Stari mobilni telefoni sada vrijede malo bogatstvo

U svijetu brzih tehnoloških promjena za očekivati je da su „jučerašnji“ gadgeti samo zastarjeli relikti, ali ima čudaka koji na stvari ne gledaju tako

Gorden Knezović petak, 25. travnja 2025. u 05:00

Javlja se novi zanimljiv trend kod kolekcionara: skupljanje vintage mobilnih telefona, posebice onih iz ere prije pametnih mobitela, pa sada takvi modeli postižu iznenađujuće visoke cijene.

Od klasičnih konzola za video igre do ranih osobnih računala, nostalgija kolekcionara održava zanimljivim tržište retro tehnologije. Osobito su retro mobilni telefoni vrlo traženi kolekcionarski predmeti, posebice rani modeli koji su obilježili početak mobilne revolucije. Takvi uređaji, koji su nekada koštali malo bogatstvo, i sada imaju visoke cijene.

Povijesni relikti

Motorola DynaTAC 8000 pojavio se davne 1983. godine kao prvi mobilni telefon koji se pojavio na tržištu, bio je ogroman po veličini ali i cijeni. Prodavan je za nepunih 4.000 američkih dolara (sada bi to bilo otprilike oko 12.000 dolara). Zbog veličine nazvan je „cigla“, prvenstveno su ga koristili poslovni profesionalci koji su imali potrebu biti stalno dostupni. Njegova revolucionarnost bila je stalna mobilnost te je bio početak mobilne ere.

Zbog toga što je bio prvi DynaTAC 8000 je postao jedan od najpoželjnijih kolekcionarskih predmeta. Ovisno o stanju, sada se može prodati za više od 2.000 dolara na platformama poput eBaya.

DynaTAC 8000, naravno, nije jedini mobilni telefon za koji ponovno raste zanimanje. Neki noviji modeli također su popularni kod kolekcionara.

HTC Touch Diamond2, pojavio se 2009. godine, zbog nostalgije je vrlo tražen kod tehnoloških entuzijasta. Njegov operativni sustav je bio izvorno Windows Mobile 6.1, sada mu je prodajna vrijednost oko 650 dolara.

I prva verzija iPhonea je cijenjena imovina jer je napravio revoluciju u mobilnoj tehnologiji. Originalni iPhone, objavljen 2007. godine, dostiže impresivne cijene, a kolekcionari vjeruju da će njegova vrijednost samo nastaviti rasti.

Originalno pakiranja

Kada je riječ o preprodaji starih mobitela, ključno je njegovo stanje. Telefoni u besprijekornom stanju su naravno vrjedniji, vrijednost uređaju umnogome daje i njegovo originalno pakiranje. Uz originalno pakiranje, kolekcionarima su važni i priručnik i dodaci koji su dolazili uz uređaj poput punjača, zaštitne futrole.

iPhone 3G koji je objavljen 2008. godine i prodan u milijunima diljem svijeta sada vrijedi oko 400 dolara, no cijena značajno raste ako je uređaj u odličnom stanju i s originalnom opremom.

Nostalgija izumrlih brendova

Dok Apple  ima vjerne sljedbenike kolekcionara, Nokijini telefoni su također izrazito traženi od kolekcionara. Modeli kao što su Nokia 7280, Nokia 8110 i Nokia N79 među najtraženijim su uređajima. Možda najveću nostalgiju izaziva kultna Nokie 6310 jer predstavljaju eru mobilne komunikacije prije pametnih telefona. Telefoni kao što je Nokia 7280, poznati po svom jedinstvenom „ruž“ dizajnu, sada mogu prodati za oko 200 do 300 dolara ako su u dobrom stanju.

Trend prema starinskoj tehnologiji ne pokazuje znakove usporavanja, a kako vrijeme bude prolazilo, ti će stariji modeli postajati sve rjeđi i još vrjedniji.