EK najavljuje mjere za siguran i održiv uvoz u okviru e-trgovine

Prošle je 2024. godine na tržište EU-a ušlo oko 4,6 milijardi pošiljaka male vrijednosti, tj. artikala čija vrijednost nije veća 150 eura, što je 12 milijuna paketa dnevno

Gorden Knezović utorak, 11. veljače 2025. u 06:15

To je dvostruko više nego 2023. i trostruko više nego 2022. godine, a za mnoge od tih artikala utvrđeno je da nisu u skladu s europskim zakonodavstvom.

Taj eksponencijalni rast donosi mnoge razloge za zabrinutost, navodi Europska komisija (EK) upozoravajući kako tako u EU ulazi sve više štetnih proizvoda. Osim toga, europskim prodavateljima, koji poštuju visoke standarde za proizvode, prijeti opasnost od štete zbog nepoštene trgovačke prakse i prodaje krivotvorene robe na internetskim stranicama za kupoprodaju. Usto, velik broj paketa koji se otpremaju i prevoze ima negativan učinak na okoliš i klimu, navodi EK.

daleko najveći online uvoz robe male vrijednosti je očekivano iz Kine
daleko najveći online uvoz robe male vrijednosti je očekivano iz Kine

Europska komisija poduzima mjere za uklanjanje rizika koji proizlaze iz uvoza robe male vrijednosti koja se prodaje putem internetskih trgovaca na malo koji nisu iz EU-a i stranica za kupoprodaju na kojima posluju trgovci koji nisu iz EU-a.

Te su mjere dio Komunikacije o e-trgovini „Sveobuhvatni paket instrumenata EU-a za sigurnu i održivu e-trgovinu”, koju EK predlaže. Usto, potiče mjere u e-trgovini, među ostalim, kao što su pokretanje carinskih provjera, zaštita potrošača te Akt o digitalnim uslugama i Akt o digitalnim tržištima.

EK poziva na pojačanu suradnju i koordinaciju među svim relevantnim tijelima. Takva bi suradnja trebala osigurati da uvezeni proizvodi koji se izravno isporučuju potrošačima putem e-trgovine budu u skladu s pravilima EU-a i poštenim trgovinskim praksama.