Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata - j

poruka: 97
|
čitano: 11.496
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata - j".
8 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
wyks kaže...

Drugo, zamjena 10 000 vozila na ukupnu masu od 2 000 000 je efekt od 0.005% - beznačajno za ikakvu raspravu osim za medicinske slučajeve incidencije bolesti.

 imaš pogrješku iliti omašku, 10.000/2.000.000=0,5%, a ne 0,005%.

 

znači, ljudi su ciljano počeli odgađat kupovinu strujića čekajući poticaje. ovim tempom će za koju godinu tržište strujića skroz zamrijet sve dok ne dođu poticaji. odličan pokazatelj održivosti takvog sustava.

8 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
HCMAA kaže...

bilo bi bolje da su tim nofcima kupili munjovozne autobuse i dali ih gradovima za javni prijevoz...uz uvijet da  mjesečni pokaz bude max 20E za SVE...odnosno 200E za godinu dana...platiš odmah...i još od države dobiješ recimo 4-5 dvosmjernih karti za vlak mukti...sve ovo ostalo je DEMAGOGIJA

 pričaš gluposti, zagađenje u gradovima se najbolje rješava gomilanjem strujića na cesti, a ne korištenjem javnog prijevoza. u električnom busu si sirotnja na grbači društva, a u tesli gospodin koji spašava svijet. pametnom dosta!!11!!1!

12 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
konjRR kaže...
assassin.st kaže...
Originalni_manic kaže...

 

A gle, u mom slucaju nije bila niti veza niti ista slicno.

 

Narucio sam auto u cca 2. mjesecu, zatrazio odgodu isporuke zbog poticaja (i narucio sam zbog poticaja), dokumentaciju predao u Teslu i oni me prijavili 22.04. (jucer) i dobio poticaje.

 

 Tesla je uspjela sve, dakle doslovno sve ljude koji su narucili Teslu prijaviti (preko 400 vozila). Ove godine su rijetki propustili priliku, samo je trebalo imati narudzbu.

 

 

 Znaci poticaji su u biti bili za preprodavaca tesle, ne za gradane?  

Preprodati tek mogu za dvije godine.

 

Evo ja nisam uzeo Teslu nego neki drugi auto i kad je vec ta prilika bila ne vidim zasto ju se ne bi iskoristilo. Isto sam napravio i 2020. i ne vidim cemu toliko prosipanje zuci. 

8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
wyks kaže... 

Prema podacima Energetskog instituta Hrvoje Požar, emisije CO2 u ukupnom domaćem prometu iznose oko 5,6 milijuna tona, od čega na cestovni promet otpada gotovo 3 milijuna tona. U Hrvatskoj  je danas registrirano više od 2 milijuna cestovnih vozila, od čega je gotovo 1,5 milijuna osobnih automobila. Prosječna starost osobnih vozila je više od 12 godina te prosječno osobno vozilo u RH godišnje emitira oko 3 tone CO2.  Za ilustraciju, hibridno vozilo godišnje emitira 1 tonu CO2, dok električna vozila uopće nemaju emisija niti zagađuju okoliš bukom.

 

 A i taj institut, kao i sve u Hr, ima žešći problem s matematikom iz 4. razreda OŠ. 

 

Ako osobno vozilo emitira 3 tone, a vozila je 1.500.000, onda je to ukupno 4,5 milijuna tona, a ne 3. Naravno da to ne štima jer prosječna kilometraža u Hr je 12000 km na godinu, većina su dizeli gdje možemo slobodno reći da je prosjek potrošnje 6 litara što daje 720 litara na godinu a to je oko 720*3,2 = 2300 kg, uključujući i CO2 ispušten na vađenje, rafinaciju i transport nafte do auta. 1,5 milijuna puta 2,3 bi bilo oko 3,45 milijuna tona pa tako brojevi nikako ne štimaju.

Ja rekoh
8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
bruno1026 kaže...

 imaš pogrješku iliti omašku, 10.000/2.000.000=0,5%, a ne 0,005%.

 

znači, ljudi su ciljano počeli odgađat kupovinu strujića čekajući poticaje. ovim tempom će za koju godinu tržište strujića skroz zamrijet sve dok ne dođu poticaji. odličan pokazatelj održivosti takvog sustava.

 Tako je, odnekud se mora početi. Pomalo je i krivo gledati udio manjeg broja SADA prodanih EVova u ukupnoj floti. Karikirat ću - kada bi ove godine svi prodani auti bili na struju, to je ajmo reći 80.000, promijenili bi samo 4%. Naravno, nemože se odjednom sve zamijeniti; nemoguće iz više razloga.

 

treba gledati dugoročno, ako ove godine imamo prodano 10 tisuća od 80, i tako nastavimo dalje, a da ništa drugo ne napravimo, istekom roka postojećih auta mi imamo udio električara od 12,5%. Naravno, s godinama će udio u prodaji rasti pa će tako i sve brže dolaziti do smjene tehnologije.

 

Auto je skup i dugotrajan proizvod; to je isto kao da kažeš da je toplinska izolacije kuće glupost jer se u godini napravi samo 20.000 obnova fasada, a vani je 2.000.000 objekata. Svaka ta fasada svom vlasniku čini razliku u troškovima i komforu, a ujedno utječe i na emisije, ovisnost o diktatorskim dobavljačima i tako redom.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Feudalac kaže...
wyks kaže... 

Prema podacima Energetskog instituta Hrvoje Požar, emisije CO2 u ukupnom domaćem prometu iznose oko 5,6 milijuna tona, od čega na cestovni promet otpada gotovo 3 milijuna tona. U Hrvatskoj  je danas registrirano više od 2 milijuna cestovnih vozila, od čega je gotovo 1,5 milijuna osobnih automobila. Prosječna starost osobnih vozila je više od 12 godina te prosječno osobno vozilo u RH godišnje emitira oko 3 tone CO2.  Za ilustraciju, hibridno vozilo godišnje emitira 1 tonu CO2, dok električna vozila uopće nemaju emisija niti zagađuju okoliš bukom.

 

 A i taj institut, kao i sve u Hr, ima žešći problem s matematikom iz 4. razreda OŠ. 

 

Ako osobno vozilo emitira 3 tone, a vozila je 1.500.000, onda je to ukupno 4,5 milijuna tona, a ne 3. Naravno da to ne štima jer prosječna kilometraža u Hr je 12000 km na godinu, većina su dizeli gdje možemo slobodno reći da je prosjek potrošnje 6 litara što daje 720 litara na godinu a to je oko 720*3,2 = 2300 kg, uključujući i CO2 ispušten na vađenje, rafinaciju i transport nafte do auta. 1,5 milijuna puta 2,3 bi bilo oko 3,45 milijuna tona pa tako brojevi nikako ne štimaju.

Prosječni hrvatski auto (star 12 godina) toši puno više od 6 litara goriva. Osim toga troši i značajne količine ulja koje također izgara ili iskapa u zemlju.

Za proizvodbnju 1 litre dizelskog goriva treba puno više od jedne litre sirove nafte. Tankeri koji naftu prevoze koriste mazut (ako se ne varam) koji je valjda 100 puta veći zagađivač, a osim toga nema nikave filtere niti katalizatore. Prazni tanker se puni morskom vodom i prije punjenja novom naftom se zagađena balastna voda jednostavno ispusti u more.

11 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
wyks kaže...
kiwi_91 kaže...

Ioniq 6, Tesla Model 3 RWD su se na natječaju mogli nabaviti za cijenu najprodavanijeg modela u HR ove godine (Škoda Octavia 1.5 TSI / 2.0 TDI), Nissan Ariya, Ioniq 5, Model Y RWD za cijenu bolje opremljenog Hyundai Tucsona. Hyundai Kona, Renault Megane EV, MG4, Opel Mokka-e su išli za cijenu od 20k - 25k €, a Twingo i Spring za manje od 15k €. Zar su to segmenti vozila imućnih ljudi? 

 Prvo, smjelo je praviti se pametan tek nakon prvog natječaja gdje je donekle ograničena cijena i količina. Proteklo je već 10ak natječaja gdje toga nije bilo, pa su osim Tesli S kupovani i deseci skutera koji su završavali ispod cijene na Njuskalu.

 

Drugo, ta paralela sa "segmentom vozila imućnijih ljudi" bi imala smisla je Država ikad poticala kupnju "segmenta vozila neimućnijih ljudi"?

 

Je li Država ikada poticala kupnju Golfa ili Peugeota 308, ili čak Clia? Ne? Hoće li? Neće.

Uganda je imala drugačiji pristup - sa poticanjem domaće proizvodnje motocikala, koji bi se onda u nekim okolnsotima krajnjem korisniku dali besplatno.

 

Pazi, ti osim kriminalno loše računice Fonda po pitanju ekologije nemaš niti jedan argument zašto bi država ikome financirala kupnju automobila - imaš svoj djelomičan pokušaj gore koji je kriv jer tek sad nakon 10 godina bacanja novaca, i činjenice da se, tek 2024. eto pojavio EV koji uz poticaj može biti ispod 30/35 000€.

 

Zašto Država nije poticala zamjenu CRT/Plasma TVa koji troše 100/150W na sat sa LED modelima, tehnički je ušteda i do 66%.

 

Država kao poticatelj mora stati iza 3 segmenta društva:

1. Onih koji ne mogu - invalidi, socijalni slučajevi (Fun Fact - svi socijalni slučajevi u Hrvatskoj dobiti će u 2024. oko 70 milijuna € - na oko 45 000 osoba - staviti u kontekst sa svim drugim poticajima i pronevjerama, dodatno ako imaš automobil ne možeš primati naknadu!)

2. Oni koji moraju - liječnici, poljoprivrednici, industrija, školstvo i kultura

3. Same sebe radi zaštite tržišta - energetika i vojska.

 

Gdje se tu ubraja kolega koji bi, da nije bilo poticaja, kupio Mazdu 3 benzinca za punu cijenu?

 

Zašto je računica kriminalno loša?

 

Pa jer sam Fond navodi u čemu je ekološki problem:

 

Prema podacima Energetskog instituta Hrvoje Požar, emisije CO2 u ukupnom domaćem prometu iznose oko 5,6 milijuna tona, od čega na cestovni promet otpada gotovo 3 milijuna tona. U Hrvatskoj  je danas registrirano više od 2 milijuna cestovnih vozila, od čega je gotovo 1,5 milijuna osobnih automobila. Prosječna starost osobnih vozila je više od 12 godina te prosječno osobno vozilo u RH godišnje emitira oko 3 tone CO2.  Za ilustraciju, hibridno vozilo godišnje emitira 1 tonu CO2, dok električna vozila uopće nemaju emisija niti zagađuju okoliš bukom.

 

 

Prvo, već se probližavamo 14 godina starosti.

Drugo, zamjena 10 000 vozila na ukupnu masu od 2 000 000 je efekt od 0.5% - beznačajno za ikakvu raspravu osim za medicinske slučajeve incidencije bolesti.

 

Stoga je jedino ispravno zaključiti da se masi od 1517 osoba daje 9000€ i to osobama koje bi da poticaja nema ili samostalno kupili automobil, ili kupili nešto povoljniji/iste cijene.

To nije poticaj već djeljenje novca.

 

Pa čak i za opjevane traktore od 2 000 000€ na poticaj postoji čvrsti slučaj da netko zbilja upotrijebi taj traktor za još jednu oranicu pa si poveća prinos.

Ovdje se radi o elementarno nepotrebnom luksuszu koji se javno plaća.

 

No, da se ne misli da sam 100% protiv.

 

Vratimo se na Ugandu i na omjer 1517 auta i 612 motocikala - trebalo je sve dati isključivo za motocikle.

Tu čak postoji šansa da se pokrene i domaća proizvodnja.

 

S obzirom da su u kontekstu ovogodišnji poticaji, samo sam ukazao na to da ove godine nisu nužno poticaje iskoristili samo imućni ili oni koji bi se svejedno mogli nabaviti ta vozila bez poticaja, već su to i oni građani kojima su poticaji omogućili opciju kupnje vozila koja doprinose smanjenju stakleničkih plinova, koja su boljih karakteristika, u pravilu jeftinijeg održavanja i manjih operativnih troškova, a naglasit ću i opet, bez emisija štetnih i po život njihove obitelji te drugih građana potencijalno opasnih čestica i plinova izgaranja. Kao što sam već ranije dao naslutiti, osobno ne žalim za 4 € s kojima sam "sudjelovao" u ovim poticajima kako bih to omogućio. S druge strane, ako bih baš morao žaliti za nečime to bi prije bili svi oni euri koji idu na sufinanciranje cijene goriva onih koji voze ICE osobna vozila vrijednosti preko 50k €, 100k €, 200k €, (...) i za državljane drugih zemalja.

 

Što se tiče ranijih poticaja, mislim da je jako teško ili nemoguće u potpunosti ispuniti želje/namjere svih (i građana i države) kada se odlučuje o kriterijima za ovakav tip raspolaganja javnim novcem. Osobno vidim određene razloge zbog kojih je onda imalo, ali i danas može imati, smisla financirati i Model S (potencijalno povećanje svijesti o ekologiji tih kupaca, taj segment vozila doprinosi efektivno većem smanjenju emisija za isti iznos poticaja (bolji omjer uloženo-dobiveno), potencijalno utječe na bolji razvoj infrastrukture/punionica na autocestama...), no ne mogu sa sigurnošću reći da je to najbolje rješenje. Ono što mogu reći je da su nam očito poticaji potrebni, odnosno ti si rekao da nemam niti jedan argument zašto bi ikome država financirala automobil i ja sam ih naveo nekoliko na prvoj stranici teme, a vjerojatno je glavni argument onaj kojeg neposredno navodi Fond na svojim stranicama, a to je povećanje energ. učinkovitosti u sektoru transporta, odnosno obvezu koju imamo prema EU. Ta obveza bi bila ispunjena kada bi do 2030. svake godine prodali 15-20k BEV-ova, dakle nije toliko puno, no može ukazati na to da, ukoliko se trend prodaje BEV-ova u drugoj polovici desetljeća ne poveća, možemo očekivati ili još veći budžet poticaja ili kvotu BEV-ova kao što ju je primjerice propisao UK. Naravno, ostaje i opcija plaćanja kazni, ali nekako mislim da ćemo to pokušati izbjeći.

8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
DexCro kaže...

Prosječni hrvatski auto (star 12 godina) toši puno više od 6 litara goriva. Osim toga troši i značajne količine ulja koje također izgara ili iskapa u zemlju.

Za proizvodbnju 1 litre dizelskog goriva treba puno više od jedne litre sirove nafte. Tankeri koji naftu prevoze koriste mazut (ako se ne varam) koji je valjda 100 puta veći zagađivač, a osim toga nema nikave filtere niti katalizatore. Prazni tanker se puni morskom vodom i prije punjenja novom naftom se zagađena balastna voda jednostavno ispusti u more.

 Starost auta gotovo da nema veze s potrošnjom goriva. Goriva će otići više ako motor gubi kompresiju ili ako ubrizgavanje ne radi kako treba. U prvom slučaju imaš generalni problem koji traži hitno servisiranje jer ga se više neda voziti, a u drugom slučaju imaš greške kompjutora koje te onemogućavaju u pokretanju, motor radi nemirno ili u krajnjoj liniji padaš na eko testu. A danas je fakat rijetkost vidjeti auto koji baca plavi dim iza sebe tako da ništa ne upućuje na to što govoriš. Brojku od šest litara sam bacio kao okvirnu potrošnju prosječnog dizela. manji modeli troše i dosta manje, a veći tipa pasata ili bmw-a petice imaju dugoročni prosjek od 6,5 litara u vrh glave. Osim toga, ako sumnjaš u taj dio, slobodno potraži ukupnu prodaju goriva u hrvatskoj pa to preračunaj u prosječnu potrošnju.

 

Što se tiče transporta nafte, to sam već uračunao i naznačio, 3,2 kg CO2 po litri goriva uključuje najpesimističnije procjene gubitaka od bušotine do tenkiranja u auto. Ako nisi znao, veliki brodski motori su ekstremno efikasni (preko 50%), pumpanje kroz cijevi je također vrlo efikasno, čak i transport cisternom od rafinerije do benzinske je nevjerojatno efikasan. Cisterna vozi 10 tisuća litara goriva, a u nekih prosječnih 100 km, potroši 40 litara što je 0,4% prevezenog, dakle -Z A N E M A R I V O.

Ja rekoh
12 godina
online
Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata - j

Sve dok mi imamo porez na luksuz i ostale gluposti kod kupovine novih ICE nama nista nece pomoc.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata

@Feudalac

Kolega je mislio na to da noviji auti imaju u pravilu nižu potrošnju od starih modela ne zbog istrošenosti motora na starima, nego zato kaj us istoj klasi vozila uvijek pada potrošnja s razvojem tehnologije.

Naravno, to se par posto razlike (pogotovo kaj i samo proizvođači reklamiraju kao par posto, a stvarnost je uvijek gora), i to je sve ionak poništeno masovnom kupovinom SUV-a i sličnih tenkova.

Ni bih išao u brojke,  ali sigurno je prosjek u RH bliže 8 l za benzince i 7 l za dizel.

 

I ovih 3.2 kg su ti zapravo realna (čak i preoptimistična) brojka:

https://innovationorigins.com/en/producing-gasoline-and-diesel-emits-more-co2-than-we-thought/

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.4.2024 9:28 (fer-de-lance).
8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
fer-de-lance kaže...

@Feudalac

Kolega je mislio na to da noviji auti imaju u pravilu nižu potrošnju od starih modela ne zbog istrošenosti motora na starima, nego zato kaj us istoj klasi vozila uvijek pada potrošnja s razvojem tehnologije.

Naravno, to se par posto razlike (pogotovo kaj i samo proizvođači reklamiraju kao par posto, a stvarnost je uvijek gora), i to je sve ionak poništeno masovnom kupovinom SUV-a i sličnih tenkova.

Ni bih išao u brojke,  ali sigurno je prosjek u RH bliže 8 l za benzince i 7 l za dizel.

 

I ovih 3.2 kg su ti zapravo realna (čak i preoptimistična) brojka:

https://innovationorigins.com/en/producing-gasoline-and-diesel-emits-more-co2-than-we-thought/

 

 Koliko ja vidim njegov post, on je mislio upravo na prosječan automobil. Nema šanse da je prosječna potrošnja osobnog automobila na dizel 7 litara, pogotovo što je kod nas miks automobila još uvijek s prilično malim udjelom SUV-ova, posebno u klasi 10 godina starosti i više; tu skoro da ni nema suvova.

 

Brojka koja citiraš je upravo ta, najgori mogući slučaj iz pera teškog protivnika nafte, uprosječena sa Tunguzijskim rafinerijama i slično i nije baš primjenjiva na naš slučaj gdje prevladava Zapadna tehnologija i što je, usput, i spomenuto u tekstualnom dijelu studije. Ali svejedno sam to uzeo da mi nitko nebi skretao temu na cherry picking brojki. I evo ga opet.

 

Poanta je, a pogotovo ako uzmemo tvoje prijedloge, da brojke iz Instituta Hrvoje Požar ne štimaju. Ili je wyks krivo prenio ili netko nema pojma o čemu priča.

Ja rekoh
8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata

Pa upravo ta studija i je dobra, jer uzima sve izvore po svijetu i normira ih po proizvedenom volumenu.

Najrealniji prikaz situacije kaj možeš dobit (jer je normirana na proizvodnju).

I nisu "Tunguzijske" rafinerije ništa gore, ponajviše ovisi o količini frackinga koje je u kojoj regiji (kaj smo znali i prije).

 

A kaj se potrošnje tiče, zapadni dio Zagreba gdje sam svaki dan skoro da ne prođe sekunda a da ne projuri neki ultra jaki BMW, Ferrari, Porsche, i (kao i Wyks) viđam Dodge RAM i Ford Raptor (više komada), a zamisli tek u elitnijim mjestima/kvartovima.

Čudi me da bar neke službene podatke nemamo, ali odokativno imaš puno više auta koji troše puno više od ovih kaj ti spominješ, a bome i rade više km, jer su to obično nezaposleni klinci do 25 godina koji se vozaju cijeli dan.

 

P.S. znam.da budeš rekao da u postotku ne čine veliki udio u RH, ali nije baš da viđam ljude koji kupuju aute po kriteriju potrošnje, pa nema šanse da smo po potrošnji blizu Italiji/Francuskoj, gdje se preferiraju mali i štedljivi auti.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.4.2024 10:10 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Feudalac kaže...
 A danas je fakat rijetkost vidjeti auto koji baca plavi dim iza sebe tako da ništa ne upućuje na to što govoriš.

Živim u istočnom dijelu Zagreba. Svaki peti auto je stara kanta s oznakom Audi ili BMW s izvađenim dpf-om i katalizatorom. Vađenje katalizatora je postao nacionalni sport. Turiranje na semaforima i crni/bijeli/plavi dim je sve osim rijetkost. Pogotovo petkom i subotom na večer. Ako ne uključiš recirkulaciju zraka u kabini suze na očima su garantirane.

Takvu ekipu se ne može nikako opametiti nego zakonom/silom/pendrekom.

Zagreb je jedan od najzagađenijih gradova u EU, a skoro uopće nema industriju.

Nadam se da ću doživjeti dan kad će ti smrdljivci biti zauvijek zabranjeni.

 

15 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
kiwi_91 kaže...
S obzirom da su u kontekstu ovogodišnji poticaji, samo sam ukazao na to da ove godine nisu nužno poticaje iskoristili samo imućni ili oni koji bi se svejedno mogli nabaviti ta vozila bez poticaja, već su to i oni građani kojima su poticaji omogućili opciju kupnje vozila koja doprinose smanjenju stakleničkih plinova, koja su boljih karakteristika, u pravilu jeftinijeg održavanja i manjih operativnih troškova, a naglasit ću i opet, bez emisija štetnih i po život njihove obitelji te drugih građana potencijalno opasnih čestica i plinova izgaranja.

Statistički, ekonomski i ekološki sve što si napisao nema nikakvog smisla.

 

Kako je teško shvatiti da je 4-1= 3 - Osoba koja ima 40 000€ + za EV automobil, ima i za 30 000€ ekvivalent ICE automobil, tako da toj osobi država ne treba poticati išta po pitanju "imutka".

Kako je EV od 40 000€  ekvivalent ICE automobilu od 30 000€, to nije kategorija "imućnosti" tj. "siromaštva" već je faktički EV u prosjeku 10 000€ pa do 20/30/40 000€ skuplji od ICE pandana.

 

Peugeot 208 benznac je 23 000€ u najjačoj GT izvedbi.

Peugeot 208 EV je 35 000€ u najslabijoj verziji.

 

Gdje je tu "imućnost"? Jesi li, izuzev pogona dobio išta bolji automobil za 12 000€?

 

Znači pojedinac koji nije dobio poticaj će kupiti ili obični ICE 208 ili će za 35 000€ kupiti ICE 408 - automobil više klase!

 

Kako je to "priuštavanje"? Zanči osoba je imala i za Automobil više klase, i za automobil iste klase - samo smo mu dali 9000€.

 

Da je Država uložila išta u željeznice pa da se tereti ne vozaju tegljačima lokalnim cestama, spasilo bi tu tvoju fiktivnu obitelj 100 000 000 000 000 000 više nego 50 000 EV vozila.

Patetiku o "bez emisija štetnih i po život njihove obitelji te drugih građana potencijalno opasnih čestica i plinova izgaranja." ostavljaj za pamflete.

 

Ako ćemo o patetici - Država, za ljude kojima jedan mjesec ovisi o životu ili smrti - odvaja manje od 500€ mjesečno, a sad da li je bitnija tvoja patetično lažna tvrdnja "o smanjenju stakleničkih plinova putem 9000€ olakšice za 1500 automobila godišnje" ili nečiji život ostavljam tebi na sud.

 

kiwi_91 kaže...
 S druge strane, ako bih baš morao žaliti za nečime to bi prije bili svi oni euri koji idu na sufinanciranje cijene goriva onih koji voze ICE osobna vozila vrijednosti preko 50k €, 100k €, 200k €, (...) i za državljane drugih zemalja.

Trošarina goriva financira ceste. Ako ne voziš auto ne financiraš ni ceste, nije li to pošteno?

 

Kako se sufinancira cijena goriva? Misliš ovo sad što je privremena mjera zbog ratova? Kako je to sufinanciranje? O čemu ti pričaš?

 

kiwi_91 kaže...
 Osobno vidim određene razloge zbog kojih je onda imalo, ali i danas može imati, smisla financirati i Model S (potencijalno povećanje svijesti o ekologiji tih kupaca, taj segment vozila doprinosi efektivno većem smanjenju emisija za isti iznos poticaja (bolji omjer uloženo-dobiveno), potencijalno utječe na bolji razvoj infrastrukture/punionica na autocestama...), no ne mogu sa sigurnošću reći da je to najbolje rješenje.

Evo, reći ću ti ja koliko ti je glupo razmišljanje.

 

Sufinaciranje kupnje 90 000€+ Modela S je kao da Todoriću i Tedeschiju plaćamo socijalnu pomoć.

 

Dugo me nije ništa nasmijalo poput odrasle osobe koja radi i koja bez trunke ustezanja kaže da bi se osobi koja ima 90 000€ mogao/trebao dati poticaj da se i toj skupini podigne svijest o ekologiji!

 

Kmetovi za vrijeme Luja 14. su imali više samopoštovanja.

 

kiwi_91 kaže...
Ono što mogu reći je da su nam očito poticaji potrebni, odnosno ti si rekao da nemam niti jedan argument zašto bi ikome država financirala automobil i ja sam ih naveo nekoliko na prvoj stranici teme, a vjerojatno je glavni argument onaj kojeg neposredno navodi Fond na svojim stranicama, a to je povećanje energ. učinkovitosti u sektoru transporta, odnosno obvezu koju imamo prema EU. Ta obveza bi bila ispunjena kada bi do 2030. svake godine prodali 15-20k BEV-ova, dakle nije toliko puno, no može ukazati na to da, ukoliko se trend prodaje BEV-ova u drugoj polovici desetljeća ne poveća, možemo očekivati ili još veći budžet poticaja ili kvotu BEV-ova kao što ju je primjerice propisao UK. Naravno, ostaje i opcija plaćanja kazni, ali nekako mislim da ćemo to pokušati izbjeći.

Nemaš ni jedan argument, jer ono što navodi Fond je laž, kao što i laž da će neki veći broj EV vozila:

 

1. Ekološki pozitvno utjecati

2. Podići svijest.

 

Zašto je 1. laž? Jer da bi imalo ekološkog utjecaja udio EV u državi bi morao biti preko 1/3, a to bi povećalo proizvodnju struje koje bi anuliralo sve moguće dobiti.

Jedino rješenje je smanjenje broja vozila, javni prijevoz i transport vlakovima.

 

Zašto je 2. laž? Jer se ne može podići svijest za nešto što je nedostižno.

Svi znamo da treba biti ekološkiji, svi smo ekološki osvješteni - no to nije stvar želje, već mogućnosti. Da se EV poklanja imao bi manji postotak ljudi koji ga ne bi htjeli i imao bi većinu koja bi ga uzela!

No kako se EV ne djeli besplatno - možeš ti podizati svijest koliko god hoćeš, ali ta brojka neće prijeći neki plafon (sada 50 000 godišnje) - jer je to brojka ljudi koji si uopće mogu kupiti automobil!

A za mjenjanje ekologije moraš zamjeniti 1 300 000 vozila u Hrvatskoj - pa tempom od 50 000 - treba ti 26 godina!

(2007. je bilo oko 88 000, 2013. je bilo oko 27 000, zadnjih par godina je na oko 50 000)

 

S time da tih 50 000 nije točan broj jer je velika većina flotna vozila - u mojoj dobrostojećoj ulici novi automobil je kupio 1 susjed od 42 kuće u 2 godine, dok je moja firma kupila 10 Clia i 4 Octavije u dvije godine.

Dodatno, ta brojka je i dalje manja, jer imaš postotak ljudi koji SVAKIH x godina zamjene automobil, pa bar 10 000 kupaca nisu novi kupci već postojeći kupci. Jedan susjed građevinar je zamjenio sve BMW serije 7 unazad 25 godina. On je samostalno u statistici sudjelovao barem 15 puta + privatni automobili za familiju i već smo na 30 "kupnji".

 

I zašto te fantazije o zamjeni ne drže vodu?

 

Pa jer se povećava starost vozila svake godine za pola godine, pa smo već na 14 godina, tako da si ljudi ne mogu priuštiti ni noviji automobil uopće, a kamoli luksuz mogućnosti i kompromisa koje donosi EV - da moraš imati kuću, garažu, ili biti u gradu etc.

Povećanje starosti ti govori da ljudi ne mogu ni poboljšati ekologiju novim autima - što bi bio također značajan utjecaj - da 14 godina stare dizelaše zamjeniš gradskim benzincima - pa samim time pisati floskule o "bez emisija štetnih i po život njihove obitelji te drugih građana potencijalno opasnih čestica i plinova izgaranja. " zvuči kao isprazno marketinško naklapanje.

 

Ako se u zadnjih 26 godina prosječna starost i ekologija vozila pogoršala - iz čega onda smiješ uopće tvrditi da će poticajem 1517 kupnji to promjeniti?

 

Nada i ufanje ili bezglavo naklapanje?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Feudalac kaže...
bruno1026 kaže...

 imaš pogrješku iliti omašku, 10.000/2.000.000=0,5%, a ne 0,005%.

 

znači, ljudi su ciljano počeli odgađat kupovinu strujića čekajući poticaje. ovim tempom će za koju godinu tržište strujića skroz zamrijet sve dok ne dođu poticaji. odličan pokazatelj održivosti takvog sustava.

 Tako je, odnekud se mora početi. Pomalo je i krivo gledati udio manjeg broja SADA prodanih EVova u ukupnoj floti. Karikirat ću - kada bi ove godine svi prodani auti bili na struju, to je ajmo reći 80.000, promijenili bi samo 4%. Naravno, nemože se odjednom sve zamijeniti; nemoguće iz više razloga.

 

treba gledati dugoročno, ako ove godine imamo prodano 10 tisuća od 80, i tako nastavimo dalje, a da ništa drugo ne napravimo, istekom roka postojećih auta mi imamo udio električara od 12,5%. Naravno, s godinama će udio u prodaji rasti pa će tako i sve brže dolaziti do smjene tehnologije.

 

Auto je skup i dugotrajan proizvod; to je isto kao da kažeš da je toplinska izolacije kuće glupost jer se u godini napravi samo 20.000 obnova fasada, a vani je 2.000.000 objekata. Svaka ta fasada svom vlasniku čini razliku u troškovima i komforu, a ujedno utječe i na emisije, ovisnost o diktatorskim dobavljačima i tako redom.

Vi bi otjerali svoju firmu u bankrot :D

 

Ako uzmemo brojke prodanih automobila u Hrvatskoj:

 

2008. - 88 000 novih vozila

2012. - 31 360 novih vozila - kriza

2016. - 47 000 novih vozila

2019. - 63 000 novih vozila

2020. - 2021 - oko 35 000 u prosjeku

2023. - 57 000 novih vozila.

 

Prvo što valja primjetiti je da krize katastrofalno utječu na prodaju automobila - a u periodu od 16 godina imali smo dvije koje su toliko unazadile prodaju da se ona nije nikad približila rekordu iz 2008. (Znači ne možeš raditi pozitivne projekcije za slijedećih 16 godina.)

 

Nadalje, ako uzmemo prosjek starosti vozila M1 kategorije po CVH:

 

2014. - 12.14 godina

2020. - 12.89 godina

2023. - 13.38 godina

 

Znači u 10 godina starost vozila je porasla usprkos prodaji novih automobila!

 

Što ti to govori?

 

Da je masa novoprodanih automobila manja od mase starijih graničnih godina automobila - broj automobila čija starost negativno utječe na prosjek je veći od ulazne mase novih vozila.

 

Što bi ti to kao prodavatelju automobila reklo?

 

Idemo nabrojati nekoliko analiza tržišta:

1. Kako novi automobil smanjuje prosjek - nebitno je da li je taj automobil Dacia od 15 000€ ili Bentley od 200 000€.

2. Kriza više utječe na cjenovni rang od najjeftinijeg do niže srednje klase, nego na više klase

3. Ako na tržište 3 auta od 15, 10, 5 godina uđe automobil od 1 godine - on smanjuje prosjek sa 10 na 7,75.

4. Samim time, broj automobila koji izlaze iz granice od 12.14.(2014.) se povećao VIŠE od broj automobila sa 1 godinom. jer je trend staenja vozila. Moguće je i da je uvezeeno više rabljenih automobila koji također tjeraju trend starenja.

5. Ako trend stari to pokazuje i da se zamjenjuje manje automobila koji su stariji od 12.14.

6. To znači da je event kupnje, tj. da je kupac ćešće osoba koja zamjenjuje 0-7 godina star automobil (jer u toj nekoj granici trend ne postaje pozitivan) nego osoba koja zamjenjuje 12.14 + godina star automobil - jer bi taj event kupnje utjecao pozitivno.

 

Što možemo zaključiti?

 

Bilo koji event kupnje pozitivno utječe na starost - no brojke od 30 - 80 000 kupljenih vozila unazad 16 godina nisu pozitivno utjecale na ukupnu starost vozila na cesti.

Znači da je masa vozila koji izlaze iz granice pozitivnog prosjeka veći od mase ulaznih vozila pozitivnih prosjeka.

 

Ako je od 2020. i prosjeka 12.89. ušlo cca 120 000 novih vozila, a starost se povećala na 13.38. to znači da je više od 120 000 postalo starije od 13 godina!

 

Jel sad jasnije?

 

Zato su ti tvrdnje da će se dogoditi neki pozitivan trend besmislene i netočne.

Kao što si primjetio nigdje nisam spomenuo EV - jer trend pokazuje da se ne može kupiti ni nova Dacia od 15 000€ ili Peugeot 208. od 20 000€ - jer da se može - već bi bili na cestama!

 

TL;DR:

Aute kupuju kupci koji mogu - i taj broj nikad nije dosegao 90 000 i nikad nije okrenuo trend starosti vozila u pozitivno. Nijedan poticaj to neće promjeniti jer najjeftiniji EV sa poticajima je 5 000€ skuplji od ICE pandana.

Desiti će se samo gentrifikacija.

 

EDIT:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/samo-23-posto-novih-automobila-2019-kupili-gradjani-pogledajte-tko-je-vecinu/2146375.aspx

To dokazuje i ovaj predkoronaški članak - samo 23% novih automobila su kupili građani. To znači da

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.4.2024 11:23 (wyks).
11 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
wyks kaže...
kiwi_91 kaže...
S obzirom da su u kontekstu ovogodišnji poticaji, samo sam ukazao na to da ove godine nisu nužno poticaje iskoristili samo imućni ili oni koji bi se svejedno mogli nabaviti ta vozila bez poticaja, već su to i oni građani kojima su poticaji omogućili opciju kupnje vozila koja doprinose smanjenju stakleničkih plinova, koja su boljih karakteristika, u pravilu jeftinijeg održavanja i manjih operativnih troškova, a naglasit ću i opet, bez emisija štetnih i po život njihove obitelji te drugih građana potencijalno opasnih čestica i plinova izgaranja.

Statistički, ekonomski i ekološki sve što si napisao nema nikakvog smisla.

 

Kako je teško shvatiti da je 4-1= 3 - Osoba koja ima 40 000€ + za EV automobil, ima i za 30 000€ ekvivalent ICE automobil, tako da toj osobi država ne treba poticati išta po pitanju "imutka".

Kako je EV od 40 000€  ekvivalent ICE automobilu od 30 000€, to nije kategorija "imućnosti" tj. "siromaštva" već je faktički EV u prosjeku 10 000€ pa do 20/30/40 000€ skuplji od ICE pandana.

 

Peugeot 208 benznac je 23 000€ u najjačoj GT izvedbi.

Peugeot 208 EV je 35 000€ u najslabijoj verziji.

 

Gdje je tu "imućnost"? Jesi li, izuzev pogona dobio išta bolji automobil za 12 000€?

 

Znači pojedinac koji nije dobio poticaj će kupiti ili obični ICE 208 ili će za 35 000€ kupiti ICE 408 - automobil više klase!

 

Kako je to "priuštavanje"? Zanči osoba je imala i za Automobil više klase, i za automobil iste klase - samo smo mu dali 9000€.

 

Da je Država uložila išta u željeznice pa da se tereti ne vozaju tegljačima lokalnim cestama, spasilo bi tu tvoju fiktivnu obitelj 100 000 000 000 000 000 više nego 50 000 EV vozila.

Patetiku o "bez emisija štetnih i po život njihove obitelji te drugih građana potencijalno opasnih čestica i plinova izgaranja." ostavljaj za pamflete.

 

Ako ćemo o patetici - Država, za ljude kojima jedan mjesec ovisi o životu ili smrti - odvaja manje od 500€ mjesečno, a sad da li je bitnija tvoja patetično lažna tvrdnja "o smanjenju stakleničkih plinova putem 9000€ olakšice za 1500 automobila godišnje" ili nečiji život ostavljam tebi na sud.

Mislim da na pojam imućnosti ne gledamo jednako. Osobno ne bih definirao osobu imućnom ako kupi Škodu Octaviu od 30k €, a čak bi se dalo i raspravljati jesu li baš sve osobe koje kupe, primjerice, Audi, BMW ili Mercedes imućne jer si netko možda baš hoće priuštiti navedene marke zbog jednih (pomodarstvo, performanse) ili drugih (komfor, sigurnost, pouzdanost...) razloga, unatoč tome što recimo živi u 50 m2, s prosječnom plaćom od 1.300 €, bez luksuznih ljetovanja/zimovanja, posjećivanja restorana i sl.

 

Peugeot 208 EV nije dobra ponuda s navedenom cijenom jer si za 20k € (vs 26k €) mogao dobiti praktički jednako vozilo u SUV obliku (Mokka) ili za 29k € dvije klase veći i opremljeniji Ioniq 5 s većom baterijom (doduše i potrošnja je veća), punjenjem za 17 min 10-80 % (vs 26 min kod 208), boljim performansama...

Slažeš se da je Mokka-e s automatskim mjenjačem (ICE 208 s automatskim ide za 3k € više nego što si naveo) za 20k € ipak bolja ponuda od te ICE 208-ice za 23k €? Naravno onima kojima doseg i brzina punjenja nije ograničenje.

 

S obzirom da je u ovom pozivu trebalo platiti punu cijenu vozila, to ukazuje na to što si naveo da je osoba svejedno imala 35k €, no to ne znači nužno da joj treba automobil više klase, kao što je navedeni 408, odnosno možda baš ciljano hoće 208, ali kako je razlika u cijeni ICE i BEV tolika, bez poticaja se ne bi odlučila na BEV varijantu, a ovako uz poticaj će uzeti BEV, što znači da je upravo ispunjena ta funkcija ovih subvencija.

 

Članak iz 2019. kaže da je od 2010. - 2019. u određene projekte razvoja željeznice uloženo 935 mil. € te da će do 2024. biti uloženo još 1,4 mlrd. €. U ovaj poziv za EV je uloženo 15 mil. €. S obzirom da si dao naslutiti iz te rečenice kako ne osjetiš tih preko 2 mlrd. €što se potencijalno uložilo u željeznice (moguće da je stvarna brojka i viša), zar je ovih 15 mil. € stvarno toliko problematično i nevažno? Da smo u ove subvencije uložili toliko koliko u željeznicu, mi bismo sada s tih 200k BEV/PHEV vozila vjerojatno bili na vrhu sa Švedskom i Norveškom po pitanju udjela energije iz OIE u transportu, a ne na samom začelju (doslovno smo zadnji s 2,4 % u usporedbi s cca. 29 % u Švedskoj). I ne, ne kažem da smo trebali zapustiti željeznicu i ne uložiti išta u nju, samo sam ovo naveo za primjer, ali isto tako mislim da smo trebali imati veći iznos poticaja za EV, a po svemu sudeći (brzini potrošnje sredstava), i drugačiju raspodjelu iznosa, čime bi učinak ovog poziva bio potencijalno veći. I unatoč tome što određeni građani žive na rubu siromaštva, ne slažem s tvojom implikacijom da nismo uopće trebali imati ikakve subvencije za EV jer, kao što sam naveo, mi imamo određene obveze prema EU, a i mišljenja sam da što god i koliko god napravili po pitanju smanjenja emisija, odnosno potencijalnog povećanja svijesti građana o toj tematici, je dobro.


I nije to nužno samo 1600 BEV/PHEV vozila M1 kategorije i 700 el. vozila drugih kategorija. Ta vozila će potencijalno i kod drugih ljudi potaknuti želju za posjedovanjem BEV-a, i kroz imidž samih vozila i kroz dobra iskustva vlasnika, a i investitorima u infrastrukturu je isplativije ulagati kada se poveća određeni broj vozila, a dostupnija infrastruktura znači i da će se ljudi više odlučivati na kupnju BEV vozila i mimo poticaja, možda i BEV BMW-ova za koje će navodno Rimac raditi sklopove.

 

wyks kaže...
kiwi_91 kaže...
 S druge strane, ako bih baš morao žaliti za nečime to bi prije bili svi oni euri koji idu na sufinanciranje cijene goriva onih koji voze ICE osobna vozila vrijednosti preko 50k €, 100k €, 200k €, (...) i za državljane drugih zemalja.

Trošarina goriva financira ceste. Ako ne voziš auto ne financiraš ni ceste, nije li to pošteno?

 

Kako se sufinancira cijena goriva? Misliš ovo sad što je privremena mjera zbog ratova? Kako je to sufinanciranje? O čemu ti pričaš?

 S obzirom da su smanjene određene trošarine na gorivo, to znači da jedan dio novca koji je država dobivala od toga mora nadomjestiti iz drugih poreza. Da, radi boljeg i točnijeg razumijevanja sam trebao staviti pod navodnike riječ 'sufinanciramo' jer ako gledamo trošarine na gorivo kao troškove koji su posljedica upotrebe goriva (vozila), to tehnički znači da sada dijelom država (mi) sufinancira(mo) te troškove, a ne osoba koja koristi to vozilo.

 

wyks kaže... 
kiwi_91 kaže...
 Osobno vidim određene razloge zbog kojih je onda imalo, ali i danas može imati, smisla financirati i Model S (potencijalno povećanje svijesti o ekologiji tih kupaca, taj segment vozila doprinosi efektivno većem smanjenju emisija za isti iznos poticaja (bolji omjer uloženo-dobiveno), potencijalno utječe na bolji razvoj infrastrukture/punionica na autocestama...), no ne mogu sa sigurnošću reći da je to najbolje rješenje.

Evo, reći ću ti ja koliko ti je glupo razmišljanje.

 

Sufinaciranje kupnje 90 000€+ Modela S je kao da Todoriću i Tedeschiju plaćamo socijalnu pomoć.

 

Dugo me nije ništa nasmijalo poput odrasle osobe koja radi i koja bez trunke ustezanja kaže da bi se osobi koja ima 90 000€ mogao/trebao dati poticaj da se i toj skupini podigne svijest o ekologiji!

 

Kmetovi za vrijeme Luja 14. su imali više samopoštovanja.

 Ključna riječ u mojem navodu je potencijalno jer možeš li zaista sa 100 % sigurnošću reći da svaki kupac Model S, Taycana, Lucida i sličnih prije kupnje nije razmislio barem na jedan trenutak o ekologiji? I mislim da nisu baš svi kupci tog tipa vozila iracionalni po pitanju financija, odnosno ima i onih koji prevagnu svaki novčić koji im ide u taj trošak pa 9k € može biti poticaj da se odluče na BEV, a ne ICE.

 

Zanemarimo li učinak poticaja na svijest tih kupaca, kao što sam naveo, država može imati i određenih drugi koristi od sufinanciranja tih vozila.

 

wyks kaže...
kiwi_91 kaže...
Ono što mogu reći je da su nam očito poticaji potrebni, odnosno ti si rekao da nemam niti jedan argument zašto bi ikome država financirala automobil i ja sam ih naveo nekoliko na prvoj stranici teme, a vjerojatno je glavni argument onaj kojeg neposredno navodi Fond na svojim stranicama, a to je povećanje energ. učinkovitosti u sektoru transporta, odnosno obvezu koju imamo prema EU. Ta obveza bi bila ispunjena kada bi do 2030. svake godine prodali 15-20k BEV-ova, dakle nije toliko puno, no može ukazati na to da, ukoliko se trend prodaje BEV-ova u drugoj polovici desetljeća ne poveća, možemo očekivati ili još veći budžet poticaja ili kvotu BEV-ova kao što ju je primjerice propisao UK. Naravno, ostaje i opcija plaćanja kazni, ali nekako mislim da ćemo to pokušati izbjeći.

Nemaš ni jedan argument, jer ono što navodi Fond je laž, kao što i laž da će neki veći broj EV vozila:

 

1. Ekološki pozitvno utjecati

2. Podići svijest.

 

Zašto je 1. laž? Jer da bi imalo ekološkog utjecaja udio EV u državi bi morao biti preko 1/3, a to bi povećalo proizvodnju struje koje bi anuliralo sve moguće dobiti.

Jedino rješenje je smanjenje broja vozila, javni prijevoz i transport vlakovima.

 

Zašto je 2. laž? Jer se ne može podići svijest za nešto što je nedostižno.

Svi znamo da treba biti ekološkiji, svi smo ekološki osvješteni - no to nije stvar želje, već mogućnosti. Da se EV poklanja imao bi manji postotak ljudi koji ga ne bi htjeli i imao bi većinu koja bi ga uzela!

No kako se EV ne djeli besplatno - možeš ti podizati svijest koliko god hoćeš, ali ta brojka neće prijeći neki plafon (sada 50 000 godišnje) - jer je to brojka ljudi koji si uopće mogu kupiti automobil!

A za mjenjanje ekologije moraš zamjeniti 1 300 000 vozila u Hrvatskoj - pa tempom od 50 000 - treba ti 26 godina!

(2007. je bilo oko 88 000, 2013. je bilo oko 27 000, zadnjih par godina je na oko 50 000)

 

S time da tih 50 000 nije točan broj jer je velika većina flotna vozila - u mojoj dobrostojećoj ulici novi automobil je kupio 1 susjed od 42 kuće u 2 godine, dok je moja firma kupila 10 Clia i 4 Octavije u dvije godine.

Dodatno, ta brojka je i dalje manja, jer imaš postotak ljudi koji SVAKIH x godina zamjene automobil, pa bar 10 000 kupaca nisu novi kupci već postojeći kupci. Jedan susjed građevinar je zamjenio sve BMW serije 7 unazad 25 godina. On je samostalno u statistici sudjelovao barem 15 puta + privatni automobili za familiju i već smo na 30 "kupnji".

 

I zašto te fantazije o zamjeni ne drže vodu?

 

Pa jer se povećava starost vozila svake godine za pola godine, pa smo već na 14 godina, tako da si ljudi ne mogu priuštiti ni noviji automobil uopće, a kamoli luksuz mogućnosti i kompromisa koje donosi EV - da moraš imati kuću, garažu, ili biti u gradu etc.

Povećanje starosti ti govori da ljudi ne mogu ni poboljšati ekologiju novim autima - što bi bio također značajan utjecaj - da 14 godina stare dizelaše zamjeniš gradskim benzincima - pa samim time pisati floskule o "bez emisija štetnih i po život njihove obitelji te drugih građana potencijalno opasnih čestica i plinova izgaranja. " zvuči kao isprazno marketinško naklapanje.

 

Ako se u zadnjih 26 godina prosječna starost i ekologija vozila pogoršala - iz čega onda smiješ uopće tvrditi da će poticajem 1517 kupnji to promjeniti?

 

Nada i ufanje ili bezglavo naklapanje?

Znači argument nije ni ta obveza koju imamo prema EU, odnosno da do 2030. imamo udio OIE u transportu 21,6 % (trenutno 2,4 %)? Činjenica je da najveći udio u transportu uzima cestovni promet, odnosno automobili te bez povećanja energ. učinkovitosti u tom segmentu ne možemo niti postići taj određeni cilj?

 

Ukoliko je ono što navodi Fond laž, a navodi sljedeće: "...Navedena mjera predstavlja alternativnu mjeru politike za postizanje dijela obveznog kumulativnog cilja ušteda energije u krajnjoj potrošnji energije. Cilj Poziva je povećanje udjela broja registriranih energetski učinkovitih vozila u ukupnom broju vozila registriranih u Republici Hrvatskoj za 0,1 %...", onda možemo očekivati nove tužbe i afere, a čak ako ćemo biti dosljedni i zaista vjerujemo u ono što pričamo, pretpostavio bih da pripremaš tužbu protiv države za navodne laži koje iznosi.

 

Što po tvojim kriterijima znači "ekološki pozitivno utjecati"? U doslovnom značenju tog navoda to znači i promil bolji od postojećeg stanja, a BEV to jest u odnosu na ICE (po pitanju emisija stakleničkih plinova).

 

Ne slažem se s tvojom tvrdnjom: "Ne može se podići svijest za nešto što je nedostižno."

Trebamo li nešto uopće postići/dostići da bi stvorili pozitivnu svijest o tome? Ukoliko spominjanjem, naglašavanjem, poticanjem energetski učinkovitijih i ekološki prihvatljivijih vozila stvorimo ili promijenimo određeno mišljenje o tome u društvu, mi smo postigli učinak povećanja svijesti. Ako netko tko sada treba kupiti vozilo, potaknut porukama ovog poziva ili el. vozilima na cesti ili iskustvima vlasnika tih vozila, barem iole razmisli o BEV-u, ne znači li to da mu je svijest o tim vozilima podignuta?

 

Prosječna starost vozila M1 kategorije se je pogoršala u zadnjih 16 godina (trenutna statistika CVH ide do 2007.), tj. imamo povećanje s 9,83 na 13,38 godina, ali za ekologiju nisam siguran na osnovi kojih podataka si to zaključio. Pretpostavio si da starenjem vozila gube na učinkovitosti te im se povećavaju emisije?


S druge strane, BEV nema emisija ni nakon 15 godina pa on ima puno značajniji učinak na dekarbonizaciju prometa u odnosu na moderni ICE, tj. kada mijenjamo 20 godina stari ICE s BEV-om, dobivamo 100 % smanjenje emisija, a s modernim ICE vozilom je to smanjenje samo nekih 10 - 15 %*. Potreban je puno veći broj ICE (bilo bi zanimljivo vidjeti analizu koliko točno) kako bi se postigao isti učinak ovih +1500 BEV-ova, a ako je problem izdvojiti 15 mil. eura, koliko bi tek bio problem izdvojiti 2-3 puta toliko da bi potaknuli kupnju potrebne količine modernih ICE koji bi ostvarili jednak učinak kao ova količina BEV-ova. Sumnjam da bi 2k € potaknulo (ili im išta značilo u budžetu) vlasnike 20 godina starih vozila za kupnju novih ICE pa bi i tu poticaji trebali biti od recimo 4,5k € (i za taj iznos je upitno bi li napravio nekakvu razliku), a to znači da bismo s budžetom od 15 mil. € mogli financirati samo 3000 ICE, a nama je potrebno barem 8000-9000 ICE kojima bi postigli jednak rezultat kao s 1500 BEV-ova, a kao što sam i rekao, pitanje jel bi taj učinak bio takav jer bi tih 8000-9000 kupaca vjerojatno mijenjali 10, a ne 20 godina stari ICE.

 

*Stavio sam ranije izvješće koje kaže da su emisije CO2 novih vozila na cestama smanjene od 2001. s cca. 180 g co2/km na cca. 140 g CO2/km u 2022., a pri tome je to smanjenje bilo u većoj mjeri tek s povećanjem udjela BEV-ova na cesti, tj. u 3 godine, od 2019. (160 g CO2/km) do 2022., je taj pad bio kao u prethodnih 18 godina (od 2001. do 2019.). Po tom izvješću, postotak novih BEV vozila u prodaji je 2019. bio 2,2 %, a 2022. 13,5 %.

8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Wyks:

Postoji i uvoz rabljenih. To su automobili u pravilu mlađi od 10 godina, ali je i u tom dijelu lanca došlo do poremećaja covid krizom tako da je prosječna starost znatno povećana samom činjenicom da su dvije godine praktično izgubljene
Ja rekoh
8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Kowi_91:

Vezano za zadnji pasus, prosječne emisije od 160 grama znače prosječnu potrošnju od 6.5 litara (ako se računa CO2 iz auspuha), a 5 litara ako se misli na kompletne emisije. 5 litara ne može biti tako da je ono prvo u pitanju i zgodna potvrda moje okvirne računice da nekaj ne štima sa analizom Instituta koju je wyks citirao
Ja rekoh
7 godina
offline
Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata - j

Popratio sam temu pa da iznesem i svoj primjer. Ako sam u necemu pogrijesio sa racunicom slobodno me ispravite :)

Imamo Megane 4 koji smo uzeli sa 3 godine i 58000km.
Sada ga imamo 4 godine i ima 162000km, znaci oko 25000 godisnje od cega je supruzina gradska voznja oko 20000km godisnje (prosjek 50km dnevno).

Do sada je tankirala oko 120 do 140€ mjesecno. Ako bi ovako nastavili za 4-5 godina imamo auto sa 300 000km i siigurno vecim kvarovima na dizelskom sustavu te krupnije popravke.

Podnijeli zahtjev za poticaje, bez "stele" i koliko mi je poznato ovo je najbolje osmisljen natjecaj do sada (samo fizicke osobe, najvise love iako nedovoljno po interesu, max 40% financiranje i max do 50000€ vrijednost vozila).

 

Uzimamo Renault Twingo, 28000 ukupna vrijednost minus 4000 popusta za vozilo sa lagera, minus 9000€ financiranje tako da ispadne 16000€. Na kredit je oko 230€ rata za novo vozilo, znaci uz dizel dodamo 100 eura i imamo NOVI auto pred kucom koji odgovara nasim potrebama.
Po meni OK kupnja (prije su bili barem 4000 € jeftiniji ali ajde), bez brige o kvarovima (tko zeli vise nauciti o ele. autima neka poprati EV Clinic na face-u, vrhunski strucnjaci kojima vjerujem, kao i legi koji ga ima dvije godine i PREzadovoljan).
Razumijem argumente dometa, visoke cijene, straha od skupih kvarova itd ali za nase potrebe gradski elektricni auto bi trebala biti ODLICNA i financijski isplativa kupnja.
Megane ostaje ispred kuce za duza putovanja, vikende itd jer ipak nisam kupio Teslu ili taj obujam i domet.

Change my mind :)

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Kosturko1 kaže...

Popratio sam temu pa da iznesem i svoj primjer. Ako sam u necemu pogrijesio sa racunicom slobodno me ispravite :)

Imamo Megane 4 koji smo uzeli sa 3 godine i 58000km.
Sada ga imamo 4 godine i ima 162000km, znaci oko 25000 godisnje od cega je supruzina gradska voznja oko 20000km godisnje (prosjek 50km dnevno).

Do sada je tankirala oko 120 do 140€ mjesecno. Ako bi ovako nastavili za 4-5 godina imamo auto sa 300 000km i siigurno vecim kvarovima na dizelskom sustavu te krupnije popravke.

Podnijeli zahtjev za poticaje, bez "stele" i koliko mi je poznato ovo je najbolje osmisljen natjecaj do sada (samo fizicke osobe, najvise love iako nedovoljno po interesu, max 40% financiranje i max do 50000€ vrijednost vozila).

 

Uzimamo Renault Twingo, 28000 ukupna vrijednost minus 4000 popusta za vozilo sa lagera, minus 9000€ financiranje tako da ispadne 16000€. Na kredit je oko 230€ rata za novo vozilo, znaci uz dizel dodamo 100 eura i imamo NOVI auto pred kucom koji odgovara nasim potrebama.
Po meni OK kupnja (prije su bili barem 4000 € jeftiniji ali ajde), bez brige o kvarovima (tko zeli vise nauciti o ele. autima neka poprati EV Clinic na face-u, vrhunski strucnjaci kojima vjerujem, kao i legi koji ga ima dvije godine i PREzadovoljan).
Razumijem argumente dometa, visoke cijene, straha od skupih kvarova itd ali za nase potrebe gradski elektricni auto bi trebala biti ODLICNA i financijski isplativa kupnja.
Megane ostaje ispred kuce za duza putovanja, vikende itd jer ipak nisam kupio Teslu ili taj obujam i domet.

Change my mind :)

 Mislim da to jedino itko i ne osporava, naravno ako imas uvjete za punjenje vozila, da je mali gradski autic na baterije dobra stvar. Samo napominjem mali i autic. A i cijena od 16000€ bi trebala biti redovna a ne pupusti+poticaj. I mislim i da bi poticaji mozda imali ikakvog smisla da se poticu mali i "jeftini" a ne veliki i lusksuzni koji nisu dobri za prirodu i okolis.....Jer veliko i lusksuzno samo po sebi nemoze biti dobor za prirodu i okolis a ni za drustvo u cjelini 

15 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Feudalac kaže...
Wyks:

Postoji i uvoz rabljenih. To su automobili u pravilu mlađi od 10 godina, ali je i u tom dijelu lanca došlo do poremećaja covid krizom tako da je prosječna starost znatno povećana samom činjenicom da su dvije godine praktično izgubljene

 Jesi pročitao predkoronaški članak koji sam ti linkao?

 

Najprije da rješmo ovu tvoju netočnu tvrdnju koju je toliko lako oboriti da ne znam zašto si to napisao?

2014. - 12.14 godina

2020. - 12.89 godina

Pa vidiš i da je prije korone trend bio da vozila stare?

 

Dalje, ne znam kako si prešao preko činjenice da je prosječno tek 1/4 ili 1/5 prodanih automobila prodano fizičkim osobama - što još više raspiruje iluzije o nekakvoj zamjeni. Znači da je od 50 000 vozila tek 10-15 000 osobnih automobila, sve ostalo su flotna vozila - i to ti u biti dokazuje zašto vozni park stari. 35 000 vozila je u redovitoj obnovi, i zato to statistički ne pomlađuje vozni park - zamjenjuje se 5-7 godina star auto sa novim.

 

Znači ti imaš tek 10-15 000 novih osobnih automobila, i 1571 je brojka EVa sa poticajima što još više pokazuje koliko je platežna moć Hrvata jadna - i još više dokazuje da:

1. Aute kupuju stalni-periodični kupci - ostalo su one-off outlieri

2. Vozni park se neće pomladiti nikad.

 

Drugo, piše ti u članku da smo 2018. na 62 000 novokupljenih vozila imali preko 80 000 uvezenih i da je prosječna starost bila 7,18 godina.

 

Imati ćeš određenu masu EVa, oni će se redovito obnavljati i to je to. ZAmjene neće biti kao što je i nema i da izbacimo EV iz rasprave.

S time da će biti još gore, jer 7,18 godina star EV nećeš prodati nikome, tako da će masa uvezenih automobila biti još veća i starija.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
wyks kaže...

 

Dalje, ne znam kako si prešao preko činjenice da je prosječno tek 1/4 ili 1/5 prodanih automobila prodano fizičkim osobama - što još više raspiruje iluzije o nekakvoj zamjeni. Znači da je od 50 000 vozila tek 10-15 000 osobnih automobila, sve ostalo su flotna vozila - i to ti u biti dokazuje zašto vozni park stari. 35 000 vozila je u redovitoj obnovi, i zato to statistički ne pomlađuje vozni park - zamjenjuje se 5-7 godina star auto sa novim. 

 Oprosti, nemoj se ljutiti, ali imaš grozno veliku grešku.

 

Flotna prodaja ne znači da se prodaju teretna vozila poput kombija i kamiona već da se vozila prodaju tvrtkama. Te iste tvrtke kupuju osobne automobile koje isto kupuju i građani. HT je kupio 1000 škoda octavia, MUP je kupio 1500 octavia i escorta, vlada je kupila 100 audija i tako redom. To su sve OSOBNI automobili koji nakon par godina idu na sekundarno tržište, u ruke građana. Tko god ima bilo kakvu firmicu ili obrt, preko nje kupuje svoj osobni automobil jer mu tako pada porezna osnovica.

 

Na kraju statisika od 1,5 milijuna osobnih automobila u HR broji i ta vozila; dakle svaki golf na hrvatske tablice je osobni automobil, bez obzira tko je vlasnik.

 

Btw, moj napomena da je korona utjecala na porast starosti i dalje stoji, citirao si pre-korona brojke od 12 godina, a preskočio primjetiti da je prošle godine starost bila skoro 15. Dakle, ne sumnjaj u mene i moje brojke.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.4.2024 18:19 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Feudalac kaže...
wyks kaže...

 

Dalje, ne znam kako si prešao preko činjenice da je prosječno tek 1/4 ili 1/5 prodanih automobila prodano fizičkim osobama - što još više raspiruje iluzije o nekakvoj zamjeni. Znači da je od 50 000 vozila tek 10-15 000 osobnih automobila, sve ostalo su flotna vozila - i to ti u biti dokazuje zašto vozni park stari. 35 000 vozila je u redovitoj obnovi, i zato to statistički ne pomlađuje vozni park - zamjenjuje se 5-7 godina star auto sa novim. 

 Oprosti, nemoj se ljutiti, ali imaš grozno veliku grešku.

 

Flotna prodaja ne znači da se prodaju teretna vozila poput kombija i kamiona već da se vozila prodaju tvrtkama. Te iste tvrtke kupuju osobne automobile koje isto kupuju i građani. HT je kupio 1000 škoda octavia, MUP je kupio 1500 octavia i escorta, vlada je kupila 100 audija i tako redom. To su sve OSOBNI automobili koji nakon par godina idu na sekundarno tržište, u ruke građana. Tko god ima bilo kakvu firmicu ili obrt, preko nje kupuje svoj osobni automobil jer mu tako pada porezna osnovica.

 

Na kraju statisika od 1,5 milijuna osobnih automobila u HR broji i ta vozila; dakle svaki golf na hrvatske tablice je osobni automobil, bez obzira tko je vlasnik.

 

Btw, moj napomena da je korona utjecala na porast starosti i dalje stoji, citirao si pre-korona brojke od 12 godina, a preskočio primjetiti da je prošle godine starost bila skoro 15. Dakle, ne sumnjaj u mene i moje brojke.

 Sjedni malo sam sa sobom, pa razmisli što točno tvrdiš.

 

Moje tvrdnje da nema buduće zabune:

1. M1 vozila - stare od 2007 do sada.

 Koliko je korona utjecala? Jest, kao i svaka kriza. Desit će se još neka, pa će vozila biti još starija!

Ne razumijem što želiš reći? Da nije bilo korone da bi se automobili više kupovali? Kupovali su se 30% više 2008 (jedina godina kad nije bilo trenda starenja) nego 2019. prije korone. Kako je to pozitivan trend!?

Kakve su to tvoje brojke?

Nisi ni imao pojma o starosti vozila do sad, priznaj.

 

2. Flotno vozilo nije osobno vozilo. Nismo debili pa ne pričamo o kategoriji vozačke dozvole - kao što na izračun kupovne moći građana ne utječe koliko je apartmana izgradio Đurkin d.o.o Čakovec koji je napravio 50ak kuća na Krku. Jel on utječe na energetsku učinkovitost kućanstva jer su sve kuće barem A/B/C certifikat? A sve su "osobne kuće" po kvadraturi! Zato to nije "osobno vozilo" u kategoriji o kojoj raspravljamo - da će GRAĐANI kupiti nova vozila (nebitno ICE ili EV). Sad ne znam kako misliš da tvoja rečenica "To su sve OSOBNI automobili koji nakon par godina idu na sekundarno tržište, u ruke građana." ide u korist nekoj toj tvojoj tezi o zamjeni vozila.

 

Pa to upravo dokazuje da si prosječan građanin ne može priuštiti novo vozilo, već da kupuje otpisani flotni auto koji ili ima 160 000km ili je izašao van garancije - 5-7, najčešće je u 6. godini.

https://rabljena.autohrvatska.hr/sva-vozila.aspx

Klikni ovdje Opel Insigniju i javi koliko su u prosjeku stari i koliko KM imaju i koji su motori?

Eto to ti je otpis "osobnog vozila" - 6 godina star, 140 000km (vjerojatno servisni interval) i DIESEL :D.

Imaš i milijun Clia iz 2018. - gle čuda 6. godina tuče, ali sa 125 000km.


Ali tome usprkos - pa 70% kupnje je flotno vozilo - a vozila stare? Sad ako nisi mentalno prikraćen, kako misliš da će se vozila pomladiti? Da će 1517 poticaja godišnje natjerati u prosjeku 80 000 građana koji kupe uvozni diesel star 7,18 godina kupiti EV i preokrenuti trend?

 

A valjda je jasno da ako želiš ekološki efekt da se vozila građana moraju pomladiti i to većinom EV? Jel to tvoja teza?

 

I kako onda sve što si napisao ide u korist toj tezi?

 

Zašto u Njemačkoj, koja ima dvoznamenkasti prosjek EVa unutar novih kupnji, vozila stare?

Jer EVovi su novo tržište koje zamjenjuje postojeće mlađe automobile - jer ih kupuju imućniji ljudi - oni koji mogu svakih x godina kupiti novi automobil. To znači da si ih većina ne može priuštiti i da će njihova vozila biti starija i gora - i kao sa proizvodnjom struje, u jednom će trenutku shvatiti da postoji jaz između imućnijih i nižeg sloja zbog napušenog razmišljanja o utopijskim ekološkim zamjenama i taj jaz postaje sve intenzivniji.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
wyks kaže...
Feudalac kaže...
wyks kaže...

 

Dalje, ne znam kako si prešao preko činjenice da je prosječno tek 1/4 ili 1/5 prodanih automobila prodano fizičkim osobama - što još više raspiruje iluzije o nekakvoj zamjeni. Znači da je od 50 000 vozila tek 10-15 000 osobnih automobila, sve ostalo su flotna vozila - i to ti u biti dokazuje zašto vozni park stari. 35 000 vozila je u redovitoj obnovi, i zato to statistički ne pomlađuje vozni park - zamjenjuje se 5-7 godina star auto sa novim. 

 Oprosti, nemoj se ljutiti, ali imaš grozno veliku grešku.

 

Flotna prodaja ne znači da se prodaju teretna vozila poput kombija i kamiona već da se vozila prodaju tvrtkama. Te iste tvrtke kupuju osobne automobile koje isto kupuju i građani. HT je kupio 1000 škoda octavia, MUP je kupio 1500 octavia i escorta, vlada je kupila 100 audija i tako redom. To su sve OSOBNI automobili koji nakon par godina idu na sekundarno tržište, u ruke građana. Tko god ima bilo kakvu firmicu ili obrt, preko nje kupuje svoj osobni automobil jer mu tako pada porezna osnovica.

 

Na kraju statisika od 1,5 milijuna osobnih automobila u HR broji i ta vozila; dakle svaki golf na hrvatske tablice je osobni automobil, bez obzira tko je vlasnik.

 

Btw, moj napomena da je korona utjecala na porast starosti i dalje stoji, citirao si pre-korona brojke od 12 godina, a preskočio primjetiti da je prošle godine starost bila skoro 15. Dakle, ne sumnjaj u mene i moje brojke.

 Sjedni malo sam sa sobom, pa razmisli što točno tvrdiš.

 

Moje tvrdnje da nema buduće zabune:

1. M1 vozila - stare od 2007 do sada.

 Koliko je korona utjecala? Jest, kao i svaka kriza. Desit će se još neka, pa će vozila biti još starija!

Ne razumijem što želiš reći? Da nije bilo korone da bi se automobili više kupovali? Kupovali su se 30% više 2008 (jedina godina kad nije bilo trenda starenja) nego 2019. prije korone. Kako je to pozitivan trend!?

Kakve su to tvoje brojke?

Nisi ni imao pojma o starosti vozila do sad, priznaj.

 

2. Flotno vozilo nije osobno vozilo. Nismo debili pa ne pričamo o kategoriji vozačke dozvole - kao što na izračun kupovne moći građana ne utječe koliko je apartmana izgradio Đurkin d.o.o Čakovec koji je napravio 50ak kuća na Krku. Jel on utječe na energetsku učinkovitost kućanstva jer su sve kuće barem A/B/C certifikat? A sve su "osobne kuće" po kvadraturi! Zato to nije "osobno vozilo" u kategoriji o kojoj raspravljamo - da će GRAĐANI kupiti nova vozila (nebitno ICE ili EV). Sad ne znam kako misliš da tvoja rečenica "To su sve OSOBNI automobili koji nakon par godina idu na sekundarno tržište, u ruke građana." ide u korist nekoj toj tvojoj tezi o zamjeni vozila.

 

Pa to upravo dokazuje da si prosječan građanin ne može priuštiti novo vozilo, već da kupuje otpisani flotni auto koji ili ima 160 000km ili je izašao van garancije - 5-7, najčešće je u 6. godini.

https://rabljena.autohrvatska.hr/sva-vozila.aspx

Klikni ovdje Opel Insigniju i javi koliko su u prosjeku stari i koliko KM imaju i koji su motori?

Eto to ti je otpis "osobnog vozila" - 6 godina star, 140 000km (vjerojatno servisni interval) i DIESEL :D.

Imaš i milijun Clia iz 2018. - gle čuda 6. godina tuče, ali sa 125 000km.


Ali tome usprkos - pa 70% kupnje je flotno vozilo - a vozila stare? Sad ako nisi mentalno prikraćen, kako misliš da će se vozila pomladiti? Da će 1517 poticaja godišnje natjerati u prosjeku 80 000 građana koji kupe uvozni diesel star 7,18 godina kupiti EV i preokrenuti trend?

 

A valjda je jasno da ako želiš ekološki efekt da se vozila građana moraju pomladiti i to većinom EV? Jel to tvoja teza?

 

I kako onda sve što si napisao ide u korist toj tezi?

 

Zašto u Njemačkoj, koja ima dvoznamenkasti prosjek EVa unutar novih kupnji, vozila stare?

Jer EVovi su novo tržište koje zamjenjuje postojeće mlađe automobile - jer ih kupuju imućniji ljudi - oni koji mogu svakih x godina kupiti novi automobil. To znači da si ih većina ne može priuštiti i da će njihova vozila biti starija i gora - i kao sa proizvodnjom struje, u jednom će trenutku shvatiti da postoji jaz između imućnijih i nižeg sloja zbog napušenog razmišljanja o utopijskim ekološkim zamjenama i taj jaz postaje sve intenzivniji.

 Ne znam kakav ti križarski rat vodiš i zašto misli da te napadam (barem sam stekao takav dojam) - ne napadam te. Dapače, vrlo cijenim tvoje konstruktivne i inteligentne komentare. I krivo si shvatio, uopće ne zagovaram da bi mi sad svi trebali kupovati EV-ove jer su oni mana s neba ili ne snam šta. Zamijenio si me s nekim.

 

U prvoj poruci sam se malo igrao s brojevima kako to izgleda ako svake godine dodamo, ne znam 10% nečega, s vremenom će 10% svega toga nečega biti drugog tipa. To je osnovna matematika koju ne možeš i nemaš razloga pobijati. Da naši građani ne kupuju puno novih vozila je točno, to uopće nije sporno niti osporavano, samo se može dodati, što si i ti napravio da postoji značajan uvoz rabljenih, koji su u pravilu mlađi od našeg prosjeka pa ga samim time i popravljaju, iako ne takvim tempom kao to bi bilo kada bi svih 60-70 tisuća novih plus 100 tisuća uvoza rabljenih sve bili novi. Naravno. Cjepidlačenje da flotna vozila nisu osobna vozila jer ih kupuju firme, a ista ta vozila uzimaš kao početnu brojku mase i prosjeka starosti vozila u Hr, nema nikakvog smisla. Jednostavno ti logika ne stoji i nisi u pravu. U njemačkoj je isti omjer flota/kućanstva pa opet imaju prosjek kakav imaju i nitko to ne gleda posebno. I to je to, nemam što dodati niti promijeniti. Živ i zdrav bio, čujemo se u nekoj drugoj temi

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.4.2024 2:02 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata

Dao si teoriju, pardon "malo si se igrao" ukazano ti je odmah da si u krivu, nastavio si biti uporan i tvrdio da sam ja u krivu i sad kad ti se po 3 puta pokazalo da je nemoguće okrenuti trend starosti uopće, te da EV to ne čine ni u daleko bogatijim zemljama, odjednom se ljutiš.

 

Ne razumijem te uopće.

 

U Njemačkoj za pomladiti vozni park nije dovoljno ni 25-30% koliko je EV udio u posljednjih mjeseci, a ti mantraš da ce 1517 poticaja napraviti što?

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Kosturko1 kaže...

Popratio sam temu pa da iznesem i svoj primjer. Ako sam u necemu pogrijesio sa racunicom slobodno me ispravite :)

Imamo Megane 4 koji smo uzeli sa 3 godine i 58000km.
Sada ga imamo 4 godine i ima 162000km, znaci oko 25000 godisnje od cega je supruzina gradska voznja oko 20000km godisnje (prosjek 50km dnevno).

Do sada je tankirala oko 120 do 140€ mjesecno. Ako bi ovako nastavili za 4-5 godina imamo auto sa 300 000km i siigurno vecim kvarovima na dizelskom sustavu te krupnije popravke.

Podnijeli zahtjev za poticaje, bez "stele" i koliko mi je poznato ovo je najbolje osmisljen natjecaj do sada (samo fizicke osobe, najvise love iako nedovoljno po interesu, max 40% financiranje i max do 50000€ vrijednost vozila).

 

Uzimamo Renault Twingo, 28000 ukupna vrijednost minus 4000 popusta za vozilo sa lagera, minus 9000€ financiranje tako da ispadne 16000€. Na kredit je oko 230€ rata za novo vozilo, znaci uz dizel dodamo 100 eura i imamo NOVI auto pred kucom koji odgovara nasim potrebama.
Po meni OK kupnja (prije su bili barem 4000 € jeftiniji ali ajde), bez brige o kvarovima (tko zeli vise nauciti o ele. autima neka poprati EV Clinic na face-u, vrhunski strucnjaci kojima vjerujem, kao i legi koji ga ima dvije godine i PREzadovoljan).
Razumijem argumente dometa, visoke cijene, straha od skupih kvarova itd ali za nase potrebe gradski elektricni auto bi trebala biti ODLICNA i financijski isplativa kupnja.
Megane ostaje ispred kuce za duza putovanja, vikende itd jer ipak nisam kupio Teslu ili taj obujam i domet.

Change my mind :)

 svatko kupuje što mu paše, ne.

ako su vam dva automobila potrebna u smislu da će se više-manje stalno istovremeno koristiti, onda ima smisla. ako vam drugi auto nije potreban u vidu istovremenog korištenja, onda ti računica lako moguće može ispasti poprilično skuplja.

u tvom slučaju, ev će produžiti intervale većih servisa kod megana, ali zato on sam nije koštao malo, kažeš da je na kredit i istovremeno ima godišnji trošak registracije i osiguranja (kasko?), a budući ima i garanciju, zahtijeva i ovlašteni servis. pravo je pitanje da li bi svi ovi troškovi ev-a u, recimo, desetgodišnjem razdoblju (16k+kamata+rega+servisi) bili manji nego cjelokupno servisiranje megana? i da mijenjaš i getribu i motor, nema šanse da servisiranje megana može biti preko 20k eura.

 

ako vam je drugi auto ipak potreban za stalno istovremeno korištenje, recimo s ti meganom na posao, žena s ev-om, onda vjerujem da nema greške. mojih par cenata...

 

12 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
bruno1026 kaže...
Kosturko1 kaže...

Popratio sam temu pa da iznesem i svoj primjer. Ako sam u necemu pogrijesio sa racunicom slobodno me ispravite :)

Imamo Megane 4 koji smo uzeli sa 3 godine i 58000km.
Sada ga imamo 4 godine i ima 162000km, znaci oko 25000 godisnje od cega je supruzina gradska voznja oko 20000km godisnje (prosjek 50km dnevno).

Do sada je tankirala oko 120 do 140€ mjesecno. Ako bi ovako nastavili za 4-5 godina imamo auto sa 300 000km i siigurno vecim kvarovima na dizelskom sustavu te krupnije popravke.

Podnijeli zahtjev za poticaje, bez "stele" i koliko mi je poznato ovo je najbolje osmisljen natjecaj do sada (samo fizicke osobe, najvise love iako nedovoljno po interesu, max 40% financiranje i max do 50000€ vrijednost vozila).

 

Uzimamo Renault Twingo, 28000 ukupna vrijednost minus 4000 popusta za vozilo sa lagera, minus 9000€ financiranje tako da ispadne 16000€. Na kredit je oko 230€ rata za novo vozilo, znaci uz dizel dodamo 100 eura i imamo NOVI auto pred kucom koji odgovara nasim potrebama.
Po meni OK kupnja (prije su bili barem 4000 € jeftiniji ali ajde), bez brige o kvarovima (tko zeli vise nauciti o ele. autima neka poprati EV Clinic na face-u, vrhunski strucnjaci kojima vjerujem, kao i legi koji ga ima dvije godine i PREzadovoljan).
Razumijem argumente dometa, visoke cijene, straha od skupih kvarova itd ali za nase potrebe gradski elektricni auto bi trebala biti ODLICNA i financijski isplativa kupnja.
Megane ostaje ispred kuce za duza putovanja, vikende itd jer ipak nisam kupio Teslu ili taj obujam i domet.

Change my mind :)

 svatko kupuje što mu paše, ne.

ako su vam dva automobila potrebna u smislu da će se više-manje stalno istovremeno koristiti, onda ima smisla. ako vam drugi auto nije potreban u vidu istovremenog korištenja, onda ti računica lako moguće može ispasti poprilično skuplja.

u tvom slučaju, ev će produžiti intervale većih servisa kod megana, ali zato on sam nije koštao malo, kažeš da je na kredit i istovremeno ima godišnji trošak registracije i osiguranja (kasko?), a budući ima i garanciju, zahtijeva i ovlašteni servis. pravo je pitanje da li bi svi ovi troškovi ev-a u, recimo, desetgodišnjem razdoblju (16k+kamata+rega+servisi) bili manji nego cjelokupno servisiranje megana? i da mijenjaš i getribu i motor, nema šanse da servisiranje megana može biti preko 20k eura.

 

ako vam je drugi auto ipak potreban za stalno istovremeno korištenje, recimo s ti meganom na posao, žena s ev-om, onda vjerujem da nema greške. mojih par cenata...

 

 Potpuno se slazem, uz napomenu da je uzeo Twnga koji je prilicno manji auto od Meganea, a i kao EV je prilicno ogranicen (cca 200km domet u idealnim uvjetima).

8 godina
online
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
wyks kaže...

Dao si teoriju, pardon "malo si se igrao" ukazano ti je odmah da si u krivu, nastavio si biti uporan i tvrdio da sam ja u krivu i sad kad ti se po 3 puta pokazalo da je nemoguće okrenuti trend starosti uopće, te da EV to ne čine ni u daleko bogatijim zemljama, odjednom se ljutiš.

 

Ne razumijem te uopće.

 

U Njemačkoj za pomladiti vozni park nije dovoljno ni 25-30% koliko je EV udio u posljednjih mjeseci, a ti mantraš da ce 1517 poticaja napraviti što?

 

 

 Daj čitaj poruke na koje odgovaraš. Nigdje nisam tvrdio da će se sa tisuću evova pomladiti vozni park već samo da će udio EV-ova u ukupnoj floti porasti ako svake godine ljudi kupe određeni postotak. Stvarno si me zamijenio s nekim ili krajnje površno pratiš ovu temu. Ništa nisi dokazao i posve si se izbezumio sa tvrdnjom da osobni automobili kupljeni od strane firmi nisu osobni automobili. Wtf? Koji ti je, ono? 

Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
bruno1026 kaže...
Kosturko1 kaže...

Popratio sam temu pa da iznesem i svoj primjer. Ako sam u necemu pogrijesio sa racunicom slobodno me ispravite :)

Imamo Megane 4 koji smo uzeli sa 3 godine i 58000km.
Sada ga imamo 4 godine i ima 162000km, znaci oko 25000 godisnje od cega je supruzina gradska voznja oko 20000km godisnje (prosjek 50km dnevno).

Do sada je tankirala oko 120 do 140€ mjesecno. Ako bi ovako nastavili za 4-5 godina imamo auto sa 300 000km i siigurno vecim kvarovima na dizelskom sustavu te krupnije popravke.

Podnijeli zahtjev za poticaje, bez "stele" i koliko mi je poznato ovo je najbolje osmisljen natjecaj do sada (samo fizicke osobe, najvise love iako nedovoljno po interesu, max 40% financiranje i max do 50000€ vrijednost vozila).

 

Uzimamo Renault Twingo, 28000 ukupna vrijednost minus 4000 popusta za vozilo sa lagera, minus 9000€ financiranje tako da ispadne 16000€. Na kredit je oko 230€ rata za novo vozilo, znaci uz dizel dodamo 100 eura i imamo NOVI auto pred kucom koji odgovara nasim potrebama.
Po meni OK kupnja (prije su bili barem 4000 € jeftiniji ali ajde), bez brige o kvarovima (tko zeli vise nauciti o ele. autima neka poprati EV Clinic na face-u, vrhunski strucnjaci kojima vjerujem, kao i legi koji ga ima dvije godine i PREzadovoljan).
Razumijem argumente dometa, visoke cijene, straha od skupih kvarova itd ali za nase potrebe gradski elektricni auto bi trebala biti ODLICNA i financijski isplativa kupnja.
Megane ostaje ispred kuce za duza putovanja, vikende itd jer ipak nisam kupio Teslu ili taj obujam i domet.

Change my mind :)

 svatko kupuje što mu paše, ne.

ako su vam dva automobila potrebna u smislu da će se više-manje stalno istovremeno koristiti, onda ima smisla. ako vam drugi auto nije potreban u vidu istovremenog korištenja, onda ti računica lako moguće može ispasti poprilično skuplja.

u tvom slučaju, ev će produžiti intervale većih servisa kod megana, ali zato on sam nije koštao malo, kažeš da je na kredit i istovremeno ima godišnji trošak registracije i osiguranja (kasko?), a budući ima i garanciju, zahtijeva i ovlašteni servis. pravo je pitanje da li bi svi ovi troškovi ev-a u, recimo, desetgodišnjem razdoblju (16k+kamata+rega+servisi) bili manji nego cjelokupno servisiranje megana? i da mijenjaš i getribu i motor, nema šanse da servisiranje megana može biti preko 20k eura.

 

ako vam je drugi auto ipak potreban za stalno istovremeno korištenje, recimo s ti meganom na posao, žena s ev-om, onda vjerujem da nema greške. mojih par cenata...

 

 Planiram Megana koristiti cca 5000km godisnje, 3-4 putovanja i vikende. Twingo bi trebao prelaziti 20000km, zenin posao plus razvazanja po gradu, treninzi itd.
Trosak Megana godisnje je rega plus jedan manji servis svake dvije godine (veliki je nedavno napravčjen, miran sam narednih 140000km).
Trosak EV Twinga u ovlastenom servisu je za prvu godinu 20 eura, drugu 30 eura (provjereno) tako da je stavka zanemariva.

Ono sto nedostaje u tvojoj racunici je trosak GORIVA koji u kalkulaciji nije mali, na 10 godina iznosi 15000€ ili vise.

8 godina
offline
Re: Poticaji ponovno planuli u svega dva, tri sata
Kosturko1 kaže...
bruno1026 kaže...
Kosturko1 kaže...

Popratio sam temu pa da iznesem i svoj primjer. Ako sam u necemu pogrijesio sa racunicom slobodno me ispravite :)

Imamo Megane 4 koji smo uzeli sa 3 godine i 58000km.
Sada ga imamo 4 godine i ima 162000km, znaci oko 25000 godisnje od cega je supruzina gradska voznja oko 20000km godisnje (prosjek 50km dnevno).

Do sada je tankirala oko 120 do 140€ mjesecno. Ako bi ovako nastavili za 4-5 godina imamo auto sa 300 000km i siigurno vecim kvarovima na dizelskom sustavu te krupnije popravke.

Podnijeli zahtjev za poticaje, bez "stele" i koliko mi je poznato ovo je najbolje osmisljen natjecaj do sada (samo fizicke osobe, najvise love iako nedovoljno po interesu, max 40% financiranje i max do 50000€ vrijednost vozila).

 

Uzimamo Renault Twingo, 28000 ukupna vrijednost minus 4000 popusta za vozilo sa lagera, minus 9000€ financiranje tako da ispadne 16000€. Na kredit je oko 230€ rata za novo vozilo, znaci uz dizel dodamo 100 eura i imamo NOVI auto pred kucom koji odgovara nasim potrebama.
Po meni OK kupnja (prije su bili barem 4000 € jeftiniji ali ajde), bez brige o kvarovima (tko zeli vise nauciti o ele. autima neka poprati EV Clinic na face-u, vrhunski strucnjaci kojima vjerujem, kao i legi koji ga ima dvije godine i PREzadovoljan).
Razumijem argumente dometa, visoke cijene, straha od skupih kvarova itd ali za nase potrebe gradski elektricni auto bi trebala biti ODLICNA i financijski isplativa kupnja.
Megane ostaje ispred kuce za duza putovanja, vikende itd jer ipak nisam kupio Teslu ili taj obujam i domet.

Change my mind :)

 svatko kupuje što mu paše, ne.

ako su vam dva automobila potrebna u smislu da će se više-manje stalno istovremeno koristiti, onda ima smisla. ako vam drugi auto nije potreban u vidu istovremenog korištenja, onda ti računica lako moguće može ispasti poprilično skuplja.

u tvom slučaju, ev će produžiti intervale većih servisa kod megana, ali zato on sam nije koštao malo, kažeš da je na kredit i istovremeno ima godišnji trošak registracije i osiguranja (kasko?), a budući ima i garanciju, zahtijeva i ovlašteni servis. pravo je pitanje da li bi svi ovi troškovi ev-a u, recimo, desetgodišnjem razdoblju (16k+kamata+rega+servisi) bili manji nego cjelokupno servisiranje megana? i da mijenjaš i getribu i motor, nema šanse da servisiranje megana može biti preko 20k eura.

 

ako vam je drugi auto ipak potreban za stalno istovremeno korištenje, recimo s ti meganom na posao, žena s ev-om, onda vjerujem da nema greške. mojih par cenata...

 

 Planiram Megana koristiti cca 5000km godisnje, 3-4 putovanja i vikende. Twingo bi trebao prelaziti 20000km, zenin posao plus razvazanja po gradu, treninzi itd.
Trosak Megana godisnje je rega plus jedan manji servis svake dvije godine (veliki je nedavno napravčjen, miran sam narednih 140000km).
Trosak EV Twinga u ovlastenom servisu je za prvu godinu 20 eura, drugu 30 eura (provjereno) tako da je stavka zanemariva.

Ono sto nedostaje u tvojoj racunici je trosak GORIVA koji u kalkulaciji nije mali, na 10 godina iznosi 15000€ ili vise.

 Nije mi uopće namjera kritizirati ili uvjeravati u svoju računicu. Prema napisanom sam dao jedan drugačiji pogleda na troškove koji mnogi ljudi ne žele vidjet. Osobno, s tvojim napisanim uvjetima, ne bi u to ulazio jer ne vidim uštedu, nego nezanemariv trošak, ali niti je moj novac, niti moja odluka, tako da, samo naprijed.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice