Umjetna inteligencija - Rast nadzora uz pomoć AI

Izvještaj koji je napravio Carnegie Endowment for International Peace pod nazivom The Global Expansion of AI Surveillance pokazuje da najmanje 75 od 176 analiziranih zemalja širom svijeta aktivno koristi tehnologije umjetne inteligencije (artificial intelligence AI) za potrebe nadzora stanovništva

G.K. petak, 1. studenog 2019. u 00:00
Kina je glavni pokretač AI nadzora u cijelom svijetu. Tehnologija povezana s kineskim kompanijama – posebno Huawei, Hikvision, Dahua i ZTE – isporučuje AI tehnologiju za nadzor u šezdeset tri zemlje
Kina je glavni pokretač AI nadzora u cijelom svijetu. Tehnologija povezana s kineskim kompanijama – posebno Huawei, Hikvision, Dahua i ZTE – isporučuje AI tehnologiju za nadzor u šezdeset tri zemlje

Nadzori se provode na različite načine, kroz tzv. pametne gradske / sigurne gradske platforme u 56 analiziranih zemalja, sustavi za prepoznavanja lica masovno se koriste u 64 zemlje, a sustavi umjetne inteligencije za policijsko postupanje (prepoznavanje sumnjivih osoba, osoba s kriminalnom prošlošću, algoritmi za predviđanje zločina...) u 52 zemlje.

Autor izvješća Steven Feldstein rekao je kako je bio iznenađen učestalošću korištenja umjetne inteligencije (odnosno algoritama za prepoznavanje lica, automatizirane granične kontrole, predviđanja zločina...) u zemljama s demokratskim vladama. Ustvrdio je kako će korištenja umjetne inteligencije za slučajeve u kojima se krše ljudska prava najviše biti u Kini i sličnim zemljama, ali je, kako je naglasio, bio iznenađen nejasnim i mutnim primjerima korištenja umjetne inteligencije u nadzorima stanovnika u zemljama s razvijenijim demokratskim institucijama.

Naši susjedi u Italiji i Srbiji koriste kinesku tehnologiju za nadzor uz pomoć umjetne inteligencije
Naši susjedi u Italiji i Srbiji koriste kinesku tehnologiju za nadzor uz pomoć umjetne inteligencije

Konkretne vrste

U istraživanju se prije svega nastojalo doznati koje zemlje usvajaju tehnologiju nadzora AI, koje konkretne vrste nadzora AI rade vlade, te koje zemlje i kompanije isporučuju tehnologiju za nadzor kroz AI.

Na temelju tih podataka izgrađen je indeks AI Global Surveillance (AIGS). Podaci su prikupljani od 2017. do 2019. godine.

Najviše nadzora stanovništva je u SAD-u. Kina je druga na listi, i usto je također veliki izvoznik tehnologije za nadzor. Istraživanjem je utvrđeno da kineske kompanije – posebno Huawei, Hikvision, Dahua i ZTE – isporučuju AI tehnologiju za nadzor u 63 zemlje. Samo Huawei odgovoran je za pružanje AI tehnologije za nadzor u najmanje 50 zemalja širom svijeta. Najveći nekineski dobavljač tehnologije za nadzor je japanski NEC, koji isporučuje svoju tehnologiju u 14 zemalja.

Kineski prodavači često svojim kupcima odobravaju povoljne kredite kako bi potaknuli vlade na kupnju njihove tehnologije za nadzor. To se posebno odnosi na zemlje s nerazvijenom tehnološkom infrastrukturom, kao, primjerice, Keniju, Laos, Mongoliju, Ugandu i Uzbekistan... Te zemlje bez povoljnih kineskih ponuda ne bi mogle nabaviti takvu tehnologiju.

Tvrtke iz SAD-a također su aktivne u svjetskom izvozu. 32 zemlje iz SAD-a dobivaju tehnologiju za nadzor s primjenom AI. Najznačajniji američki izvoznici su IBM, čiji se proizvodi prodaju u 11 zemalja, Palantir (9) i Cisco (6).

U izvješću se navodi kako ni tvrtke sa sjedištem u liberalnim demokracijama (Francuska, Njemačka, Izrael i Japan) ne poduzimaju odgovarajuće korake za praćenje i kontrolu širenja sofisticirane tehnologije povezane s nizom kršenja zakona.

Indeks AIGS pokazuje da 51% naprednih demokracija implementira AI sustave za nadzor. Suprotno tome, zatvorenih autokratskih država s takvom tehnologijom je 37%. Uzrok je većinom u financijskim (ne)mogućnostima zemalja u nabavci sofisticirane tehnologije koja nije jeftina. Učestalost primjene nadzora uz AI u liberalnim demokracijama i širina njene primjene (za prepoznavanje lica, kontrolu granice...) ne znači i zloporabu tih tehnologija, navodi se u izvješću.

Huawei AI tehnologiju za nadzor izvozi u najmanje 50 zemalja širom svijeta
Huawei AI tehnologiju za nadzor izvozi u najmanje 50 zemalja širom svijeta

Sustavi kontrole

No, problem je to što za nove tehnologije ne postoje sustavi kontrole. U naprednim demokracijama takvi se sustavi uglavnom koriste za unapređenje sigurnosti i zaštitu građanskih sloboda, no pokazalo se u nekoliko slučajeva, navodi se u izvješću, da je došlo do ugrožavanja građanskih sloboda u SAD-u i Francuskoj.

Prema izvješću, najviše kršenja ljudskih prava nadzorom uz primjenu AI događa se u Kini, Rusiji i Saudijskoj Arabiji.

Primjena AI u naglom je porastu u vojsci. 40 od ​​50 najvećih nacionalnih vojski u svijetu koriste tehnologiju nadzora uz primjenu AI. U vojnoj primjeni AI nema razlike između zemalja s liberalnom demokracijom ili vojnih diktatura. Takve sustave koriste vojske bogatijih zemalja poput Francuske, Njemačke, Japana, Južne Koreje, ali i siromašnije države poput Pakistana i Omana.

Motivacije zbog kojih europske demokracije stječu nadzor nad AI (kontrola migracija, praćenje terorističkih prijetnji) mogu se razlikovati od interesa Egipta ili Kazahstana (držanje unutrašnjih neprijatelja i političkih protivnika pod kontrolom), ali instrumenti primjene poprilično su slični, smatra Feldstein. (G. K.)

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.