Smart metering - Pametna brojila u Vrbovcu

Zahvaljujući nacionalnoj pokrivenosti NB-IoT mrežom, A1 ima podlogu za izradu naprednih usluga i rješenja poput pametnih brojila, pametnog parkinga, rasvjete, mjerenja kvalitete zraka i druge senzorike, kao i rješenja koja izrađuje prema specifičnim zahtjevima korisnika

R.I. subota, 17. listopada 2020. u 00:00

Uređaj za daljinsko mjerenje

Globalni rast cijena energenata i troškova poslovanja sve više u fokus stavlja razvoj novih tehnoloških rješenja kojima se može povećati učinkovitost energetskog sustava. Tradicionalne tehnologije za mjerenje i prikupljanje podataka još uvijek zahtijevaju dosta manualnih aktivnosti, rad na terenu i više vremena, što je osobito izraženo kod distributivnog područja poput Vrbovca, gdje se svaki mjesec obilazio velik broj kućanstava i poslovnih subjekata kako bi se očitala potrošnja plina pojedinih kućanstava. Osim što tradicionalni sustav mjerenja i prikupljanja podataka Plinu Vrbovec oduzima vrijeme pa i novac, pandemija covida-19 otežala je dostupnost mjerila za očitavanje, a dodatni je izazov oduvijek i točnost dobivenih podataka.

Rješenje daljinskog očitanja potrošnje plina obuhvaća nekoliko komponenti
Rješenje daljinskog očitanja potrošnje plina obuhvaća nekoliko komponenti

 

Digitalizacija svih segmenata isporuke plina

Uz naprednu senzoriku i IoT mrežu, podaci se prikupljaju na daljinu, a zatim se generiraju analize u gotovo realnom vremenu. Takvo je rješenje za pametno mjerenje i udaljeno očitanje stanja brojila za Plin Vrbovec realizirala A1 Hrvatska. Cilj je bio izbjeći dotadašnju nepotpunu sliku o potrošnji, smanjiti greške, uz istodobnu preciznu informaciju o ukupnoj učinkovitosti sustava.

“Odlučili smo se na primjenu usluge daljinskog očitanja plina kako bismo na udaljenim i teško dostupnim mjestima, poput, primjerice, farmi, pojednostavili i ubrzali očitanje potrošnje plina te dobili točne i precizne podatke. Osim očitih prednosti takvih pametnih brojila, njihova primjena donijela nam je višestruke uštede, od upravljanja točnom potrošnjom, preko sprečavanja malverzacija pa do kvalitetnije raspodjele zaposlenika”, objašnjava direktor Plina Vrbovec Mladen Octenjak.

Zahvaljujući vlastitom razvoju ICT usluga i rješenja te suradnji s A1 Hrvatska, korisniku se omogućuje digitalizacija velikog broja različitih mjernih mjesta u cjelokupnoj mreži – i to od točaka ulaza, preko cijele distributivne mreže sa svim svojim podsegmentima, pa do točaka primopredaje i obračuna energenata (OMM).

“U A1 Hrvatska radimo na razvoju različitih pametnih rješenja na NB-IoT mreži, za kojima potreba na našem tržištu eksponencijalno raste. Zahvaljujući nacionalnoj pokrivenosti A1 NB-IoT mrežom, imamo izvrsnu podlogu za izradu naprednih usluga i rješenja poput pametnih brojila, pametnog parkinga, rasvjete, mjerenja kvalitete zraka i druge senzorike, kao i rješenja koja izrađujemo prema specifičnim zahtjevima korisnika. Drago nam je da tako možemo pomoći gradovima poput Vrbovca u učinkovitijem upravljanju energetskim sustavom i unapređenju poslovanja”, izjavio je direktor ICT prodaje i rješenja u tvrtki A1 Hrvatska Siniša Staničić.

Siniša Staničić, direktor ICT prodaje i rješenja u tvrtki A1 Hrvatska
Siniša Staničić, direktor ICT prodaje i rješenja u tvrtki A1 Hrvatska

Komponente rješenja

Rješenje daljinskog očitanja potrošnje plina obuhvaća nekoliko komponenti. Prva je NB-IoT uređaj, koji se koristi za daljinsko očitanje plina na G4 plinomjerima, kao i NB-IoT uređaj za daljinsko očitanje plina s korektora i industrijskih mjerila s impulsnim izlazom. Navedeni uređaji za prikupljanje i prijenos podataka imaju vanjsko napajanje, ili se napajaju internom baterijom sa životnim vijekom i do deset godina. Na samom uređaju nalazi se inovativni kompaktni clip-on dizajn, prilagođen za montažu na membranske plinomjere različitih proizvođača. Sukladno potrebama i dostupnom prostoru, u samim ormarićima na obračunskim mjernim mjestima uređaj može imati ugrađenu modularnu antenu. Ono što ga čini primjenjivim i prikladnim za korištenje u različitim terenskim okruženjima, njegova je univerzalnost, modularnost, mogućnost izmjene baterije bez gubljenja podataka te IP67 razina zaštite od vode i prašine. U uređaj se može pohraniti velik broj zapisa, ali i ugraditi lokalne logike koje pružaju dodatne informacije.

Tako se, primjerice, kod velikih potrošača, poput industrijskih, u obzir, osim samog volumena plina, trebaju uzeti i temperatura u plinovodu te tlak. Za to se, uz same plinomjere, koriste dodatni uređaji, korektori. Oni se konfiguriraju tako da ne daju originalne, već korigirane impulse potrošnje, prema kojoj se izrađuju bilanciranje, obračun i naplata. Također, može se ugraditi lokalna logika za notifikaciju u realnom vremenu, alarmirajući, primjerice, prekomjernu potrošnju, manipulaciju uređajem, poput skidanja uređaja s mjerila, otvaranje uređaja, odspajanje baterije ili niski kapacitet, ometanje uređaja vanjskim magnetom, pad ili porast temperature izvan konfiguriranih granica. Pritom se sva lokalna logika i nadogradnja upravljačkog softvera na tim uređajima mogu nadograditi na daljinu, čak i preko pametnog telefona.

Drugu komponentu naprednog daljinskog čitanja čini NB-IoT bežična komunikacijska infrastruktura, koja osigurava sigurnu i pouzdanu isporuku podataka. Ona omogućuje pokrivanje velikih područja, bilo u urbanim ili ruralnim okruženjima, s podrškom za veliki broj uređaja u malom prostoru te u teže dostupnim zatvorenim prostorima, poput zgrada, podruma te šahtova i ormarića s brojilima.

Treća komponenta pametnog rješenja jest aplikacijska platforma dostupna u cloudu, pomoću koje se obavlja daljinsko očitanje plina. Platforma u realnom vremenu s različitih uređaja podržava veliki broj mjernih mjesta i različitih protokola razmjene podataka, a uključuje korisničko sučelje za operativan rad u uredu, zatim instalatersku aplikaciju za rad na terenu, kao i administracijsko sučelje za autorizirane korisnike.

Zahvaljujući pametnom rješenju, korisnik, uz skraćivanje vremena prikupljanja podataka za sam obračun, može dobiti vremenski i prostorno precizne informacije o potrošnji. Ako dođe do pretjerane potrošnje, može primiti notifikaciju, izbjeći neželjene kvarove i krađe, primiti dodatne informacije, kako bi kvalitetnije upravljao imovinom te povećao životni vijek energetske infrastrukture. Zahvaljujući naprednoj analitici, može unaprijediti poslovanje optimizacijom procesa i smanjenjem troškova održavanja infrastrukture.

Platforma u realnom vremenu s različitih uređaja podržava veliki broj mjernih mjesta i različitih protokola razmjene podataka
Platforma u realnom vremenu s različitih uređaja podržava veliki broj mjernih mjesta i različitih protokola razmjene podataka

 

 

Mreza 11 / 2020 studeni 2020.