Mali vodozemac možda krije tajnu kako vratiti izgubljeni ud
Istraživači su pronašli ključnu molekulu koja osigurava da u procesu regeneracije pravi dijelovi tijela izrastu ponovno na pravom mjestu.

Aksolotli (Ambystoma mexicanum) imaju nevjerojatnu sposobnost regeneracije udova, pa čak i cijelih organa. Tim biologa sa Sveučilišta Northeastern i Sveučilišta Kentucky pronašao je jednu od molekula uključenih u njihovu regeneraciju. To je ključna komponenta koja osigurava da pravi dijelovi tijela izrastu ponovno na pravom mjestu.
Retinoična kiselina raspoređena je po tijelu aksolotla u gradijentu, signalizirajući regenerativnim stanicama koliko je duboko ud prerezan. Bliže ramenu, aksolotli imaju više razine retinoične kiseline i niže razine enzima koji je razgrađuje.
Taj se omjer mijenja što se ud više proteže od tijela. Ravnoteža između retinoične kiseline i enzima koji je razgrađuje igra ključnu ulogu u 'programiranju' nakupine regenerativnih stanica koje se formiraju na mjestu ozljede. Kada su dodali višak retinoične kiseline u ruku aksolotla u procesu regeneracije, umjesto toga je narasla cijela ruka.
U teoriji, ljudsko tijelo ima prave molekule i stanice za taj proces, ali naše stanice reagiraju na signale vrlo različito, umjesto toga stvarajući ožiljke na bazi kolagena na mjestima ozljeda. Istraživači žele saznati što se događa unutar stanica - aksolotlovih i naših - kada prime signale retinoične kiseline.