Knjige - Neurotične mreže

Umjetna inteligencija, strojno učenje, duboko učenje… sve su to tehnologije današnjice koje se primjenjuju u gotovo svim znanstvenim područjima i ljudskim djelatnostima

Mladen Viher ponedjeljak, 1. srpnja 2019. u 00:00

Ulazak u svijet praktične umjetne inteligencije skopčan je najčešće s tri problema – matematičkom podlogom koja je sve samo ne jednostavna, softverom ili aplikacijom koju prije toga možda niste koristili, i na kraju opširnom bibliotekom koja ide uz njih. Autor se odlučio na zanimljiv pristup; mnogo vrlo jednostavnih primjera, koje praktično, uz slike i dijagrame, prati konkretan pytonski kôd bez biblioteka na visokoj razini.

Tako se izbjegavaju crne kutije koje, doduše, daju provjereno točan rezultat, ali često sakrivaju način kako se do njega došlo, što je sasvim prihvatljivo za razvojnog inženjera, ali nikako za studenta. Praćenje materijala u knjizi zahtijeva predznanje iz programiranja, poznavanje Pythona i osnove više matematike. Knjiga je dobro opremljena, u višebojnom tisku, s brojnim vrlo praktičnim i razumljivim dijagramima. Podijeljena je u šesnaest poglavlja, a primijetit ćete kako nećete morati čitati mnogo teksta prije sljedećeg dijagrama ili primjera. Skoro imate osjećaj da čitate neki dobar računalni časopis, a ne knjigu. Prije nego što počnete čitati, dobro upoznajte šesnaesto poglavlje, jer je ono kratki vodič koji je vrlo koristan za brzo svladavanje manjih problema i nedoumica koje biste mogli imati kada slijedite tekst knjige. Krivulja učenja nije vrlo strma, a pristup je metodičan i lako razumljiv. Dobar je izbor za početak bavljenja strojnim i dubokim učenjem.

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.

 

Knjige