Tržišni udjeli zemalja u proizvodnji naprednih poluvodiča
Tehnološki napredni poluvodiči najutjecajniji su gospodarski čimbenici za globalnu konkurentnost nacionalnih gospodarstava
U takve poluvodiče spadaju oni od 16 ili 14 nanometara (nm) ili manje, posebno su važni poluvodiči od 7 i 5 nm te mogućnosti proizvodnje poluvodiča od 3 nm, prvi takav procesor nalazi se u iPhoneu 15 Pro.
Zreli poluvodiči (28 nm ili veći) jeftiniji su za proizvodnju i koriste se u proizvodima koji ne zahtijevaju značajniju računalnu snagu, na primjer kućanske aparate i uređaje za praćenje fitnessa.
Napredni poluvodiči
Tajvan ima čak 68% globalnih kapaciteta ljevaonica naprednih poluvodiča, očekuje se kako će se taj udio smanjiti na 60% do 2027. godine kako SAD i neke europske zemlje budu povećavali svoje domaće kapacitete. Tajvanski TSMC na vrhu je ljestvice najvećih proizvođača naprednih poluvodiča. Tvrtka je zaradila 60% (ili gotovo 17 milijardi američkih dolara) prihoda ljevaonice poluvodiča u prvom tromjesečju 2023. godine (Q1 2023).
Očekuje se da će američki udio kapaciteta naprednih poluvodiča porasti s 12% na 17% do 2027. godine, premda će više od polovice tog kapaciteta dolaziti od stranih tvrtki koje posluju u SAD-u, kao što su Samsung ili TSMC.
Japan također planira povratak proizvodnji poluvodiča, aktivno podržavajući lokalnu tvrtku Rapidus s ciljem postizanja najnaprednijeg 2 nm procesa koji se očekuje 2027. godine. Njihov cilj je stvoriti klaster poluvodiča u Hokkaidu i nude subvencije stranim tvrtkama, uključujući Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) i PSMC-ovu tvornicu Sendai (JSMC).
Kao odgovor na kontrolu izvoza napredne opreme za izradu poluvodiča od SAD-a, posebno naprednijih poluvodiča, Kina se usredotočuje na zrele procese. Kapacitet zrelih procesa u Kini trebao bi porasti s 31% na 39% do 2027. godine. Do 2027. godine očekuje se da će udio Kine u globalnom kapacitetu zrelih procesa dosegnuti 39%, s mogućnosti daljnjeg rasta ako uspije nabavati opremu za proizvodnju.
Usto, Kina na sve načine nastoji doći do tehnologije proizvodnje naprednijih poluvodiča kako bi sebi osigurala globalnu konkurentnost.
Ukupni kapaciteti
Ukupno gledano, prema podacima TrendForcea, Tajvan ima približno 46% globalnih kapaciteta ljevaonica poluvodiča, a slijede Kina (26%), Južna Koreja (12%), SAD (6%) i Japan (2%). Međutim, zbog državnih poticaja i subvencija koje promiču lokalnu proizvodnju u zemljama poput Kine i SAD-a, predviđa se da će se proizvodni kapaciteti poluvodiča Tajvana i Južne Koreje smanjiti na 41%, odnosno 10%, do 2027. godine.