Umjesto u mmWaveu mogućnost za 6G se traži u cmWaveu

T-Mobile planira testirati Nokijinu opremu u frekvencijskom opsegu od 7 GHz kako bi "podržao napredak potencijalnih budućih bežičnih tehnologija"

Gorden Knezović utorak, 15. travnja 2025. u 06:15

Testiranja se vezuju za moguću primjenu slijedeće generacije mobilne telekomunikacijske tehnologije 6G, navodi Lightreading.

Telekomunikacijski regulator SAD FCC je odobrio zahtjev T-Mobilea za testiranje "eksperimentalnog prototipa bežične opreme" Nokije u i oko sjedišta T-Mobilea u Bellevueu, Washington. Nokijina oprema radi u frekvencijskom opsegu 7125-7525 MHz.

To je isti pojas koji Nokia koristi za testiranje svoje 6G opreme u svom sjedištu u Dallasu. Usto, Nokia ima gotovo identične namjere u vlastitom zahtjevu za testiranje. "Nokia traži autorizaciju za provođenje eksperimentalnih istraživačkih i razvojnih aktivnosti koristeći prototip bežične opreme u frekvencijskom pojasu 7125 - 7525MHz. Ovaj zahtjev je posebno za napredak 6G tehnologije i ima za cilj olakšati istraživanje inovativnih bežičnih komunikacijskih koncepata i rješenja. Istraživanje ima za cilj pridonijeti napretku u područjima kao što su segmentacija pojasa, inovativni mehanizmi dijeljenja frekvencija i tehnologije formiranja snopa i više", navela je Nokia u prosinačkoj FCC prijavi.

Kao i T-Mobileov podnesak, Nokia je rekla da će testirati stranice baznih stanica i mobilne uređaje, te da se signali s njenih Massive MIMO radija neće protezati dalje od 2 kilometra.

frekvencijski opsezi za 4G, 5G i budući 6G
frekvencijski opsezi za 4G, 5G i budući 6G

Postojeći odašiljači

Američki dužnosnici i dobavljači bežične mrežne opreme identificirali su pojaseve od 7 GHz i 8 GHz kao nultu točku za nove 6G mreže.

"Novi blok spektra na 7,125 – 8,400 GHz važan je za 6G radijske implementacije jer osigurava 10-20 puta veći kapacitet i veće brzine prijenosa podataka uz ponovno korištenje postojećih mjesta baznih stanica. Napredno oblikovanje snopa, MIMO konfiguracije višeg reda u baznim stanicama i korisničkoj opremi te veća količina spektra relevantni su za povećanje radijske pokrivenosti i kapaciteta na novim blokovima spektra. Ekskluzivna upotreba velike snage novog spektra može pružiti najveću korist u smislu radijskih performansi, dok se scenariji dijeljenja spektra također razmatraju za fleksibilno i brzo korištenje novog spektra", navodi trgovačko udruženje 5G Americas u nedavnom izvješću o 6G-u.

Testiranje

U svom zahtjevu FCC-a, T-Mobile nije izričito rekao za što će testovi biti, niti je posebno spomenuo 6G. Testovi će, navodi T-Mobile, "služiti javnom interesu jer će omogućiti T-Mobileu da istraži razvoj potencijalnih budućih opcija spektra za razvoj bežične tehnologije bez izazivanja štetnih smetnji drugima. To će zauzvrat pomoći u daljnjem promicanju isporuke bežičnih usluga sljedeće generacije potrošačima."

Testiranje će obuhvatiti dvije fiksne bazne stanice i najviše pet mobilnih uređaja, svi iz Nokije. Prijenosi će biti ograničeni na udaljenosti od 2 kilometra, a T-Mobile će testirati i fiksne i mobilne scenarije. Zanimljivo, dokumentacija upućuje na "eksperimentalne masivne MIMO radijske antenske nizove", ali nema detalja o tim nizovima.

istraživački komplet otvorenog koda može pomoći istraživačima u istraživanju novog obećavajućeg bežičnog pojasa za 6G 📷 startup Pi-Radio Brooklyn, New York
istraživački komplet otvorenog koda može pomoći istraživačima u istraživanju novog obećavajućeg bežičnog pojasa za 6G startup Pi-Radio Brooklyn, New York

Standardizacija

Globalne tvrtke bežičnih telekomunikacija službeno su započele rad na 6G tehnologijama kroz tijelo za standarde 3GPP, u početku kroz studijski projekt usmjeren na postavljanje ciljeva. Očekuje se da će serija specifikacija 3GPP-a Release 21 standardizirati 6G radio pristupne mreže (RAN) do 2029. godine. 3GPP se nada da će završiti Release 19  ove godine.

3GPP je u ožujku održao 6G radionicu kako bi započeo industrijske rasprave o svojoj studijskoj stavci za svoje izdanje 20. (3GPP izdaje specifikacije u serijama, ili "izdanjima", otprilike jednom godišnje).

gornji srednji frekvencijski raspon (FR3) imat će nekoliko potencijalnih slučajeva upotrebe u 5G i 6G tehnologiji
gornji srednji frekvencijski raspon (FR3) imat će nekoliko potencijalnih slučajeva upotrebe u 5G i 6G tehnologiji

I Ericsson testira cmWave

Keysight Technologies i Ericsson poduzeli su veliki korak prema razvoju 6G tehnologije uspostavom testne postavke radijskog pristupa prije 6G-a koristeći spektar centimetarskih valova (cmWave). Testna platforma stvara cmWave komunikacijsku vezu između Ericssonove bazne stanice prije 6G-a i Keysightove testne korisničke opreme (UE), utirući put sljedećoj generaciji bežičnih inovacija.

Dok se industrija priprema za standardizaciju 6G, istražuju se frekvencije između 7 GHz i 15 GHz zbog njihovog potencijala za pružanje velike propusnosti i poboljšane pokrivenosti posebno nakon što je postalo jasno koliko je poteškoća u primjeni milimetarskih valova (mmWave) te koliko bi bila skupa njihova izvedba. Frekvencijski opseg između 7 GHz i 15 GHz može podržati visoke brzine prijenosa podataka i aplikacije s ultraniskom latencijom, što ih čini jakim konkurentom za 6G mreže. Međutim, izazovi kao što su dijeljenje spektra, koegzistencija i potreba za naprednim tehnikama MIMO (višestruki ulaz višestruki izlaz) moraju se tehnički prevladati.