U Zagreb stigao CT s umjetnom inteligencijom
Siemens Healthineers odabrao je tim Radiochirurgije za testiranje upotrebe brojača fotona u ranom otkrivanju i dijagnosticiranju karcinoma.
Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb predstavila je CT uređaj s kvantnom tehnologijom, uređaj za dijagnostiku koji uz pomoć umjetne inteligencije prikuplja i analizira podatke o promjenama i aktivnostima u tijelu koje ukazuju na prisutnost kancerogenih tvorevina.
Uređaj je stigao iz Siemens Healthineersa, u kojem su tim Radiochirurgije odabrali za testiranje upotrebe brojača fotona u ranom otkrivanju i dijagnosticiranju karcinoma.
CT s kvantnom tehnologijom trenutno je jedini uređaj takve vrste koji može pri prvom pregledu otkriti je li tumor benigni ili maligni. Za snimanje ozračenog područja treba mu jedna sekunda, dok snimanje cijelog tijela traje maksimalno četiri sekunde.
Prije Zagreba korišten je u Stockholmu i Beču, nakon što je bio testiran u klinici Mayo. Radiochirurgia Zagreb je prva i za sada jedina u svijetu u prilici koristiti ga u onkologiji za potrebe radiokirurškog i radioterapijskog tretmana.
"Sada možemo otkriti, prepoznati i dijagnosticirati vrlo male zloćudne promjene npr. u tkivu pluća daleko prije pojave prvih simptoma koji će pacijenta motivirati da se javi liječniku. Ovaj nam uređaj omogućava brzu reakciju i početak liječenja puno prije nego što su se stanice tumora proširile", rekao je Dragan Schwarz, ravnatelj Radiochirurgije Zagreb.
Istodobno pruža uvid u čitav niz dijagnostičkih stanja kod pacijenata, uključujući rak, emfizem, koronarnu bolest, kalcifikaciju krvnih žila i plućnu fibrozu. Posebno je vrijedan u dijagnostici i planiranju liječenja djece, uzimajući u obzir njihovu osjetljivost na zračenje i specifičnosti manjih organa.