Fujitsu LifeBook U938 - Perolaki Japanac

Iako je Fujitsu zatvorio svoju tvornicu računala u Njemačkoj, tvrtka je i dalje nastavila s dizajnom i proizvodnjom novih poslovnih laptopa u centrali, u Japanu. LifeBook U938 jedan je od najlaganijih poslovnjaka na tržištu, namijenjen korisnicima koji traže spoj performansi, kompaktnosti i atraktivnog dizajna

R.I. petak, 1. veljače 2019. u 00:00
SPECIFIKACIJE
Ekran 13,3”, Full HD, IPS
Procesor Intel Core i5-8650U, 4 jezgre, 1,9-4,2 GHz
Memorija 4 + 8 GB DDR4 1600
SSD 512 GB SATA
Masa (uređaj + napajanje) 920 g + 348 g
Operacijski sustav Windows 10 Professional
Jamstvo 3 godine
Dojam Atraktivan i iznimno lagan poslovni prijenosnik koji krase zanimljiva rješenja, ali i čudni propusti

LifeBook U938 isporučuje se u dvije osnovne varijante – s crnim te daleko atraktivnijim, crvenim metalnim poklopcem, koji je ukrašen Fujitsuovim logom koji simbolizira beskonačnost. Sama hardverska konfiguracija laptopa varira zavisno o potrebama naručitelja. Naime, LifeBook U938 nije dostupan u slobodnoj prodaji, već se strojevi konfiguriraju zavisno o potrebama konkretnog naručitelja. Mi smo od distributera dobili jaču konfiguraciju, temeljenu na Intelovom procesoru Core i7-8650U, 12 GB radne memorije i 512-gigabajtnom SSD-u.

Procesor je četverojezgreni, s podrškom za Hyper-Threading, maksimalnog Turbo Boost takta od 4,2 GHz. Za nestandardni kapacitet memorije zaslužno je korištenje radne memorije zalemljene na matičnu ploču (4 GB), koja je kombinirana s jednim SO-DIMM utorom, popunjenim 8-gigabajtnom pločicom. Iako je SSD M.2 tipa, ne rabi NVMe, već znatno sporije SATA sučelje, pa su mu performanse za današnje prilike niske, iako je, naravno, pitanje koliko će to u praksi doći do izražaja, s obzirom na to da je riječ o primarno uredskom računalu.

Usprkos fokusu na smanjivanje mase i dimenzija sâmog laptopa, Fujitsuovi inženjeri jednaku pozornost nisu posvetili i konfiguriranju adaptera za napajanje
Usprkos fokusu na smanjivanje mase i dimenzija sâmog laptopa, Fujitsuovi inženjeri jednaku pozornost nisu posvetili i konfiguriranju adaptera za napajanje

Iako hardverske specifikacije same za sebe nisu baš impresivne, u kontekst treba uzeti i dimenzije uređaja, a upravo tu su Fujitsuovi inženjeri uložili maksimalni trud. LifeBook je, naime, debeo samo 15,5 mm, a težak samo 920 grama. Lakši i tanji laptop ovakvih performansi nismo dosad imali prilike testirati, a testirali smo ih podosta. Dimenzijama najbliži LifeBooku vjerojatno je Dellov XPS 13. Premda Dellov pulen ima nešto manje dimenzije u pogledu širine i visine, deblji je i osjetno teži od crvenog Fujitsua. Tanašnost je, naravno, imala utjecaja na robusnost laptopa – poklopac ekrana lako se svija, premda treba naglasiti da pritom ne dolazi do distorzije slike. Donji dio kućišta, s druge je strane iznenađujuće čvrst, iako završna obrada zbog sitnih greški u nasjedanju dijelova ne ostavlja dojam da se radi o premium klasi, kojoj U938 prema cijeni pripada.

Još jedna sličnost između XPS-a i LifeBooka veličina je ekrana. Baš kao i XPS 13, U938 u tijelo klasičnog 12-inčnog laptopa donosi 13,3-inčni ekran, koji krase vrlo tanke bočne letvice. Gornja letvica je, za razliku od one na Dellovom uređaju, standardne debljine, no to ujedno znači da je web-kamera postavljena klasično. Kamera podržava autentikaciju korisnika licem, a za tu svrhu na raspolaganju su nam i čitač otiska prsta te utor za pametne kartice.

No, vratimo se ekranu. On je temeljen na IPS tehnologiji te nudi razlučivost od 1.920×1.080 točaka, što je optimalno za korištenu dijagonalu. Kvaliteta izvedbe je natprosječna pa tako ekran nudi 98-postotnu pokrivenost sRGB spektra boja i maksimalnu svjetlinu od 313 cd/m2. Doduše, pozadinsko osvjetljenje nije baš najbolje ujednačeno pa je gornji desni kvadrant ekrana najsvjetliji, a donji lijevi znatno manje (točnije, 22% manje). Kad je u pitanju tvornička kalibracija, ekran je solidan, s gama krivuljom od 2.2 i toplinom bijele točke od 6.900 kelvina. Ukratko, riječ je o primjerenom ekranu za višu klasu uredskog računala.

Ispod ekrana smještena je vrlo ugodna tipkovnica s tipkama kratkog hoda. Nekima će se svidjeti činjenica da je i na tako malenom uređaju implementiran golemi enter, a drugi će, pak, zamjerati činjenicu da nema pozadinskog osvjetljenja tipki, koje je postalo standardni dodatak i na mnogo jeftinijim uređajima. Zapravo, kroz cijeli se dizajn laptopa provlači ta neka nestandardnost, odnosno nekonvencionalan pristup, što ima svoje dobre i loše strane.

Tako imamo laptop vrlo delikatnih dimenzija, a koji se isporučuje s naponskim adapterom koji nema integriranu utičnicu za gradsku mrežu, već se za tu svrhu koristi klasični debeli kabel, kao i na znatno većim i jeftinijim uređajima. Za napajanje se na strani laptopa koristi specijalni okrugli konektor, a ne USB-C, što bi na ovakvom uređaju bilo logičnije. Kad smo već kod konektora, ponuda koju LifeBook nudi dosta je neobična. S lijeve strane tako imamo okrugli konektor za napajanje, HDMI pune veličine, USB-C 3.1 Gen1, USB 3.1 Gen1, konektor za slušalice i utor za smart kartice.

Ponuda konektora za današnje je pojmove malo zastarjela, iako će se nekim korisnicima jako svidjeti činjenica da laptop raspolaže sklopivim mrežnim konektorom pune veličine
Ponuda konektora za današnje je pojmove malo zastarjela, iako će se nekim korisnicima jako svidjeti činjenica da laptop raspolaže sklopivim mrežnim konektorom pune veličine

Na desnom su boku utor za SIM karticu (iskoristiv na modelima koji imaju ugrađen modem), čitač SD kartice, USB 3.1 Gen1 port, sklopivi RJ-45 port pune veličine i Kensington bravica. Dakle, nema Thunderbolt sučelja, pa ni USB-a 3.1 Gen2, ali zato imamo mrežni konektor pune veličine. Što se tiče bežične povezivosti, LifeBook oslanja se na stariju Intelovu karticu Wireless-AC 8265. U odnosu na novi model 9650, ona nudi upola nižu vršnu brzinu (866 Mbit/s naprema 1,73 Gbit/s) te Bluetooth 4.2 umjesto verzije 5.0. U938 ima i hrpu notifikacijskih LED-ica. One vezane za funkcije tipkovnice smještene su iznad tipkovnice, pored tipke za uključivanje računala, a drugi je set, fokusiran na aktivnost diska, mreže i slično, smješten na donjem rubu kućišta, podno odmorišta za desni dlan.

Glede zagrijavanja U938 dosta je solidan, pogotovo ako uzmemo u obzir gabarite kućišta i sâmu namjenu laptopa. S druge strane, ventilator, iako ne osobito bučan, generira čudan zvuk fijukanja, što nije baš lijepo čuti na računalu s cijenom od preko deset tisuća kuna. U laptop je ugrađena baterija kapaciteta 50 Wh, što je u našem testu rezultiralo autonomijom od 5 sati i 10 minuta (u praksi to je oko deset sati uredskog rada), korištenjem svjetline ekrana od 190 cd/m2 i energetskog profila Balanced. Takav rezultat je solidan, ali ne i odličan, što je bilo i za očekivati, s obzirom na to da je u malo kućište teško ubaciti osobito jaku bateriju.

Iako većeg kapaciteta, SSD ugrađen u U938 nije baš brz jer se na računalo spaja preko SATA sučelja
Iako većeg kapaciteta, SSD ugrađen u U938 nije baš brz jer se na računalo spaja preko SATA sučelja

Baterija – 5:10 h

Fujitsu LifeBook U938

  • Iznimno niska masa
  • Tanki rubovi ekrana
  • Pristojan IPS ekran
  • Vrlo dobre sigurnosne značajke
  • Četverojezgreni procesor
  • Puno memorije
  • Trogodišnje jamstvo
  • Dobra tipkovnica
  • Mrežni konektor pune veličine
  • Čitač SD kartica
  • Lak pristup unutrašnjosti
  • Glomazan kabel za napajanje
  • Vrlo savitljiv poklopac ekrana
  • Fijukanje ventilatora hlađenja
  • Nema NVMe SSD
  • Tipkovnica nema pozadinsko osvjetljenje
Cijena 12.499 kn Prikaži sve cijene Ustupio: Mikronis

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.