.debug 2023 - Dvodnevni programerski praznik
Još jednom produkcijski i sadržajno povećana, developerska konferencija .debug ove je godine okupila 2.000 posjetitelja, koji su mogli uživati u čak 85 točaka programa, raspoređenih na pet pozornica, na kojima se tijekom dva dana pojavilo ukupno 111 govornika
Developerska konferencija .debug i u svojem je četvrtom izdanju uspjela nadmašiti samu sebe, tj. ponuditi još više sadržaja, na većem prostoru, pa samim time i ugostiti više partnera, govornika i posjetitelja. Događanje je tako naraslo za otprilike trećinu u odnosu na lanjsko u svakom pogledu, kako logistički i produkcijski, tako i sadržajno. Tijekom dva dana održano je ukupno 85 točaka programa, uključujući predavanja, intervjue i panel-rasprave, raspoređenih na pet pozornica. Sve ono najbolje bilo je isto kao i lani – glavna pozornica bila je smještena u izvrsnom prostoru zagrebačke Laube, a tri najveće dvorane Algebrina kampusa bile su mjesto za održavanje tehničkih predavanja.
No, između te dvije lokacije ove je godine produkcija "okupirala" i 1.600 m2 dodatnog prostora i pretvorila ga u dodatni konferencijski track, smješten pod ogromnim klimatiziranim šatorom. Uz vrhunske predavačice i predavače, njih 111, više od 40 partnerskih kompanija i oko 2.000 posjetitelja, još jednom se, dakle, .debug pokazao kao najveći i najspektakularniji developerski dvodnevni tulum u široj regiji.
U Laubi su se, prema uvriježenom rasporedu, održali otvaranje i zatvaranje programa, nastupi keynote predavača, panel-rasprave te sva ostala predavanja o karijeri, usponima i padovima, savjetima i općenito o životu developera tijekom i izvan radnog vremena. Sve to objedinjeno je u tracku nazvanome #devslife. Predavaonice u Algebri ugostile su tri tehnička tracka, naziva #hardcore, #techtrends i #masterclass, na kojima se tijekom oba dana tražilo mjesto više – vrhunske predavačice i predavači svojim su znanjem i iskustvom privukli velik broj onih koji su, uz dvodnevnu zafrkanciju i druženje, to vrijeme iskoristili i kako bi nešto novo naučili. Velik broj prijavljenih tema vezanih uz strojno učenje i umjetnu inteligenciju doveo je do toga da se na .debugu otvori novi track, nazvan #deeplearning. On je bio smješten pod spomenutim šatorom, i tijekom oba dana bio je rezerviran za predavanja posvećena najaktualnijoj temi u svijetu tehnologije danas.
Na prostoru između Laube, Algebre i velikog novog "AI šatora", ove godine bilo je još više mjesta za poznati ".debug na otvorenom", tj. izlagačke štandove partnera, koji niti u ovom izdanju konferencije nisu zakazali. Potoci pića, obilje hrane, gomila darova i nagrada za posjetitelje i razne zabavne aktivnosti – sve to pridonijelo je i vrhunskoj atmosferi po kojoj je .debug sada već dobro poznat, i pretvara se u neslužbeni praznik lokalnih developera. Ta atmosfera prelila se i na službeni party .debuga, održan prve večeri konferencije, gdje su se posjetitelji mogli još jednom susresti sa sudionicima i predavačima, u još opuštenijem okruženju, uz glazbu, hranu i piće.
Ove godine .debug je prvi put imao i automotive partnera. Bio je to Audi, marka automobila koja se diči svojom naprednom tehnologijom, a u Laubu su parkirali novi atraktivni automobil – najsnažniji i najluksuzniji 100% električni SUV na svijetu, Audi Q8 Sportback e-tron. Posjetitelji su mogli na njihovom prostoru odigrati igru i osvojiti vikend s tim uzbudljivim automobilom. Njime su se na licu mjesta mogli i provozati u virtualnoj stvarnosti, kroz VR iskustvo koje je Audi priredio ekskluzivno za ovo događanje.
Neizbježna tema – kriza
Program je službeno otvoren na glavnoj pozornici, pred više od tisuću posjetitelja. Za vođenje programa još je jednom bio zadužen glavni IT zafrkant, Ivan Jelušić iz osječke Orqe, a developere su u ono što ih tijekom dva dana očekuje uveli direktor .debuga Dragan Petric i Hrvoje Balen, član uprave Algebre. Nakon toga, na scenu je stupio Filip Ljubić, direktor poznate domaće agencije Q, koji je u svojem keynote predavanju "Toljagom po glavi – razbijanje mita da je IT seksi" na vrlo otvoren i iskren način govorio o usponima i padovima, velikim odricanjima, koja su nužna kako bi se došlo do uspjeha, te otkrio koliko je zapravo bio trnovit njihov, i ne samo njihov, poslovni put – nasuprot uspjesima i postignućima koja se u javnosti najčešće ističu.
Nakon njega, o propuštenim prilikama govorio je COO Sofascorea Ivan Bešlić. Martin Morava, CEO kompanije Devōt, istaknuo je koliko je lijenost poželjna karakterna osobina za uspješne IT-jevce, dok je prvo prijepodne zaokruženo "C-level" panelom. Na njemu su vodeći ljudi poznatih domaćih kompanija otvoreno govorili o "tabu temi" aktualne krize u informatičkom sektoru te dali svoje viđenje trenutačne situacije i projekcije za budućnost. Do kraja prvog dana na velikoj pozornici moglo se čuti i koliko je sati developer "dužan" raditi za svojeg poslodavca, kako razvijati svoju karijeru nakon više godina provedenih u programiranju, kako se, samo pomoću podataka, hvataju korumpirani i maliciozni sudionici u bankovnom svijetu, ili kako postati full stack inženjerom. Na kraju je održan sada već tradicionalni "ženski" panel, uz gostovanje Endavine inicijative DevSheGoes. Pet developerica tijekom rasprave podijelilo je svoja iskustva u pregovaranju, govorilo o tome kako se snalaze u često dominantnom muškom okruženju te dalo savjete svim kolegicama koje se susreću s takvim izazovima.
Zarada i zdravlje
Drugog dana najveća dvorana .debuga ugostila je dva keynote predavanja. U prvome su se mogli čuti sočni i vrlo zanimljivi detalji o tome kako je raditi za Netflix, od njihova senior developera Damira Svrtana, koji se prije pet godina odvažio načiniti potpuni zaokret u životu te otići u SAD i raditi za "tvrtku bez pravila". Nakon njega bilo je govora o tome kako i zašto postati bijelim hakerom – o svojem iskustvu, uz brojne zanimljive anegdote, govorio je vjerojatno najveći domaći sigurnosni stručnjak Bojan Ždrnja, tehnički direktor kompanije Infigo IS.
Kako dobro zaraditi te što potom činiti s novcem, bila je tema panel-rasprave drugog dana, a u Laubi se još govorilo i o sve popularnijem načinu nagrađivanja zaposlenika dodjelom dioničkih opcija, tj. suvlasništva u kompaniji za koju rade. Bile su tu i teme o osvajanju američkog tržišta, spoju tehnologije i nogometa, a iz iskustava developera koje je prikupio Joberty, predstavljena je i analiza s temom – što je to što developeri zaista žele od svojih poslodavaca (hint: to nisu stolovi za stolni tenis).
Program .debuga ove godine imao je posebnu završnicu: u opuštenom razgovoru, u formi podcasta uživo, posjetitelji su imali prilike izbliza upoznati osnivače Sofascorea i čuti njihove privatne priče o odrastanju i pokretanju poslovanja. Razgovor je zaključen i pričom o tome koliko je bitno – dok cijele dane sjedimo pogrbljeni za računalima – odvojiti određeno vrijeme za brigu o svojem zdravlju i održavati se u fizičkoj formi.