Upitna budućnost američkog lovca F-47 usred kineske kontrole izvoza rijetkih elemenata
Američki predsjednik Donald Trump objavio je da su zrakoplovne snage odabrale Boeing za proizvodnju borbenog zrakoplova sljedeće generacije F-47

Američki mediji su izrazili zabrinutost oko budućnosti američkog borbenog zrakoplova šeste generacije F-47, nakon što je Kina najavila provedbu kontrole izvoza određenih srednjih i teških artikala povezanih s rijetkim elementima, uključujući resurse kritične za avioniku za koje bi SAD morala naći zamjenu no to neće biti moguće u skorije vrijeme.
Kineska kontrola izvoza artikala povezanih s rijetkim elementima mogla bi snažno pogoditi američku obrambenu industriju, suprotstavljajući se američkim takozvanim "recipročnim carinama", rekao je kineski stručnjak, napominjući da će to vrlo vjerojatno utjecati na vojne industrijske kapacitete SAD-a.
U skladu s državnim Zakonom o kontroli izvoza i drugim relevantnim zakonima i propisima, kinesko Ministarstvo trgovine, zajedno s Glavnom carinskom upravom, objavilo je u petak najavu u vezi s provedbom mjera kontrole izvoza na sedam kategorija srednje i teških artikala povezanih s rijetkim elementima, uključujući samarij, gadolinij, terbij, disprozij, lutecij, skandij i itrij.
Kako je izvijestio Newsweek, kineska kontrola izvoza dolazi samo dva tjedna nakon što je američka vlada objavila da je Boeing osigurao ugovor za razvoj F-47 koji je dizajniran da naslijedi F-22 Raptor i čini okosnicu flote sljedeće generacije američkih zračnih snaga.
Ali nevidljivi zrakoplovi poput F-47 ovise o rijetkim elementima kao što su neodim, prazeodim, disprozij i terbij za magnete visokih performansi, aktuatore i radarske sustave, citirao je Newsweek konzultantsku kuću SFA Oxford.
Od nevidljivih premaza i radarskih sustava do motora velikog potiska i napredne avionike, platforme šeste generacije oslanjaju se na sigurnu i otpornu opskrbu rijetkim elementima i strateškim metalima, primijetio je SFA Oxford.
Itrij je jedna stavka na najnovijem popisu za kontrolu izvoza artikala povezanih s rijetkim elementima. Itrij je neophodan za premaze visokotemperaturnih mlaznih motora, visokofrekventne radarske sustave i precizne lasere, izvijestila je publikacija Cleantechnica.com. Također omogućuje premaze toplinske barijere na turbinskim lopaticama kako bi se spriječilo topljenje motora zrakoplova tijekom leta, navodi Newsweek.
Što je kritičnije, oko 5 posto američke upotrebe rijetkih zemalja ide na obrambenu primjenu, prema Kongresnoj službi za istraživanje, objavio je Newsweek.
Bloomberg je u petak rekao da se očekuje da će kontrole imati širok utjecaj na američke tvrtke jer se rijetki elementi koriste u optičkim laserima, radarskim uređajima, magnetima velike snage za vjetroturbine, premazima mlaznih motora, komunikacijama i drugim naprednim tehnologijama.
Dva industrijska izvora rekla su Reutersu da su kineska izvozna ograničenja za neke rijetke elemente zabrinutost za neke američke proizvođače zrakoplova jer se isključivo dobavljaju iz Kine za upotrebu u avionici.