Predstavljen najnapredniji mikročip na svijetu

1. travnja 2025. tajvanski proizvođač TSMC predstavio je najnapredniji mikročip na svijetu: 2 nanometarski (2nm) čip

Gorden Knezović srijeda, 9. travnja 2025. u 16:15

Masovna proizvodnja očekuje se u drugoj polovici godine, a TSMC obećava da će predstavljati veliki korak naprijed u performansama i učinkovitosti – potencijalno preoblikujući tehnološki krajolik.

U usporedbi s prethodnim najnaprednijim čipom, poznatim kao 3nm čipovi, TSMC-ova 2nm tehnologija trebala bi donijeti značajne prednosti. To uključuje povećanje brzine računanja od 10%-15% pri istoj razini snage ili smanjenje potrošnje energije od 20-30% pri istoj brzini.

Dodatno, gustoća tranzistora u 2nm čipovima je povećana za oko 15%, u odnosu na 3nm tehnologiju. To bi trebalo omogućiti uređajima da rade brže, troše manje energije i učinkovito upravljaju složenijim zadacima.

Tajvanska industrija mikročipova usko je povezana sa svojom sigurnošću. Ponekad se naziva "silikonskim štitom", jer njegova raširena ekonomska važnost potiče SAD i saveznike da brane Tajvan od mogućnosti kineske invazije.

TSMC je nedavno sklopio ugovor vrijedan 100 milijardi dolara (76 milijardi funti) za izgradnju pet novih američkih tvornica. Međutim, postoji neizvjesnost oko toga mogu li se 2nm čipovi proizvoditi izvan Tajvana, budući da su neki dužnosnici zabrinuti da bi to moglo potkopati sigurnost otoka.

Osnovan 1987. godine, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) proizvodi čipove za druge tvrtke. Tajvan čini 60% globalne proizvodnje čipova.

TSMC-ove super-napredne mikročipove koriste i druge tvrtke u širokom rasponu uređaja. Proizvodi Appleove procesore serije A koji se koriste u iPhoneima, iPadima i Macovima, proizvodi NVidia grafičke procesorske jedinice (GPU) koje se koriste za strojno učenje i AI aplikacije.

Također proizvodi AMD-ove procesore Ryzen i EPYC koje koriste superračunala diljem svijeta, a proizvodi i Qualcommove Snapdragon procesore koje koriste telefoni Samsung, Xiaomi, OnePlus i Google.

2020. godine TSMC je započeo poseban proces minijaturizacije mikročipova, nazvan 5nm FinFET tehnologija, koji je imao ključnu ulogu u razvoju pametnih telefona i računalstva visokih performansi (HPC). HPC je praksa navođenja više procesora da rade istovremeno na složenim računalnim problemima.

Dvije godine kasnije, TSMC je lansirao 3nm minijaturizacijski proces temeljen na još manjim mikročipovima. To je dodatno poboljšalo performanse i energetsku učinkovitost. Appleov procesor A-serije, primjerice, temelji se na ovoj tehnologiji.

Pametni telefoni, prijenosna računala i tableti s 2nm čipovima mogli bi imati koristi od boljih performansi i duljeg trajanja baterije. To će dovesti do manjih, lakših uređaja bez žrtvovanja snage.

Učinkovitost i brzina 2nm čipova ima potencijal za poboljšanje aplikacija temeljenih na umjetnoj inteligenciji kao što su glasovni asistenti, prevođenje jezika u stvarnom vremenu i autonomni računalni sustavi (oni dizajnirani za rad s minimalnim ili nikakvim ljudskim unosom).

Podatkovni centri mogli bi doživjeti smanjenu potrošnju energije i poboljšane mogućnosti obrade, pridonoseći ciljevima ekološke održivosti.

Sektori poput autonomnih vozila i robotike mogli bi imati koristi od povećane brzine obrade i pouzdanosti novih čipova, čineći ove tehnologije sigurnijima i praktičnijima za široku primjenu.