Najbolji i najgori turistički gradovi u svijetu za mobilni internet

Mobilni internet postao je sastavni dio naših života, mijenjajući način na koji pristupamo informacijama i ostajemo povezani u modernom svijetu

Gorden Knezović subota, 30. studenog 2024. u 11:45

Neka od najljepših odredišta na svijetu imaju spor mobilni internet, stoga je važno unaprijed isplanirati na koji način biti povezan kod posjeta turističkim odredištima u svijetu, osobito ako se provodi dulje vrijeme na određenom odredištu kao što to rade digitalni nomadi.

Stručnjaci za mobilne podatke u Holaflyju, tvrtki koja pruža usluge eSIM kartica u cijelom svijetu, analizirali su podatke o brzinama pristupa Internetu kako bi otkrili turističke gradove s najbržim i najsporijim mobilnim internetom.

Analizirano je koliko je potrebno vremena za preuzimanje karte od 1 GB najpopularnijih svjetskih turističkih odredišta koristeći lokalne brzine preuzimanja s mobilnog interneta.

Najbrži i najsporiji

Istraživanje je pokazalo da, dok je New York City rangiran među najbržim mobilnim internetom u Sjevernoj Americi sa 166,1 Mb/s, brzina preuzimanja u Dohi je više nego dvostruko veća, dosegnuvši 354,5 Mb/s. Prema brzinama preuzimanja u mobilnim mrežama New York nije ni među 10 gradova s ​​najbržom brzinom downloada na svijetu.

Na dnu ljestvice je kubanska prijestolnica Havana koja daleko zaostaje, s prosječnom brzinom preuzimanja od samo 4,5 Mb/s, što je najsporije među popularnim turističkim gradovima u svijetu.

Istraživanje je ukazalo na geografski nerazmjer u kvaliteti mobilnog interneta. Europski gradovi općenito su pokazali konkurentne brzine, a mnoge glavne prijestolnice poput Berlina i Pariza nude snažnu povezanost. Nasuprot tome, nekoliko gradova u Latinskoj Americi i na Karibima bilo je među najsporijima, što ukazuje na potencijalni jaz u tehnološkom napretku i razvoju infrastrukture u tim regijama. Uočljiv je i značajan trend korelacije između gospodarskog razvoja grada i njegove brzine mobilnog interneta. Gradovi s boljom telekomunikacijskom infrastrukturom, poput Dohe, konstantno su visoko rangirani po brzini interneta, dok gradovi s manje ulaganja u tehnologiju, poput Havane, značajno zaostaju.

UAE, Portugal i Kina najbolji

Četiri visokoprofilna bliskoistočna grada imaju najbrže brzine mobilnog interneta od bilo kojeg vrhunskog turističkog odredišta na svijetu. Glavni grad Katara, Doha, najbrži je od svih, s prosječnom brzinom od 354,5 megabita u sekundi (Mb/s). Tom brzinom možete preuzeti plan grada od 1 GB za 2,9 sekundi. Dohi, Dubaiju, Abu Dhabiju i Rijadu u prvih deset pridružuju se dvije skandinavske prijestolnice, dva najveća portugalska grada te veliki kineski gradovi Šangaj i Peking.

Mrežne mogućnosti Dohe unaprijeđene su kao dio napora diljem zemlje da se Katar postavi na međunarodnu kulturnu i poslovnu kartu, kao što je prikazano domaćinstvom Svjetskog kupa 2022. godine i Azijskog kupa Azijske nogometne konfederacije (AFC).

Sedam od deset turističkih gradova s ​​najsporijom internetskom brzinom nalaze se u Latinskoj Americi. Najsporiji, kubanski glavni grad Havana, znatno je sporiji od ostalih, u prosjeku 4,5 Mbps. Pri takvoj brzini bilo bi potrebno gotovo četiri minute za preuzimanje karte od 1 GB.

Kuba je tek 2018. godine odobrila pristup mobilnom internetu, a obujam prometa od tada je brzo porastao, uz povećanje upotrebe od 63% samo u 2022. godini. U međuvremenu su gospodarski problemi stajali na putu poboljšanju komunikacijske infrastrukture. A budući da državna tvrtka monopolizira sektor mobilnih podataka, malo je konkurentskih poticaja za ulaganje i poboljšanje. "Internet postaje sve gori i gori i dolazimo do točke u kojoj prosječnom Kubancu pristupanje internetu postaje nemoguće", rekao je lokalni IT inženjer Jorge Noris za Reuters.

Sjeverna Amerika

Dva američka grada su među deset sjevernoameričkih turističkih odredišta s najbržim mobilnim internetom. Los Angeles je najbrži u regiji, s vezom od 186,6 Mb/s, što vam omogućuje preuzimanje karte od 1 GB za 5,5 sekundi. Drugoplasirani New York (166,1 Mb/s) također nudi mrežu besplatnih Wi-Fi čvorišta putem svojih LinkNYC kioska, koji su od 2015. godine zamijenili telefonske govornice i opremljeni su uređajima za punjenje uređaja.

Kanada je jedina sjevernoamerička država koja nudi mobilni internet brzinama usporedivim s onima u SAD-u u velikim turističkim gradovima. Toronto je treći najbrži sjevernoamerički teritorij, s brzinama od 139,7 Mb/s preuzimajući kartu od 1 GB za 7,3 sekunde.

Guatemala City (62,0 Mb/s) nudi brzine otprilike upola manje od najboljih kanadskih gradova i jednu trećinu od Los Angelesa. Nova 5G pokrivenost počela je živjeti u glavnom gradu Gvatemale 2022. godine. Besplatan Wi-Fi dostupan je i putem javnih pristupnih točaka diljem zemlje, a pružatelj usluga Wayfree tvrdi da ga koristi 83% kućanstava bez kućne veze.

„[N]uđenje Wi-Fi-ja u cijeloj zemlji rezultirat će boljim planiranjem grada, mogućnošću implementacije rješenja e-uprave i poboljšanim pristupom internetskim uslugama – što će sve zemlju učiniti sigurnijim, čišćim i „pametnijim“ mjestom za sve”, kaže Enrique Cossich, predsjednički povjerenik za otvorenu i elektroničku upravu.

Latinska Amerika

Dva najveća grada u Brazilu imaju najbrži mobilni internet od svih velikih turističkih odredišta u Južnoj Americi - i to s značajnom prednosti. U São Paulu prosječna brzina prijenosa mobilnih podataka je 165,7 Mb/s, što znači da bi preuzimanje od 1 GB trebalo trajati 6,2 sekunde. U drugoplasiranom Rio de Janeiru brzina je 129,3 Mb/s.

Povezivost u Brazilu značajno se poboljšala od 2020. godine, s povećanjem brzine širokopojasnog pristupa od 69,2% u prvoj godini pandemije i postupnim uvođenjem 5G tehnologije, a zemlja ima koristi od jake konkurencije između vodećih dobavljača mobilnih podataka.

Mobilni internet u drugoplasiranom Riju je 2,4 puta brži nego u trećeplasiranom Santiagu u Čileu (55,1 Mb/s). Međutim, Santiago je još uvijek 5,7 puta brži od najsporije južnoameričke destinacije, La Paza u Boliviji, gdje brzina od 9,7 Mb/s znači vrijeme preuzimanja od 1 GB od 105,9 sekundi.

Budući da nema izlaz na more, Bolivija se oslanja na prekokontinentalne kablove, a infrastruktura se sporo razvija. Grad ima SMS/online platformu za uključivanje građana za poboljšanje digitalne infrastrukture. Međutim, kućna širokopojasna ponuda ostaje toliko nedorečena da je mobilna mreža još uvijek preopterećena korisnicima mobilnih podataka.

Europa

Pet najboljih europskih turističkih odredišta za brzinu mobilnog interneta nalazi se u dva područja: Skandinaviji i Portugalu. Kopenhagen u Danskoj vodi trio skandinavskih glavnih gradova. Glavni grad Danske nudi brzine od 255,9 Mb/s, a za preuzimanje karte od 1 GB potrebno je 4,0 sekunde.

Dva najveća grada u Portugalu, Lisabon i Porto, nude brzine veće od 200 Mb/s. Lonely Planet nedavno je proglasio Portugal najboljom zemljom za digitalne nomade i rad na daljinu; oko 24% iseljenika u Portugalu oslanja se isključivo na mobilne podatke kako bi zadovoljili svoje internetske potrebe.

Najsporiji mobilni internet u Europi stremi prema središtu i istoku kontinenta. Minsk u Bjelorusiji ima najsporije podatke od bilo kojeg većeg europskog odredišta, 23,2 Mb/s ili 44,1 sekundu za preuzimanje 1 GB. Osim toga, poznato je da Bjelorusija blokira neke međunarodno popularne web stranice, a internet je bio potpuno isključen u cijeloj zemlji gotovo tri dana tijekom izbora 2020. godine.

Skandinavske prijestolnice su top europske ljestvice brzine interneta
Skandinavske prijestolnice su top europske ljestvice brzine interneta

Azija

Četiri države Bliskog istoka čine azijska turistička odredišta s najbržim internetom, predvođena Dohom, Katar (354,5 Mb/s). Šangaj, Kina, je na petom mjestu, s mobilnim brzinama od 214,1 Mb/s i vremenom preuzimanja od 1 GB od 4,8 sekundi. Ukupne kineske brzine širokopojasnog interneta navodno su porasle 2,5 puta u tri godine, a zemlja ima 851 milijun 5G pretplatnika, prema Ministarstvu industrije i informacijske tehnologije.

Druga je priča u južnoj i jugoistočnoj Aziji, gdje niti jedan od pet najsporijih azijskih gradova nema brzine mobilnog interneta veće od 50 Mb/s. Glavni grad Pakistana Lahore ima najmanju brzinu, 22,8 Mb/s. Internet u Pakistanu radi posebno sporo od srpnja 2024. zbog neispravnih podvodnih internetskih kabela, iako je lokalna tehnološka zajednica okrivila pokušaje vlade da instalira vatrozid na nacionalnoj točki ulaska.