Satelitima protiv prekida interneta
Projekt HEIST trebao bi moći locirati oštećenje podmorskih kabela s točnošću od jednog metra i pronaći više ruta kojima podaci mogu ići ako dođe do prekida u određenoj liniji
Zbog sve većeg broja prekida podvodnih kabela NATO radi na sustavu koji će locirati oštećenje podmorskih kabela s točnošću od jednog metra i pronaći više ruta kojima podaci mogu ići ako dođe do prekida u određenoj liniji. Projekt će se zvati HEIST (skraćenica od Hybrid Space-Submarine Architecture Ensuring Infosec of Telecommunications).
NATO planira dio projekta učiniti javno dostupnim. Između ostalog, inženjeri će raditi na razvoju pametnih sustava koji omogućuju brzo lociranje prekida kabela i razvoju protokola za brzo i automatsko preusmjeravanje zahvaćenih podataka na satelite.
Iako se može činiti kako su podmorski kabeli otporna infrastruktura zbog okruženja u kojem se nalaze, te su međukontinentalne veze vrlo krhke. To je zato što ovi kabeli, debljine poput vrtnog crijeva, leže na morskom dnu, ne zakopani ispod. Sve što se vuče po dnu oceana - morsko stvorenje, olabavljeno sidro ili podmornica – razmjerno lako ih može oštetiti ili prekinuti.
Njima biva preneseno više od 95 posto globalnog podatkovnog prometa. Svake godine biva zabilježeno oko stotinu prekida kabela. Uz oko 600 podmorskih kabela u svijetu, to znači kako oko 16 posto globalnih veza godišnje ne radi. Iako diljem svijeta postoje posebno dizajnirani brodovi koji popravljaju kvarove čim se dogode, to često traje danima ili tjednima i može stajati milijune dolara. Vrijednost transakcija koje se prenose putem podvodnih kabela premašuje ukupno 10 bilijuna američkih dolara.
Sateliti su primarni backup podvodnih kabela, ali njihova je propusnost daleko manja. Recimo, najnovije Googleove optičke linije mogu dosegnuti 340 terabita u sekundi, dok većina satelita može podnijeti samo oko pet gigabita u sekundi.
Radi se na nadogradnji satelita s radio prijenosa na lasere, povećavajući brzinu za oko 40 puta, na 200 Gbps. Starlink već koristi ovu tehnologiju za komunikaciju između svojih satelita, dok je Amazon također razvija za projekt Kuiper. Izazovi, poput slabe vidljivosti i preciznosti ciljanja između satelita i zemaljske stanice, i dalje su prisutni.