Zahvaljujući LTE Cat 1 bisu i 5G-u globalne mobilne IoT veze ove su godine premašile 4 milijarde

Globalne mobilne IoT veze dosegle su 3,9 milijardi u prvoj polovici ove godine (H1 2024), prema tromjesečnom izvješću Global Cellular IoT Connectivity Tracker & Forecast IoT Analyticsa

Gorden Knezović nedjelja, 8. prosinca 2024. u 08:00
📷 flickr
flickr

To je rast od 20% u odnosu na prethodnu godinu (H1 2023) i 181% tijekom posljednjih 5 godina. Nova analiza IoT Analyticsa koja je u izradi otkrila je da su kako se približavamo kraju 2024. godine, mobilne IoT veze premašile 4 milijarde.

LTE Cat bis i 5G pokreću rast

Rast LTE Cat 1 bis i 5G IoT naglašava razvoj mobilne IoT povezivosti. LTE Cat 1 bis ispunjava ključnu prazninu balansirajući performanse i energetsku učinkovitost, posebno na tržištima gdje LTE-M nije dostupan. Usto, LTE Cat 1 bis sada konkurira LTE-M-u i u nekim regijama, poput Europe. U međuvremenu, 5G IoT otvara nove mogućnosti za aplikacije velike propusnosti i niske latencije. 5G tehnologija primjenjuje se pri razvoju rješenja i strategija spremnih na budućnost.

LTE Cat 1 bis

LTE Cat 1 bis značajno je pridonio rastu mobilnog IoT-a, s povećanjem veza za 68% na godišnjoj razini u prvoj polovici 2024. godine. Na temelju 3GPP izdanja 13, LTE Cat 1 bis ima dizajn s jednom antenom optimiziran je za rješenja niske potrošnje energije.

Četiri ključna čimbenika potiču njegovo usvajanje:

Tržišna potražnja: U Kini su odsutnost LTE-M-a i ograničenja NB-IoT-a ubrzali usvajanje LTE Cat 1 bis. Ta zemlja ima 85% globalnih LTE Cat 1 bis veza i doživjela je rast od 56% na godišnjoj razini u prvoj polovici 2024. godine.

Uravnotežena izvedba: LTE Cat 1 bis nudi uravnotežene mogućnosti velike brzine - do 10 Mb/s downloada i 5 Mb/s uploada -u z nisku potrošnju energije. Podržava značajke upravljanja napajanjem kao što su prošireni diskontinuirani prijem (eDRX) i način rada za uštedu energije (PSM), smanjujući potrošnju energije dopuštajući uređajima da spavaju kada ne odašilju ili primaju podatke. To ga čini prikladnim za IoT aplikacije koje zahtijevaju dugotrajan rad bez čestih zamjena baterija, kao što su pametno mjerenje, upravljanje voznim parkom, zdravstveni uređaji i rješenja za plaćanje.

Isplativost i pojednostavljeni dizajn: Dizajn jedne antene LTE Cat 1 bis smanjuje složenost hardvera i troškove u usporedbi s izvornim LTE Cat 1, što ga čini privlačnom opcijom za proizvođače i pružatelje rješenja.

Globalna pokrivenost i osigurana budućnosti: LTE Cat 1 bis radi na postojećim LTE mrežama globalno, nudeći široku pokrivenost. Kako se 2G i 3G mreže povlače iz upotrebe, pruža lagan prijelaz na 4G tehnologiju koja će biti još dugo u upotrebi za IoT rješenja.

5G IoT

5G IoT veze također su doživjele značajan rast, potaknut napretkom u 3GPP izdanju 15 i kasnijim izdanjima. Razvoji standardizacije poboljšavaju mogućnosti za aplikacije velike brzine i niske latencije ključne za moderna IoT rješenja.

Ključni razlozi za rast 5G IoT uključuju:

Tržišna potražnja: Kinesko značajno ulaganje u 5G infrastrukturu stvorilo je snažan ekosustav koji podržava široko usvajanje. Dostupnost pristupačnih uređaja i modula kompatibilnih s 5G smanjila je prepreke industrijama za implementaciju 5G IoT rješenja. Analiza IoT Analyticsa pokazuje da Kina ima približno 80% globalnih 5G IoT veza i da je u prvoj polovici 2024. godine doživjela rast od 79% na godišnjoj razini.

Poboljšane performanse i mogućnosti: 5G IoT nudi ultranisku latenciju (samo 1 ms) i visoke brzine prijenosa podataka (do 20 Gb/s), ključne za aplikacije koje zahtijevaju trenutni odziv i visoku propusnost. Uz mogućnost podrške do milijun uređaja po četvornom kilometru, 5G se prilagođava sve većem broju IoT uređaja.

Pokretači rasta

Dvije ključne aplikacije fiksni bežični pristup (FWA) i automobilski sektor pokreću rast 5G IoT na sljedeće načine:

FWA: FWA doprinosi 45% globalnih 5G IoT veza u prvoj polovici 2024. godine iskorištavanjem 5G mreža za isporuku brzog internetskog pristupa prema domovima i tvrtkama, posebno u područjima u kojima nedostaje optička infrastruktura. Takav pristup nudi troškovno učinkovitu alternativu tradicionalnim širokopojasnim uslugama i proširuje povezanost u nedovoljno opsluženim regijama.

Automobilski sektor: Automobilski sektor, uključujući prijevoz, opskrbni lanac i logistiku, činio je 26% globalnih 5G IoT veza u prvoj polovici 2024. godine, pokretanih povezanim vozilima. Industrija integrira 5G IoT kako bi poboljšala navigaciju u stvarnom vremenu, telematiku i infotainment. Uz to, 5G podržava buduće tehnologije kao što je Cellular Vehicle-to-Everything (C-V2X), omogućujući komunikaciju između vozila, infrastrukture i drugih sudionika u prometu. Budući da će se vozila koja se sada proizvode koristiti više od desetljeća, integracija 5G osigurava da će ostati kompatibilna s novim tehnologijama tijekom cijelog životnog vijeka.