Reforma autorskih prava - Nova pravila o digitalnim autorskim pravima

Direktiva o autorskim pravima omogućuje autorima kreativnih sadržaja i izdavačima vijesti bolju poziciju za pregovore s internetskim platformama, a u nju su uključene i mjere zaštite slobode izražavanja. Usto, Direktiva će donijeti koristi za građane, istraživače, nastavnike te institucije nadležne za očuvanje kulturne baštine

G.K. ponedjeljak, 1. travnja 2019. u 00:00
Reforma autorskih prava
Reforma autorskih prava

Europski parlament na svojoj je plenarnoj sjednici usvojio Direktivu o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu s 348 glasova za, 274 protiv i 36 suzdržanih. Time je u Europskom parlamentu okončan zakonodavni postupak koji je započeo 2016. godine. Sada je na državama članicama da tijekom idućih tjedana prihvate odluku Europskog parlamenta. Ako države članice prihvate usvojeni tekst u Parlamentu, on će na snagu stupiti nakon objave u Službenom listu, a države članice imaju dvije godine za to da počnu provoditi Direktivu.

Tom se direktivom želi osigurati da se prava i obveze iz zakona o autorskim pravima također primjenjuju na Internet. YouTube, Facebook i Google News neki su od primjera na koje će ovaj zakon imati najveći učinak. Direktivom se također nastojali osigurati da Internet ostane prostor za slobodu izražavanja.

Izgledi nositelja prava

Prije svega, Direktivom se nastoji povećati izglede nositelja prava, osobito glazbenika, izvođača, scenarista, kao i izdavača vijesti, da dogovore bolje nagodbe kada se njihova djela koriste na internetskim platformama. To će se omogućiti tako što će internetske platforme biti izravno odgovorne za sadržaj koji se prenosi na njihovim stranicama, a izdavačima vijesti automatski će se dati pravo da pregovaraju u ime svojih novinara u pogledu vijesti koje objavljuju servisi za prikupljanje vijesti.

Autori i izvođači moći će zahtijevati dodatnu naknadu od distributera koji iskorištavaju njihova autorska prava, kada je prvobitno dogovorena naknada nesrazmjerno niska u usporedbi s dobiti koju distributer ostvaruje.

Niz odredaba posebno je osmišljen kako bi se osiguralo da Internet i dalje bude prostor na kojem je moguća sloboda izražavanja. Objavljivanje isječaka (snippet) tuđih članaka s vijestima izričito je izuzeto iz primjene te direktive, i može se odvijati kao i dosad. Direktiva, međutim, također sadrži odredbe kojima se izbjegava mogućnost da servisi za prikupljanje vijesti to zloupotrebljavaju. Isječak se stoga može nastaviti prikazivati, primjerice, u vijestima na usluzi Google News, ili kada se članak podijeli na Facebooku, pod uvjetom da je “vrlo kratak”.

Prijenos zaštićenih djela u svrhu citiranja, kritike, recenzije, karikature ili parodije zaštićen je, osiguravajući da memeovi i GIF-ovi i dalje mogu biti dostupni i djeljivi na internetskim platformama.

U Direktivi se također navodi da će nekomercijalni prijenos radova na online enciklopedije, kao što su Wikipedia ili softverske platforme otvorena kôda, kao što je GitHub, automatski biti izuzete iz područja primjene Direktive.

Blaže obveze

Startupi i platforme mlađe od tri godine, s godišnjim prometom manjim od 10 milijuna eura i prosječnim brojem pojedinačnih mjesečnih posjetitelja koji je manji od pet milijuna, podliježu mnogo blažim obvezama od velikih platformi.

Direktivom se nastoji olakšati slobodna uporaba materijala nad kojima postoje autorska prava u tehnici rudarenja teksta i podataka, čime se europskim znanstvenicima omogućuje da budu konkurentniji nego prije u tom smislu. Ograničenja iz Direktive o autorskim pravima ne primjenjuju se ni na sadržaj koji se koristi za podučavanje ili objašnjavanje. Direktivom se također dopušta da se takvi sadržaji besplatno upotrebljavaju u svrhu očuvanja kulturne baštine. Nedostupna djela (koja se više ne komercijaliziraju) mogu se upotrebljavati kada ne postoji zajednička upravljačka organizacija koja bi izdala dozvolu. (G. K.)

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.