Silviu Neghina, Country Director za istočnu Europu, Sigfox - IoT će svijet učiniti boljim
“Vjerovali ili ne, naš glavni izazov kvalitetno je demonstrirati mogućnosti i širinu našeg ekosustava svim našim partnerima i kupcima, jer se mnogima od njih čini da je ono što im pokazujemo, i o čemu im govorimo – predobro da bi bilo istina”, rekao nam je Naghina
Silviu Neghina: Hrvatska je naš strateški partner u istočnoj Europi i moram naglasiti da sam impresioniran onime što je IoT Net Adria uspjela postići u samo godinu dana. Vrlo su brzo uspostavili funkcionalnu mrežu te je sada mogu koristiti za bilo koju primjenu
Na prvom hrvatskom IoT forumu Alojz Jukić i Bruno Crnički iz Compinga i IOT Net Adria te Silviu Neghina iz Sigfoxa, predstavili su IoT Netovu niskoenergetsku mrežu za spajanje uređaja koja je rađena prema Sigfoxovoj tehnologiji.
Globalna mreža za Internet stvari Sigfox, službeno je najavila uključivanje Hrvatske i IoT Net Adrije u svoju mrežu još na konferenciji Sigfox World IoT Expo u Pragu. Hrvatska je prva od zemalja u ovom dijelu Europe koje su se uključile u revoluciju Interneta stvari kroz Sigfoxovu mrežu preko inicijative IoT Net Adrije. Dolazak Silviu Neghina u Zagreb iskoristili smo za razgovor o tehničkim specifičnostima Sigfoxove tehnologije i planovima razvoja te tvrtke.
Kakva je Sigfoxova pozicija na IoT-ovom tržištu i tko se sve nalazi u vašoj ciljnoj skupini? Gdje (u kojim industrijama) bi se IoT trebao koristiti te postoje li i druga potencijalna tržišta?
– Sigfox spada u najvažnije igrače na IoT-ovom tržištu. To je potvrdila i tvrtka ABI Research, prema kojoj je “u 2017. godini, Sigfox imao najveći udio LPWA veza širom svijeta, iskoristivši svoju prednost prvog ulaska u Europi. Sigfox je i dalje korak ispred ostalih u javnim LPWA mrežama, zahvaljujući uvođenju usluge kognitivne mreže Monarch početkom 2018. godine”.
IoT je već sada prisutan u svim područjima naše svakodnevice te je naša odgovornost da se to ogleda i kroz tržište, bez obzira o kakvoj se vrsti kupaca radi. Primarni cilj su nam B2B i B2C klijenti, a od nedavno svjedočimo i B2B2C pristupu u nekim sektorima, poput osiguranja, što nam je također vrlo zanimljivo.
Ide li zajedno?
Što su glavne značajke Sigfoxove mreže? Vi ističete jak signal i energetsku učinkovitost. Ide li to dvoje zajedno i, ako je tako, kako?
– Sigfoxova glavna karakteristika je učinkovitost, i na nju gledamo iz drukčije perspektive: naš model određivanja cijena vrlo je jednostavan za razumijevanje i osigurava fleksibilnost našim kupcima, tako da njihovo rješenje može imati najniži TCO. Što se same mreže tiče, Sigfox može osigurati pokrivenost učinkovitije nego drugi, zahvaljujući našoj tehnologiji ultrauskog pojasa i različitim vrstama osnovnih stanica.
Sada s ponosom možemo reći da smo prisutni u 50 zemalja, a mnoge od njih već mogu osigurati duboku pokrivenost na nacionalnoj razini. Na kraju, ali ne i najmanje važno, vrlo smo učinkoviti u energetskom smislu. Kako bi naši uređaji zadovoljili potrebe kupaca, oni ne moraju neprekidno komunicirati s komunikacijskim čvorovima. Drugim riječima, uređaji su ti koji upravljaju mrežom, a ne obratno. Takvim pristupom, u stanju smo osigurati impresivne brojke kada je riječ o autonomnosti. Tu su najbolji primjeri komunalna poduzeća: naša certificirana mjerila, odnosno nadograđeni čitači, mogu omogućiti više od 10 godina autonomnosti, uz prikladan broj očitanja.
Slikovito bismo našu mrežu mogli usporediti s modernom učionicom u čijem se središtu nalazi učenik koji slobodno razgovara s učiteljem i svojim kolegama, za razliku od starog modela školstva, gdje mora podići ruku, zatražiti dopuštenje i tada reći ono što želi. Mislim da je to najbolji netehnički primjer funkcioniranja Sigfoxove mreže.
Kakve pogodnosti nudi Sigfox i koje su razlike između Sigfoxove i drugih IoT tehnologija?
– Glavna razlika je u tome što je Sigfoxova mreža izgrađena posebno za korištenje u IoT-u. Mi svojim operatorima osiguravamo namjenske OSS i BSS, kako bi oni svojim kupcima osigurali najbolje iskustvo IoT-a. Sa stajališta kupca, mislim da je jedna od glavnih razlika ili prednosti to što se naša tehnologija ne temelji na IP-u: nema SIM kartica, nema IP-a, nema APN-a. Osim toga, Sigfoxova velika prednost je naš iznimno razgranat ekosustav, koji svakodnevno raste; sada već ima više od 500 certificiranih uređaja iz svih vertikala na koje ciljamo, a velik broj naših partnera ulaže izniman napor i sredstva u daljnju certifikaciju svojih uređaja, s ciljem povećanja zadovoljstva i pozitivnog iskustva kupaca.
Nosorozi imaju riječ
Može li IoT učiniti svijet boljim? Kako?
Internet stvari sigurno može učiniti svijet boljim, jer, prije svega, radi se o uštedi novca i učinkovitijem korištenju svih resursa. Mogu vam dati sjajan primjer boljeg svijeta: naš tim iz Zaklade Sigfox provodi izvanredan projekt pod nazivom Now Rhinos Speak (Nosorozi imaju riječ). Oni razvijaju namjenski uređaj koji svakodnevno odašilje nekoliko GPS položaja te tako drastično pojednostavljuje praćenje i promatranje ugroženih životinjskih vrsta. Dajemo glas nosorozima svaki dan, i bez obzira na to gdje se oni nalazili. Takav projekt omogućuje bolje razumijevanje ugroženih vrsta, što posljedično pozitivno utječe na njihovu zaštitu.
Je li svijet upoznat s IoT-om i s kakvim se sve izazovima Sigfox susreće?
Svijest o IoT-u raste iz dana u dan, uglavnom zahvaljujući primjerima njegova korištenja. U suradnji sa svojim partnerima, Sigfoxovi operatori provode važne projekte u mnogim industrijama poput prijevoza, logistike i komunalija, a koristi te primjene pozitivno se reflektiraju na druga tržišta i industrije. Vjerovali ili ne, naš glavni izazov je kvalitetno demonstrirati mogućnosti i širinu našeg ekosustava svim našim partnerima i kupcima, jer se mnogima od njih čini da je ono što im pokazujemo i o čemu im govorimo – predobro da bi bilo istina.
Gdje se Hrvatska nalazi u svijetu IoT-a? Jeste li zadovoljni brzinom razvoja IoT-a u Hrvatskoj?
Hrvatska je naš strateški partner u istočnoj Europi, i moram naglasiti da sam impresioniran onime što je IoT Net Adria uspjela postići u samo godinu dana. Vrlo su brzo uspostavili funkcionalnu mrežu te je sada mogu koristiti za bilo koju primjenu. Stoga pozivam sve zainteresirane da s IoT Net Adrijom počnu primjenjivati nevjerojatna IoT rješenja s ugrađenom mogućnošću povezivanja sa Sigfoxom, a moguće su i dodatne edukacije potencijalnih korisnika.
Koji su Sigfoxovi dugoročni planovi?
Naš dugoročni plan je razvijanje mreže u preostalim zemljama, uz jasnu usredotočenost na srednju i istočnu Europu. Sigfox je tvrtka koja prikuplja podatke za koje niste ni znali da ih možete prikupiti, ali bez kojih više nećete moći živjeti. Cilj nam je kontinuirano omogućavati našim kupcima raznovrsne proizvode i usluge koji će učiniti da stvari oko vas – ožive.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.