Lani je tržište rabljenih pametnih telefona nadmašilo primarno tržište

Prema nedavnom izvješću CCS Insighta, organizirano tržište rabljenih pametnih telefona zabilježilo je rast od 6% na godišnjoj razini u 2024. godini, nadmašujući onaj na primarnom tržištu

Gorden Knezović utorak, 1. travnja 2025. u 06:15

Takva promjena naglašava sve veću važnost rabljenih pametnih telefona, koji stalno dobivaju tržišni udio od novih uređaja i neorganiziranog tržišta rabljenih telefona.

Apple lider

Apple i dalje dominira tržištem rabljenih vozila s udjelom od 60%. Samsung je na drugom mjestu s blagim padom tržišnog udjela na 17%. CCS Insight primjećuje da, na tržištima u razvoju diljem Azije i Afrike, kineski brendovi, uključujući Oppo, Vivo i Xiaomi, postaju sve popularniji na tržištu rabljenih proizvoda, osobito među prvim korisnicima pametnih telefona koji nadograđuju telefone s značajkama ili pametne telefone osnovne razine koji koštaju manje od 100 američkih dolara.

Rast 5G-a

U skladu s ovim nadogradnjama, isporuke 5G uređaja porasle su za 46% u odnosu na prethodnu godinu i sada čine više od polovice globalnog sekundarnog tržišta pametnih telefona. Međutim, ukupna tržišna vrijednost pala je za 6% na 32 milijarde dolara, zahvaljujući preferiranju starijih modela kao što je iPhone 11, koji je ostao najprodavaniji model u 2024. godini. Dodatno, prosječna cijena rabljenog pametnog telefona pala je za 11% na 275 dolara, odražavajući širi trend prema jeftinijim uređajima.

Regionalna međuovisnost

Azijsko-pacifička regija ostaje najveća regija u prodaji rabljenih uređaja i ostvarenom prihodu, a iza nje slijede Sjeverna Amerika i Europa. Međutim, dinamika se uvelike razlikuje od regije do regije. Na primjer, ponude američkih operatera za zamjenu za novo su presudne u stvaranju ponude rabljenih iPhonea za poticanje globalnog tržišta.

Prepreke

Kao glavne prepreke rastu tržišta rabljenih pametnih telefona ističu se Direktiva o radijskoj opremi, koja zabranjuje uvoz kabela i uređaja za punjenje koji nisu USB-C u EU, koja je stupila je na snagu 28. prosinca 2024. godine. Očekuje da će Direktiva utjecati na ponudu uvezenih uređaja u 2025. godini, naštetiti prodaji jer neće zadovoljiti potražnju za popularnim modelima, posebno za iPhone 12 i iPhone 13.

Usto, iPhonea 16e, koji nudi vrhunske performanse po srednjoj cijeni od 600 dolara, pojačava izazov izravnim natjecanjem s novim i rabljenim modelima.

Performanse baterije glavna su briga za potrošače koji kupuju rabljene telefone, a očekuje se da će potražnja za starijim modelima iPhonea pasti, dodatno snižavajući cijene. Međutim, opcije ultra niskih cijena vjerojatno će ostati popularne među cjenovno osjetljivi potrošačima.

S druge strane, nedavne trgovinske napetosti i carine koje je uveo SAD mogu ograničiti potrošnju na nove pametne telefone, potencijalno potaknuti rast tržišta rabljenih telefona.

Očekivanja

CCS Insight predviđa povećanje od 6% na organiziranom sekundarnom tržištu pametnih telefona u 2025. godini, a očekuje se da će se taj rast nastaviti do 2028. godine uz ukupnu godišnju stopu rasta od 7%. To značajno nadmašuje primarno tržište pametnih telefona, za koje se očekuje rast od samo 2%.