Saša Kramar, član uprave T-HT-a - Veliki partner za digitalizaciju malih poduzetnika
Cjelovit pristup čini ključnu razliku i značajno ubrzava proces digitalizacije poduzeća, a modernizacija mreže stvara temelj za ponudu novih, IoT, usluga
Sa Sašom Kramarom, članom uprave Hrvatskog Telekoma, zaduženim za razvoj poslovanja, ovaj put smo razgovarali o samo dvije, no za tu tvrtku poslovno iznimno važne i vrlo aktualne teme. Objasnio nam je što sve HT čini kako bi pomogao i ubrzao digitalizaciju malih poduzetnika te kako u toj kompaniji danas stoje stvari s razvojem tehnologija Interneta stvari.
Digitalizacija malih tvrtki nešto je što u Hrvatskoj tek treba napraviti – Što HT radi, kad je to u pitanju? Što su tu najveći izazovi?
Naša nova ponuda, Magenta 1 Business, namijenjena je upravo digitalizaciji malih i srednjih tvrtki. Zamišljena je kao platforma koja, osim fiksnih i mobilnih telekomunikacijskih usluga, nudi informatičke usluge i opremu za digitalno opremanje ureda. Novitet koji nudimo jedini na tržištu je Magenta 1 Bonus – iznos koji korisnik ima na raspolaganju svaki mjesec, i koji može potrošiti na neku od informatičkih usluga prema vlastitom izboru. To mu omogućuje da bez dodatnih troškova, jednostavno i iz prve ruke, isproba nove usluge i uvjeri se u njihovu korisnost za njegovo poslovanje, uz naše savjetovanje, tehničku podršku pri instalaciji i eventualnim popravcima.
Digitalizacija je svakodnevica
Upravo takav cjeloviti pristup čini ključnu razliku i značajno ubrzava proces digitalizacije poduzeća s nekoliko godina na nekoliko mjeseci. Izazovi su najviše u edukaciji korisnika oko usluga koje su im potrebne, no zato ih mi u HT-u vodimo kroz cjelokupni proces – od savjetovanja, preko kupnje do podrške, kako bismo im omogućili da na jednom mjestu uspješno digitaliziraju svoj ured.
Zašto bih ja, kao mali poduzetnik, prešao na taj model?
Jedini nudimo baš sve za digitalizaciju malih i srednjih tvrtki na jednom mjestu. Kod nas možete ugovoriti sve potrebno – telekomunikacijske usluge, informatičku opremu i ICT usluge, po posebnoj cijeni Magenta 1. Pritom ostvarujete dodatni popust na kupnju mobilnih uređaja te Magenta 1 Bonus u iznosu oko 10 posto mjesečnog računa, koji možete iskoristiti za potrebnu informatičku opremu i usluge. Sve je na jednom mjestu, sve usluge i sve je na jednom računu.
A što je bila motivacija za uvođenje te dodatne ponude – Magenta 1 Bonus?
Potreba za ICT i cloud uslugama postoji. Na to ukazuje i činjenica da je Hrvatska deveta od 28 država EU prema stupnju korištenja cloud usluga. To potvrđuje i trend rasta korištenja tih usluga u našoj bazi, jer kad analiziramo kako posluju naši poduzetnici, vidimo da je danas nemoguće biti mali i srednji poduzetnik koristeći samo mobitel i fiksnu liniju. Od fiskalizacije, preko sigurne pohrane podataka, svakodnevnog korištenja laptopa i ostale IT opreme, kroz komunikaciju preko online sučelja – sve je to njihova svakodnevica. Ništa nije kao prije, i sve postaje digitalizirano, zbog čega se može očekivati da će širenje poslovanja ići upravo kroz taj segment ponude. Zato je kreirana nova, poboljšana Magenta 1 Business, koja je namijenjena upravo digitalizaciji malih i srednjih poduzetnika, koji su pokretači ekonomije, koji guraju ovo društvo naprijed. Mi ćemo im u tome biti partner.
Pametni parking, pametni grad
Što je bio prvi IoT projekt koji ste realizirati?
Prvi realiziran IoT projekt je pametni parking u Splitu. Iz tog smo grada dobili upit za pokrivanjem postojećih parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom, što će osigurati uvid u dostupnost parkirnog mjesta, kao i evidenciju o tome koriste li ga osobe s invaliditetom. Smatramo da tako možemo pridonijeti povećanju kvalitete života invalidnih osoba. Korisnik je zadovoljan rješenjem te širimo obujam projekta i na standardna parkirna mjesta.
Što HT-ova IoT mreža donosi kao novu, do sada nepostojeću vrijednost, kako vašim tehnološkim partnerima, a onda i svima drugima koji će se njome koristiti?
Do uvođenja NB-IoT infrastrukture, uređaji koji su komunicirali preko mreže morali su cijelo vrijeme biti budni na mreži. Tehnologijom NB-IoT omogućuje se da uređaji prema mreži veći dio vremena “spavaju”, a bude se tek kad imaju podatke za slanje preko mreže, pošalju podatke, prime podatke kao što su FW update ili naredba koja se šalje uređaju te se vrate u “sleep mode”. Time se osigurao dugi životni vijek baterije, koji je u idealnom scenariju i do 10 godina, pa se uređaji često instaliraju i ispod zemlje ili ispod vode. Za naše partnere, ali i korisnike, radi potencijalnih radova važan je što dulji životni vijek baterije.
Opišite nam jedan mali IoT “case study” – za razinu poslovnog korisnika i na razini običnog građanina.
Za poslovnog korisnika primjena IoT-a može značiti povećanu kontrolu, a posljedično i uštedu troškova. S aspekta grada koji želi pod kontrolom imati svoje parkirne kapacitete, to znači njihovo optimalno korištenje kroz informaciju o slobodnom ili zauzetom parkirnom mjestu, no i podlogu za dugoročno planiranje kroz evidenciju prolaska vozila pokraj parkirnog mjesta. Također, takvim rješenjem može se utjecati na kontrolu prometa jer se preusmjeravanjem vozila na slobodna parkirna mjesta izbjegavaju čepovi u prometu. Za građane to znači povećanje kvalitete života zato što više ne moraju tražiti parkirno mjesto “na slijepo”, već imaju aplikaciju koja ih usmjerava do slobodnog parkirnog mjesta. Posljedično, kako se ne mora tražiti parkirno mjesto, to se reflektira i na smanjenje troškova goriva.
Milijarda kuna u obnovu mreže
Koliko HT ulaže novca godišnje u svoju IoT mrežu i kako je to financiranje programirano?
Lansiranje NB IoT mreže usko je vezano uz projekt zamjene cijele mobilne mreže u RH, što je jedan od najvećih projekata Hrvatskog Telekoma. Tu se radi o prelasku na mrežu najnovije generacije, koja je dimenzionirana tako da zadovolji buduće poraste u količini podataka i broju povezanih uređaja. Riječ je o milijardu kuna vrijednom ulaganju u modernizaciju mobilne mreže te ćemo kapacitet mreže povećati tri puta i postaviti temelj za buduću implementaciju tehnologije 5G i novih IoT usluga.
Jesu li, kako i koliko, vaše tvrtke kćeri, Combis i Iskon, uključeni u HT-ovu IoT strategiju?
Strategija IoT jedna je od ključnih strategija cijele HT Grupe, i obuhvaća sve članove HT Grupe u većoj ili manjoj mjeri. Combis je jedan od glavnih tehnoloških realizatora pozadinskih sustava koji podupiru IoT business te radi na razvoju više rješenja koja se nude na tržištu.
Kako ćete zarađivati novac – kako ćete monetizirati svoju IoT infrastrukturu?
Hrvatski Telekom već ima prepoznatljiv IoT portfelj usluga za poslovne korisnike kao što su fiskalne blagajne, fleet management, waste management, smart parking, air quality management te portfelj rješenja i proizvoda za privatne korisnike kao što su pametni dom, pametni televizori, pametni dječji satovi, uređaji za nadzor starijih i nemoćnih osoba, uređaji za nadzor kućnih ljubimaca, pametni bicikli, pametni romobili. Za NB-IoT tehnologiju HT je uveo i dediciranu tarifu.
Kolika je, prema vašim procjenama, potencijalna vrijednost budućeg hrvatskog IoT tržišta?
Različiti analitičari različito procjenjuju IoT tržište pa tako IDC očekuje da će do 2020. biti 32 milijarde povezanih uređaja, dok Cisco procjenjuje 50 milijardi. Vidljivo je da se projekcije rasta razlikuju, no potencijal je svakako velik. Vrijednost globalnog tržišta procijenjena je na 450 milijardi dolara u 2020. godini, a očekivana vrijednost za hrvatsko tržište penje se na 300 milijuna kuna. IoT industrija je još mlada, no ima izvrsnu perspektivu.
Tko vam je sve konkurencija u IoT segmentu u Hrvatskoj?
IoT mrežne tehnologije dijele se na tehnologije u licenciranom spektru, gdje je Hrvatski Telekom u konkurenciji s poznatim telekomima te tehnologije u nelicenciranom spektru kao što su SigFox, LoRa, Z-Wave, Zigbee i sl. Osiguravanjem mrežne tehnologije održive na dugi rok, uz pouzdanu i provjerenu razinu sigurnosti, s minimiziranjem ulaganja od korisnika te kvalitetnom podrškom našim korisnicima, uvjereni smo da će korisnici prepoznati prednosti koje ostvaruju suradnjom s nama.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.