Otvorena umjetna inteligencija najčešće je laž

Koncept otvorene umjetne inteligencije može dovesti u zabludu javnost i kreatore politike, dovodeći do lažnog osjećaja sigurnosti.

Miroslav Wranka petak, 6. prosinca 2024. u 06:05
📷 Jonathan Kemper (Unsplash)
Jonathan Kemper (Unsplash)

Retorika oko otvorene umjetne inteligencije koncentrira moć u sektoru umjetne inteligencije umjesto da ga čini otvorenijim za konkurenciju i nadzor, navedeno je u istraživačkom radu objavljenom u časopisu Nature.

Istraživanje pokazuje kako koncept otvorene umjetne inteligencije može dovesti u zabludu javnost i kreatore politike, dovodeći do lažnog osjećaja sigurnosti. Često mu nedostaje preciznosti, bavi se samo jednom fazom razvojnog ciklusa i zanemaruje značajnu industrijsku koncentraciju u razvoju i implementaciji.

Istraživanje uspoređuje koncepte besplatnog softvera i softvera otvorenog koda s otvorenom umjetnom inteligencijom, promatrajući povijest IBM-a s Linuxom, Googlea s Androidom, Amazona s MongoDB-om i Meta Platformsa s PyTorchom.

Ukratko, otvorena umjetna inteligencija ne funkcionira kao softver otvorenog koda. Trenutno veliki igrači nastoje oblikovati politiku koristeći tvrdnje kako je otvorena umjetna inteligencija ili korisna za inovacije i demokraciju, ili štetna za sigurnost.

Tu se retoriku često koristi kako bi se pogoršalo stanje, ne poboljšalo. Zbog toga bi većinu sadašnjih modela trebalo tretirati kao zatvorene, ne otvorene.

Kao dobar primjer otvorene umjetne inteligencije izdvojena je Pythia tvrtke EleutherAI, koja nudi nudi pristup izvornom kodu, temeljnim podacima o obuci i punoj dokumentaciji, kao i licenciranje za široku ponovnu upotrebu.

Otvorena umjetna inteligencija, neće biti dovoljna kako bi rezultirala raznovrsnijom, odgovornijom ili demokratiziranijom industrijom. Potrebne su mjere koje će spriječiti stvaranje monopola i osigurati zaštitu privatnosti podataka.