Kina je lani prijavila 25% više patenata od SAD-a
Unatoč teškim američkim sankcijama koje su ozbiljno utjecale na njegovu sposobnost funkcioniranja na globalnim tržištima, Huawei je predvodio ostale tvrtke u svijetu s najvećim brojem patenata
Prema nedavno objavljenim podacima Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), Huawei, Samsung i Qualcomm bili su vodeći međunarodni podnositelji patenata u 2023. godini, s tvrtkama sa sjedištem u Kini znatno ispred svojih visokotehnoloških rivala iz Južne Koreje i SAD-a.
Subjekti sa sjedištem u Kini predvodili su sve ostale zemlje u pogledu ukupnog broja prijavljenih patenata. Ukupan broj međunarodnih patentnih prijava podnesenih na globalnoj razini iznosio je u prošloj godini 272.600, što je pad od 1,8% u odnosu na 2022. godinu. Kina je ostala na vrhu s 69 610 prijava, pretekavši SAD, koje su imale 58.823 prijava.
Tvrtke
Što se tiče korporativnih prijava, kineski telekomunikacijski div Huawei Technologies zadržao je svoju poziciju najboljeg podnositelja s 6.494 objavljene PCT prijave. Slijede južnokorejski Samsung Electronics i američki Qualcomm s 3.924, odnosno 3.410 aplikacija. Mitsubishi Electric iz Japana i BOE Technology iz Kine također su se našli među prvih pet, s 2.152 odnosno 1.988 aplikacija.
Dominacija digitalne tehnologije
Među 50 najboljih podnositelja zahtjeva za PCT patente dominiraju visokotehnološke tvrtke koje razvijaju hardver, telekomunikacijske tehnologije i softver. Zanimljivoi je da su veliki tehnološki divovi poput Applea, Googlea, Microsofta i Mete nisu u Top 15. Prošle godine, tvrtke poput Oppoa i Viva bile su veći izumitelji od Applea i Microsofta, dok AMD i Nvidia nisu bili na listi.
Zemlje
Što se tiče zemalja, Kina je nastavila voditi u svijetu po PCT patentnim prijavama, podnijevši 69.610 prijava u 2023. godini, iako uz manji pad od 0,6% u usporedbi s prethodnom godinom. SAD slijede na drugom mjestu s 55.678 prijava, bilježeći značajniji pad od 5,3%. Japan, Južna Koreja i Njemačka dovršili su prvih pet, svaka s različitim promjenama u broju aplikacija.
Indija se istaknula kao značajan doprinos rastu prijava patenata, s povećanjem PCT prijava od 44,6% u usporedbi s prethodnom godinom. Prema WIPO-u, zo slijedi rast od 25,9% u prethodnoj godini, što ukazuje na jačanje i širenje inovacijskog ekosustava u Indiji. Slično tome, Turska je doživjela rast od 8,5% u podnesenim PCT prijavama u 2023. godini. Ostale zemlje koje su doživjele rast u podnesenim patentnim prijavama bile su Nizozemska (+5,8%), Francuska (+2%) i Republika Koreja (+1,2%).
Zemlje u Aziji sada predstavljaju 55,7% međunarodnih patentnih prijava putem WIPO-a – u odnosu na 40,5% prije samo deset godina.
Industrije
Najzapaženija tehnološka područja za prijave PCT patenata bila su računalna tehnologija, telekomunikacije, električni strojevi, medicinska tehnologija i farmaceutski proizvodi. Ta područja činila su otprilike dvije petine svih objavljenih PCT prijava u 2023. godini. Posebno, električni strojevi i transport doživjeli su najbrže stope rasta među vrhunskim tehnološkim poljima.
Industrijski divovi poput Huaweija, Qualcomma, Samsunga, Ericssona i Nokije prošle su godine podnijeli zahtjeve za brojne PCT patentne prijave povezane s telekomunikacijama koje pokrivaju 5G i Wi-Fi tehnologije.