Telekomi upozoravaju NATO, EU i Veliku Britaniju o opasnosti sabotaže interneta

Veliki telekomunikacijski operateri upozorili su NATO, Europsku uniju i Veliku Britaniju da bi Rusija mogla izazvati „globalni prekid interneta“ sabotiranjem podmorskih kabela svojom „flotom u sjeni“

Mreža četvrtak, 17. travnja 2025. u 11:30

Operateri su podsjetili kako je kritična mreža podvodnih kabela „bez obrane“. Rusija bi mogla izazvati 'svjetske nestanke interneta' sabotiranjem podmorskih kabela svojom 'flotom u sjeni', upozoreni su čelnici obrane NATO-a.

Dosadašnje sabotaže

U dopisu operatera se navodi: „Posljedice štete na podmorskim kabelima protežu se daleko izvan Europe, potencijalno utječući na globalni internet i energetsku infrastrukturu, međunarodne komunikacije, financijske transakcije i ključne usluge diljem svijeta. Sigurnost podvodnih kabela mora biti kamen temeljac širih napora zaštite infrastrukture. Djelujući sada, možemo zaštititi mreže koje podupiru našu zajedničku budućnost.“

Više od 500 podmorskih kabela koristi se za prijenos oko 95 posto svih međunarodnih podataka. Križaju morskim dnom, ali njihov udaljeni položaj otežava obranu. Već se dogodilo nekoliko napada za koje se sumnja da su sabotaže, a obrambeni izvori upiru prstom krivnje izravno u Moskvu, usred tvrdnji da je korištena ruska flota komercijalnih „brodova u sjeni“. Rusija je zanijekala bilo kakvu umiješanost.

Velika većina napada dogodila se u Baltičkom moru, gdje je 11 podmorskih kabela oštećeno od listopada 2023. godine. Slični su se prekidi dogodili u Sjevernom moru. Zabrinutost da Rusi planiraju diverzantsku operaciju eskalirala je otkako je jedan od njihovih špijunskih brodova, Yantar, otkriven kako kartira kritičnu podvodnu infrastrukturu Velike Britanije u Sjevernom moru posljednjih mjeseci. Također su se pojavili strahovi od kineske sabotaže nakon niza incidenata oko Tajvana.

John Healey, britanski ministar vojske 📷 wikipedia
John Healey, britanski ministar vojske wikipedia

U siječnju je ministar obrane John Healey opisao ispade kao „još jedan primjer rastuće ruske agresije“.

„Također želim da predsjednik Putin čuje ovu poruku: vidimo vas, znamo što radite i nećemo bježati od snažnih akcija kako bismo zaštitili ovu zemlju“, rekao je Healey.

Velika Britanija ovisi o funkcioniranju goleme mreže plinovoda, električnih kabela i energetskih čvorišta na moru. No dužnosnici obrane postali su sve zabrinutiji da bi mogli biti meta hibridnog rata. Napad na bilo koji od ovih energetskih cjevovoda ili komunikacijskih kabela mogao bi gurnuti Veliku Britaniju u kaos, poremetivši sve usluge, uključujući NHS. Zastupnici u zajedničkom odboru koji nadzire strategiju nacionalne sigurnosti sada su pokrenuli istragu o sposobnosti Velike Britanije da zaštiti svoju podmorsku infrastrukturu od napada.

„Kako se geopolitičko okruženje pogoršava, strane države traže asimetrične načine da nas izlože riziku. Naša internetska kabelska mreža izgleda poput sve ranjivijeg mekog trbuha“, rekao je predsjednik Odbora Matt Western.

Špijunske jahte

U svom pismu, telekomunikacijski divovi istaknuli su da je sigurnost mreže „apsolutni prioritet“. No upozorili su da porast napada neprijateljskih država znači da vlade moraju pojačati svoje sigurnosne mjere. Tvrtke su pozvale da se cijela podmorska kabelska mreža klasificira kao 'kritična infrastruktura' kako bi se osigurala odgovarajuća razina zaštite. Također su pozvali EU, Velika Britanija i NATO da izgrade veće veze kada je u pitanju razmjena obavještajnih podataka, kao i zajedničkih inicijativa za praćenje i nadzor. Dolazi usred strahovanja da se superjahte koje pripadaju ruskim oligarsima sada regrutiraju za izvođenje tajnih operacija oko Britanskog otočja. 

ruski brod Yantar 📷 wikipedia
ruski brod Yantar wikipedia

Rusija, svjetski predvodnik u podmorskoj tehnologiji, rutinski šalje ono što tvrdi da su „istraživački brodovi“ u vode oko Britanije i sjevernog Atlantika. Prema vlastitom priznanju ruskog parlamenta, ta plovila nose mnoštvo tehnologija, uključujući opremu „dizajniranu za praćenje dubokog mora, kao i opremu za povezivanje s strogo povjerljivim komunikacijskim kabelima“. Neki brodovi, uključujući ozloglašeni Yantar kojeg je Kraljevska mornarica obranila nakon što je ranije ove godine otkriven kako luta u Irskom moru, također mogu koristiti bespilotna podvodna vozila (UUV) i mini-podmornice za pristup internetskim kabelima i energetskim cjevovodima do šest kilometara dubine. Vojni i vladini izvori prošli su tjedan rekli Sunday Timesu da sumnjaju da su superjahte koje pripadaju ruskim oligarsima također bile umiješane u opake podmorske operacije.

Tvrdili su da su neki od tih brodova opremljeni „mjesečevim bazenima“ - zaštićenim otvorima u trupu plovila koji omogućuju posadama da postave i dohvate opremu za duboko ronjenje. Drugi mogu koristiti mini-podmornice i podvodne letjelice. To omogućuje zadivljujućim jahtama da neškodljivo plutaju na površini vode, dok podvodna plovila rone duboko kako bi sabotirala podmorske kablove ili postavila opremu za izviđanje. Doista, izvori su također otkrili da su Ministarstvo obrane i Kraljevska mornarica pronašli izviđačke uređaje i senzore na raznim lokacijama u blizini britanske obale.

Smatra se da su ti uređaji, od kojih su neki pronađeni još 2020. godine, raspoređeni za prikupljanje podataka o kretanju četiri britanske nuklearne podmornice klase Vanguard (SSBN), koje predstavljaju nuklearno odvraćanje Velike Britanije. Neki su otkriveni kada su se nasukali na obalu, dok su druge navodno pronašli minolovci Kraljevske mornarice. Vojni izvori priznali su da ne znaju koliko senzora još radi.

Reakcija NATO-a

Britanija i NATO svjesni su prijetnje ruskih špijunskih brodova i oligarških plovila za razonodu. U siječnju je NATO poslao flotu od 10 brodova u Baltičko more kako bi zaštitili ključne europske podmorske kabele. Brodovi, koji bi trebali okončati svoje raspoređivanje ovog mjeseca, provodili su patrole u blizini energetskih cjevovoda i podmorskih podatkovnih kabela u nastojanju da nadgledaju sumnjive aktivnosti i odvrate svaki pokušaj sabotiranja vitalnih objekata. Taj je potez nastao kao posljedica brojnih poremećaja u Baltičkom moru za koje se vjeruje da su bile sabotaže. U veljači su švedska i finska policija rekle da istražuju navodni slučaj sabotaže podmorskog telekomunikacijskog kabela u Baltičkom moru, dok je švedska obalna straža poslala brod na mjesto gdje je došlo do oštećenja.

ruski tanker Eagle-S 📷 wikipedia
ruski tanker Eagle-S wikipedia

Finski operater Cinia rekao je da je ranije otkrio probleme na svojoj vezi C-Lion1 koja povezuje Finsku i Njemačku i da je na kraju dobio potvrdu da je kabel oštećen iako je podatkovni promet nastavio teći. Incident je označio treći put u samo nekoliko mjeseci da je C-Lion1 kabel oštećen nakon što je potpuno prekinut u studenom i prosincu 2024. godine. A na Božić 2024., Estlink 2 podmorski energetski kabel koji povezuje Finsku i Estoniju je oštećen zajedno s četiri telekomunikacijske linije. Finska je zaplijenila tanker Eagle S registriran na Cookovim otocima zbog sumnje da je izazvao štetu povlačenjem sidra, dodajući da je brod dio 'flote u sjeni' koja zaobilazi sankcije za rusku naftu.