Europska svemirska agencija: Europski projekt 5G mreže u svemiru

Constellation Technologies & Operations, tvrtka koja namjerava pružati usluge povezivanja u svemiru, potpisala je memorandum o namjeri s Europskom svemirskom agencijom (European Space Agency, ESA)

Gorden Knezović ponedjeljak, 2. lipnja 2025. u 11:30

Dvije će tvrtke provoditi zajedničke eksperimente u niskoj Zemljinoj orbiti (Low Earth Orbite, LEO) koji će se usredotočiti na takozvani rani test.

To je prvi regenerativni korisni teret koji radi u 5G mmWave pojasu, na satelitu čije je lansiranje planirano za lipanj 2025. godine. Kombinacija regenerativnog korisnog tereta razvijenog u Francuskoj i ESA-inih eksperimentalnih mogućnosti u ECSAT-u (Oxfordshire, Velika Britanija) označava veliki korak naprijed u utrci za europski tehnološki suverenitet.

s lijeva na desno, Charlesa Delfieuxa (izvršni direktora, tehnički direktor CTO-a), Antonio Franchi (voditelj ureda za program 5G/6G NTN, ESA) i Patrice Sidot (voditelj komercijalnih partnerstava, tehnički direktor ESA) u sjedištu ESA-e u Parizu 📷 ESA
s lijeva na desno, Charlesa Delfieuxa (izvršni direktora, tehnički direktor CTO-a), Antonio Franchi (voditelj ureda za program 5G/6G NTN, ESA) i Patrice Sidot (voditelj komercijalnih partnerstava, tehnički direktor ESA) u sjedištu ESA-e u Parizu ESA

Europska 5G povezivost u svemiru

U središtu suradnje je stvarno ispitivanje LEO-a korištenjem regenerativnog 5G korisnog tereta koristeći 5G FR2 (mmWave) spektar telekomunikacijskih operatera. To je osmišljeno kao tehnološki putokaz za CTO-ove za buduću konstelaciju, a cilj testa je potvrditi interoperabilnost svemirskih i zemaljskih mreža, omogućujući brzu povezanost, nisku latenciju, isplativu i održivu hibridnu povezivost.

ESA sebe opisuje kao „ključnog podupiratelja razvoja nezemaljskih mreža (Non Terrestrial Network, NTN) usklađenih s 3GPP-om“ i takvu inicijativu vidi kao pokretač europskih inovacija i autonomije.

Osim kampanje testiranja, njih CTO i ESA će također dijeliti stručnost, resurse i infrastrukturu kako bi maksimizirali znanstveni i operativni utjecaj ispitivanja. Kroz suradnju CTO i ESA postavljaju temelje za održivi europski hibridni ekosustav povezivosti – potencijalno nudeći protutežu hegemoniji komercijalnih konstelacija.