnike koji laptop namjeravaju koristiti bilo vani, bilo pod jačim unutarnjim osvjetljenjem. Društvo solidnom ekranu prave zvučnici s potpisom Bang & Olufsena, a smješteni su u letvici iznad tipkovnice, zbog čega jednako dobro zvuče nezavisno o tome držite li laptop u krilu ili na stolu. HP općenito nudi natprosječno dobre zvučnike na svojim laptopima pa niti ovaj nije iznimka.

Same pohvale imamo i za ponudu ulaznih periferija. Kako je riječ o EliteBooku, osim tipkovnice i touchpada na raspolaganju nam je i PointStick. Tipkovnica je mehanički izvedena besprijekorno i vrlo ugodna za rad, a sviđa nam se i mat tekstura tipki. Raspored tipki je standardan, uz iznimku gornjeg reda koji je modificiran s desne stane implementacijom nekoliko tipki dediciranih za funkcije povezivanja s mobitelom i odgovaranja na pozive. Tipke koje su inače tamo, one za navigaciju tekstom, izvedene su kao sekundarna funkcija kursorskih tipki. Touchpad je, pak, vrlo gladak na dodir te u kombinaciji s Microsoftovim Precision driverima radi odlično. Ima integrirane tipke kako bi radna površina bila što veća.

Na kraju dolazimo do ponude konektora. Ovo je jedan od najraskošnijih laptopa u ovom smislu, jer osim dva USB 3.1 Gen1 porta (jedan s konstantnim napajanjem), Thunderbolta 3 i HDMI-a, na raspolaganju imamo još i dedicirani konektor za HP-ov dock, mrežni konektor iza kojeg stoji Intelova gigabitna kartica, čitač smart kartica te utor za SIM karticu. Potonji doduše nije aktivan jer testirani model nema ugrađenu WWAN karticu. Još jedan zgodan detalj nalazi se na lijevom rubu laptopa, ispod lijevog odmorišta za dlanove. Tu se nalaze tri bijele LED-ice koje signaliziraju rad diskova, mreže te energetsko stanje laptopa.

Iz svega viđenog možemo zaključiti da je HP sa šestom generacijom 13-inčnog EliteBooka odradio odličan posao, pogotovo kad je riječ o ovom specifičnom modelu koji je stigao u naše ruke. Iako je za isti novac moguće kupiti hardverski jače i stiliziranije laptope, namijenjene običnim korisnicima, dodatne mogućnosti koje nudi EliteBook u pogledu nadogradivosti, sigurnosti i općenito kvalitete izrade, znat će cijeniti poslovni korisnici za koje je laptop i dizajniran.

Baterija – 9:36 h

HP EliteBook 830 G6 6XE13EA

  • Aluminijsko tijelo
  • Odlična kvaliteta izrade
  • Odlična tipkovnica i touchpad
  • Point Stick
  • Mogućnost nadogradnje
  • Odlična autonomija
  • Trogodišnje jamstvo
  • Thunderbolt 3
  • Windows Hello kamera
  • Ekran visoke svjetline
  • Žična mrežna kartica
  • Wi-Fi 6
  • Otporan na prljanje
  • Natprosječni zvučnici
  • Dobar rashladni sustav
  • Vrlo brz SSD
  • Podrška za spajanje na dock
  • Čitač smart kartica
  • Priprema za ugradnju WWAN modula
  • Ekran ima slabije mogućnosti prikaza boja (s obzirom na cijenu laptopa)
Cijena 9.199 kn Prikaži sve cijene Ustupio: HP Brand Store

 NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.