U svijetu je deset operatera pokrenulo satelitske usluge direktno na mobitel
Sateliti služe širokom rasponu namjena u raznim industrijama, od telekomunikacija do navigacije i praćenja okoliša. Sateliti brzo dobivaju na važnosti u svijetu mobilne komunikacije
Međutim, još uvijek nije jasan puni opseg njihovog potencijala da nadopune zemaljske mreže, kao i telefonske usluge te širokopojasni pristup. Uz to, troškovi planova satelitskih usluga obično su veći zbog potrebe za kupnjom skupe opreme i terminala. Iako je korištenje satelita i dalje ograničeno, ta industrija koja se razvija poduzima svoj prvi korak prema dugoročnom rastu, slično kao i evolucija zemaljskih mreža.
Satelitima se može osigurati slanje glasovnih i podatkovnih usluga na satelitske telefone ili ručne uređaje koji primaju signale izravno od satelita u Zemljinoj orbiti. Sateliti proslijede signal natrag na Zemlju, gdje se usmjerava kroz zemaljska stanica davatelja usluga i tradicionalne mreže do kojih se može doći primatelj poziva. Često se koriste satelitske glasovne usluge u udaljenim područjima gdje je zemaljska infrastruktura ograničena, kao i u hitnim situacijama kada je infrastruktura oštećena.
Izravno na mobitel
Razvojem telekomunikacijske tehnologije nastoji se ostvariti povezivost sa satelitima u niskoj Zemljinoj orbiti (Low Earth Orbite, LEO), odnosno od satelitske konstelacije direktno na nemodificirani mobilni telefon pomoću postojećeg zemaljskog spektra i opreme. Korištenja su počela s hitnim SMS-om i dvosmjernim slanjem poruka s malim brojem podataka, ali moglo bi se s razvojem tehnologije proširiti na širokopojasne usluge nakon što se nove LEO konstelacije u potpunosti razviju. Iz korisničke perspektive to znači da pametni telefoni mogu se izravno povezati sa satelitima na prethodno nemogućim lokacijama, osiguravajući sveprisutnu pokrivenost u regijama koje su prethodno bile slabo ili nikako opskrbljene telekomunikacijskim signalom infrastrukture na Zemlji.
Globalno udruženje mobilne industrije GSA prikupilo je informacije s tržišta satelitskih komunikacija, najavljenih partnerstva operatora mobilne mreže i pružatelja satelitskih usluga; komercijalni status takvih partnerstava; geografska dostupnost signala; podatke o frekvencijskim pojasevima koji su namijenjeni za korištenje nezemaljske mreže (non terrestrial network, NTN).
Satelit-mobilni telefon je vruća tema u industrije mobilnih uređaja, uglavnom zato što može povezivati nemodificirane pametne telefone u većini udaljenih i ruralnih područja, odnosno područja gdje ne dopire signal zemaljske telekomunikacijske infrastrukture. Satelitske tvrtke koje nude takvu mogućnost koriste zemaljski frekvencijski spektar u vlasništvu mobilnih operatera, a ne namjenske frekvencije za satelite.
Tri tvrtke u svijetu imaju najviše partnerstava s operaterima. To su SpaceX, AST SpaceMobile i Lynk.
Partnerstva operatera i satelitskih konstelacija
Do kraja ožujka 2024. GSA je identificirala 77 javno objavljenih partnerstava između operatera i vlasnika satelitskih konstelacija u 43 zemlje svijeta.
Usto, ukupno 50 operatera u 37 zemalja imaju planirane satelitske usluge, sa
9 operatera u 9 zemalja procjenjuje, testira ili isprobava usluge povezivanje nemodificiranih mobilnih telefona preko LEO satelita. Do sada je 10 operatera u 10 zemalja lansiralo komercijalne usluge direktno na mobilne telefone iz konstelacije LEO satelita. Od kolovoza 2023. godine dodane su dvije takve komercijalne usluge.
Pametni telefoni sa satelitskom vezom
Za sada postoji ograničen broj pametnih telefona s tehnologijom direktne veze sa satelitskim konstelacijama. Takve telefone nude Apple, Huawei, Cat/Motorola i ZTE:
• Cat S75
• iPhone 14
• iPhone 14 Plus
• iPhone 14 Pro
• iPhone 14 Pro Max
• Huawei Mate 50
• Huawei Mate 50 Pro
• Huawei Mate 60 Pro
• Motorola Defy 2
• Motorola Defy Satellite Link
• Samsung Galaxy S24
• ZTE Axon 50 Ultra