Europska unija dodijela 10,6 mlrd. € za konkurenciju Muskovom Starlinku

Projekt, koji će uključivati i financiranje iz privatnih izvora, nadzirat će Europska svemirska agencija, a njime će upravljati iz kontrolne sobe u središnjoj Italiji.

Miroslav Wranka subota, 28. prosinca 2024. u 11:45
📷 SpaceX
SpaceX

Europska komisija je dodijelila ugovore vrijedne 10,6 milijardi eura kako bi pogurala odgođeni projekt sigurne europske satelitske konstelacije, kao odgovor na Starlink Elona Muska i druge brzorastuće mreže te vrste.

Multi-orbitalna konstelacija od više od 280 satelita, poznata kao IRIS², trebala bi postati enkriptirana okosnica za vlade i javne agencije Europske unije te razviti nove komercijalne usluge. Također bi trebala potaknuti europsku konkurentnost i stvoriti radna mjesta.

Projekt je treća velika inicijativa Europske unije u svemiru, nakon navigacijskog sustava Galileo i mreže za promatranje Zemlje Copernicus, koja prati klimatske promjene. Dosad je zapela zbog nesuglasica oko udjela industrijskog rada pojedinih država i troškova, što najviše brine Njemačku. Brzi uspon Starlinka potaknuo je nadilaženje tih sporova radi jačanja europskog digitalnog suvereniteta. 

Razvoj koji djelomično financira Unija uključuje konzorcij triju satelitskih operatera - Eutelsat, Hispasat i SES. Prvo lansiranje predviđeno je za sredinu 2029. godine, a potpuno puštanje u rad do kraja 2030.

Do pomaka dolazi i nakon što su se dva vodeća europska proizvođača satelita - Airbus i Thales Alenia Space - povukli iz konzorcija SpaceRise zbog ekonomskih rizika dok se bore s gubicima na postojećim projektima. Ostat će u projektu IRIS², ali kao dobavljači umjesto punopravnih članova konzorcija.

IRIS² se poklapa s rastućim pritiskom na europske države za suradnju u obrani i sigurnosti, ali je zasjenjen Starlinkom i Amazonovom planiranom mrežom Kuiper. Njemački Helsing upozorio je prošle godine kako IRIS² riskira propuštanje najnovijih dostignuća u umjetnoj inteligenciji zbog kašnjenja u dogovaranju financiranja.

Projekt, koji će uključivati i financiranje iz privatnih izvora, nadzirat će Europska svemirska agencija, a njime će upravljati iz kontrolne sobe u središnjoj Italiji.