Neujednačenost dostupnosti i brzina 5G-a u Europi
Uvođenje i širenje 5G mreža diljem Europe prema pokazateljima renomiranih metrika poprilično je neujednačeno
Nekoliko europskih operatera u zadnje je vrijeme najavilo nove prekretnice u svojoj 5G pokrivenosti. Međutim, neke zemlje značajno zaostaju za prosjekom EU-a u različitim aspektima kao što su pokrivenost, propusnost i brzina. Kada je Hrvatska u pitanju deveta je prema medijalnim brzinama downloada (97,0 Mb/s), ispred nje su samo Norveška, Danska, Nizozemska, Francuska, Finska, Bugarska, Litvanija i Švedska. No, kada je u pitanju dostupnost 5G signala za kućanstva znatno je lošija, tek je na 20. mjestu, 5G signal pristan je na 83,4 posto teritorija zemlje. To i nije toliko loše s obzirom na veće dijelove zemlje slabije naseljene te na nezahvalan oblik zemlje za pokrivenost bežičnim signalom ali i optičkom infrastrukturom.
Važnost spektra
Prema polugodišnjem izvješću 5G Observatorija iz lipnja 2024. godine, pojas od 3,6 GHz bio je najrašireniji među zemljama EU-a. Sve članice EU, osim Nizozemske, dodijelile su najmanje 50 posto ciljanog spektra u tom pojasu, što znači najmanje 200 MHz od 400 MHz. Nedavno je i Nizozemska provela aukciju za srednji pojas tako on za 5G dodijeljen u svim članicama Europske unije.
Drugi najčešće dodijeljeni pojas je pojas od 700 MHz. Osim Malte i Poljske, svih 25 drugih zemalja EU-a dodijelilo je najmanje 50 posto ciljanog spektra.
Najmanje dodijeljeni pojas je pojas od 26 GHz, visokofrekventni pojas. Taj pojas većinski je dodijeljen u samo 12 zemalja EU.
Njemačka i Hrvatska ističu se kao zemlje s najboljim rezultatima, koje su već dodijelile 100 posto spektra u sva tri pojasa. Ostale zemlje koje su postigle značajan napredak, gotovo dosegnuvši 100 posto u sva tri raspona, uključuju Austriju, Dansku, Finsku, Grčku i Španjolsku.
S druge strane, Poljska i Malta su zemlje s najgorim rezultatima, koje su dodijelile samo jedan pojas.
Kada se ispita postotak usklađenog spektra dodijeljenog do 2023. godine, on premašuje 97 posto u 10 zemalja EU.
Nasuprot tome, ta je stopa ispod 70 posto u 15 zemalja, od kojih njih 5 dodjeljuje manje od 50 posto ciljanog spektra.
Pokrivenost
Prema podacima koje je prikupila Omdia/Point Topic za DESI Europske komisije, četiri zemlje EU - Danska, Nizozemska, Malta i Cipar - postigle su 100-postotnu 5G pokrivenost kućanstava.
Prosjek EU-a bio je 89,3 posto u 2023. Gotovo polovica zemalja EU-a izvijestila je da više od 96 posto kućanstava ima 5G pokrivenost.
S druge strane, Rumunjska, Belgija i Latvija imale su najlošije rezultate u tom pokazatelju s manje od 55 posto pokrivenosti kućanstava.
Što se tiče pokrivenosti srednjeg pojasa 5G, točnije raspona 3,4–3,8 GHz, prosjek EU-a bio je 50,6 posto u 2023. Finska, Italija i Danska prednjače s više od 85 posto pokrivenosti.
Više od polovice zemalja EU prijavilo je manje od 50 posto pokrivenosti kućanstava u ovom srednjem pojasu, uključujući Njemačku. Najlošije rezultate u ovom pokazatelju imale su Belgija, Poljska i Nizozemska.
Brzine
Brzina preuzimanja i učitavanja jedan je od najvažnijih pokazatelja za korisnike koji ocjenjuju kvalitetu mobilne mreže. Prema izvješću Speedtesta iz lipnja 2024. godine, Norveška vodi u europskim zemljama s medijanom brzine preuzimanja od 145,2 Mb/s, a odmah je slijedi Danska sa 144,9 Mb/s. Nizozemska također ima dobre rezultate, s srednjom brzinom preuzimanja od 121,0 Mb/s.
Nasuprot tome, Irska značajno zaostaje s srednjom brzinom preuzimanja od 41,1 Mb/s, odmah ispod Turske s 42,0 Mb/s i Španjolske s 50,7 Mb/s.
Što se tiče brzine uploada, Sjeverna Makedonija vodi u brzini uploada diljem Europe s medijanom od 25,5 Mb/s, a slijede je Češka s 20,9 Mb/s i Norveška s 20,7 Mb/s.
Te zemlje pokazuju iznimne mrežne performanse, osiguravajući da korisnici dožive povezivanje velike brzine.
Naprotiv, Luksemburg i Malta zaostaju, s prosječnom brzinom prijenosa od 6,0 Mb/s odnosno 7,7 Mb/s. Velika Britanija također zaostaje s brzinom prijenosa od 7,7 Mb/s.