GENCI će biti mjesto drugog EuroHPC Exascale HPC sustava

Zajedničko poduzeće EuroHPC potpisalo je ugovor o hostingu s francuskom nacionalnom istraživačkom organizacijom GENCI za svoje sljedeće exascale superračunalo pod nazivom Alice Recoque

Mreža nedjelja, 30. lipnja 2024. u 17:48
📷 shutterstock
shutterstock

Superračunalom će upravljati francuska istraživačka agencija CEA. Sustav će biti drugo europsko superračunalo koje će doseći više od milijardu milijardi izračuna u sekundi. S ukupnim troškom vlasništva od više od 544 milijuna eura, projekt će sufinancirati EuroHPC JU, s proračunom koji proizlazi iz Programa za digitalnu Europu (DEP) i doprinosima Francuske i Nizozemske. JU će sufinancirati do 50 posto ukupne cijene superračunala.

Alice Recoque temeljit će se na modularnoj arhitekturi dizajniranoj za energetsku učinkovitost. EuroHPC JU je rekao da će sustav osigurati nekoliko particija za računanje, pre/naknadnu obradu i servisnih particija objedinjenih interkonekcijom velike brzine, dijeljenjem pristupa višeslojnoj arhitekturi pohrane koja je usmjerena na podatke i kojima će upravljati objedinjeni stog za administraciju sustava i upravljanje resursima.

Temeljen na francuskim i europskim HPC inicijativama, također će uključivati ​​eksperimentalne hibridne kvantne računalne particije i bit će otvoren za integraciju dodatnih novih suverenih tehnologija temeljenih na EU-u, utirući put arhitekturama i uslugama post exascalea.

Domaćin superračunala Alice Recoque bit će konzorcij Jules Verne, predvođen Francuskom kroz GENCI i CEA, uz sudjelovanje Nizozemske kroz  SURF, udruženje istraživačke kooperacije, GENCI, kao domaćin, upravljat će ovim novim superračunalom, koje će se nalaziti i djelovao je u CEA-ovom superračunalnom centru TGCC (Très Grand Center de calcul du CEA) u Bruyères-le-Châtelu kao Hosting Site.

📷 shutterstock
shutterstock

EuroHPC JU naveo je da će sustav poboljšati razvoj visokopreciznih modela za ublažavanje učinaka klimatskih promjena, poticati inovacije u novim materijalima i izvorima energije, podržati stvaranje digitalnih blizanaca ljudskog tijela za personaliziranu medicinu i podupirati obuku sljedeće generacije europskih generativnih AI, multimodalnih i temeljnih modela.

Također će se pozabaviti izazovima koje postavljaju ogromne količine podataka koje generiraju znanstveni instrumenti kao što su teleskopi, sateliti, kao i IoT uređaji i AI aplikacije. Zahvaljujući svojoj računalnoj snazi ​​bez presedana, ovaj sustav će biti kamen temeljac za obradu, zaključivanje i korištenje podataka nevjerojatno velikim brzinama uz maksimalnu energetsku učinkovitost.

Alice Recoque bila je francuska informatičarka i pionir umjetne inteligencije. Rođena 1929. u Alžiru, diplomirala je na École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielle (ESPCI) 1954. Nakon što se specijalizirala za računalne arhitekture, uključujući masivna paralelna računala, kasnije je radila na dizajnu prvih mini računala. U 1980-ima je postala strateški lider u AI za grupu Bull i bila je jedna od prvih francuskih znanstvenika u domeni istraživanja AI.

Sustav će biti dostupan nizu europskih istraživača iz akademske zajednice i industrije, kao i javnih službi. Pristupom novom stroju zajednički će upravljati EuroHPC JU i konzorcij Jules Verne, proporcionalno svojim ulaganjima.

superračunalo Jupiter
superračunalo Jupiter

EuroHPC JU je nabavio devet superračunala, smještenih diljem Europe. To uključuje  JUPITER, prvi europski exascale sustav, u fazi implementacije u Njemačkoj i čiji  je prvi modul nazvan JEDI rangiran na prvom mjestu Green500 popisa  energetski najučinkovitijih superračunala u svijetu.

Zajedničko poduzeće EuroHPC osnovano je 2018. godine kako bi se Europskoj uniji i zemljama sudionicama EuroHPC-a omogućilo da koordiniraju svoje napore i udruže resurse s ciljem da Europa postane svjetski predvodnik u superračunalstvu.