Kina ubrzano sustiže SAD u mogućnostima AI modela
Globalna AI utrka se ubrzava, razvijajući se u sukob s visokim ulozima koja obuhvaća sve, od poluvodiča do borbe za stručnjake i talenate

Jedan od najvažnijih pokazatelja snage umjetne inteligencije je u izvedbi njihovih vodećih modela.
Prema podacima iz LYMSYS-a putem Izvješća AI indeksa Sveučilišta Stanford za 2025 . godinu, odnosno otvorenoj platformi za benchmarking velikih jezičnih modela na temelju korisničkih preferencija koje prikupljaju ljudi Chatbot Areni od siječnja 2024. do veljače 2025. usporedba kineskih i američkih AI modela ukazuje kako se razlika značajno smanjuje,
Naime, povijesno gledano, vrhunski američki modeli stalno su bili bolji od onih iz Kine. Ali jaz se brzo smanjuje. U siječnju 2024. godine razlika u performansama između najboljih američkih i kineskih modela bila je 103 boda. Do veljače 2025. godine ta se razlika smanjila na samo 23 boda.
Brzo nadoknađivanje uvelike je zaslužno lansiranju Deepseek R1, kineskog modela otvorenog koda koji je dao snažne rezultate navodno koristeći samo djelić računalnih resursa američkih modela, uzdrmavši povjerenje u američko vodstvo AI-a i uzrokujući turbulencije na burzi.
Kina već godinama ulaže velika sredstva u svoju AI infrastrukturu. 2017. godine kineska je vlada pokrenula svoj Plan razvoja umjetne inteligencije nove generacije s ciljem da do 2030. godine postane "glavno svjetsko središte inovacija umjetne inteligencije".
Prema izvješću Stanforda, Kina čini 70% svih globalnih patenata umjetne inteligencije od 2023. godine.