Fujitsu SP-1130N - Brza digitalizacija dokumentacije
Dedicirani skeneri za dokumente nisu baš čest stanovnik modernih ureda, no u djelatnostima u kojima još uvijek ima mnogo papira, nameću se kao vrlo zanimljivo rješenje. Isprobali smo jedan takav uređaj iz bogate Fujitsuove ponude
Fujitsuova ponuda skenera za dokumente dijeli se na dvije osnovne grane. U sklopu marke ScanSnap su skeneri za dokumente namijenjeni malim korisnicima i malim uredima, dok je marka Fujitsu rezervirana za modele namijenjene većim biznisima, iako se njen donji segment dosta preklapa s ponudom ScanSnap. Marki Fujitsu pripada i serija skenera SP, koja u tvrtkinoj gâmi pokriva donji segment ponude. Model SP-1130N, koji smo dobili na test, najbrži je njezin predstavnik. Riječ je o kompaktnom protočnom skeneru koji može obostrano skenirati dokumente maksimalne veličine A4 formata, do razlučivosti 600 dpi, u boji, nijansama sive ili crno-bijelo. Skener nudi brzinu skeniranja do 60 stranica, koristeći obostrano skeniranje u boji pri razlučivosti 200 dpi (koja se u driverima koristi kao standardna), a može skenirati papire maksimalne gramaže 210 g i plastične kartice maksimalne debljine 0,76 mm. U našim testovima skeneru nisu smetali niti deblji mediji – tanji karton i kreditne kartice.
Fujitsu SP-1130N
- Brzina i kvaliteta skeniranja, robusnost, moćan softver, podrška za spajanje na mrežu, dostupnost potrošnih dijelova (vodilice, kotačići i slično)
- OCR nije dostupan za hrvatski jezik, pomalo konfuzna instalacija softvera ako se ne koristi DVD medij
Tip | Protočni skener za dokumente |
Format | A4 |
Razlučivost | 150 do 600 dpi |
Brzina (200 dpi) | 30 stranica po minuti |
Predviđeni dnevni obujam rada | 4.500 stranica |
Sučelje | USB 3.2 Gen 1, RJ-45 |
Sistemska podrška | Windows, Ubuntu Linux, Mac OS |
Jamstvo | 1 godina, uz mogućnost produljenja jamstva |
Dojam | Brz protočni skener za dokumente, namijenjen uredima s velikom količinom dokumenata koje treba digitalizirati na dnevnoj razini |
Instalacija softvera
Uređaj se na računalo spaja lokalno preko USB 3.2 porta i priloženog kabela, ili se može koristiti mrežno povezivanje preko 1-gigabitnog RJ-45 konektora. Podrška za Wi-Fi je izostala, no tome se ne treba čuditi, s obzirom na to da je uređaj namijenjen poslovnim korisnicima. Instalacija softvera u teoriji trebala bi biti trivijalna korištenjem "čarobnjaka", no problem je to što je taj alat dostupan isključivo kada se softver instalira preko priloženog DVD medija. Nama je na test došao demo uređaj uz koji medij nije bio priložen, a čak i da jest, ne bismo ga mogli pročitati jer smo iz laba odavno izbacili čitače optičkih medija. Alternativa je, naravno, preuzimanje softvera s Fujitsuovih web-stranica i ručna instalacija, no softvera je hrpa i nije posve jasno što je potrebno instalirati za koju namjenu. U konačnici smo instalirali sve, no vi zbog našeg iskustva vjerojatno nećete.
Skener ima dva osnovna tipa drivera – TWAIN i ISIS, a koji su dostupni za Windowse različitih generacija, Linux i Mac OS. Ostali softver možemo podijeliti na tri grupe – alati za skeniranje, alati za OCR i alati za administraciju skenera, primarno korisni IT administratorima koji se moraju brinuti za cijelu flotu takvih uređaja. Za skeniranje možemo koristiti Fujitsuove alate PaperStream ClickScan i PaperStream Capture. Prvi je jednostavniji i zamišljen za korištenje skenera u manje zahtjevnim uvjetima, a drugi kompleksniji i zamišljen za zahtjevnije skeniranje.
Moćniji softver tako, primjerice, nudi zonski OCR dokumenata te generiranje imena skeniranog dokumenta na bazi znakova prepoznatih u označenoj zoni. Primjerice, skeniramo desetke ili stotine računa, i želimo ih imenovati po određenom serijskom broju koji je istaknut na računu. PaperStream Capture također nudi opciju spremanja dokumenata preko FTP-a, SharePointa i SharePointa online, dok ClickScan skenirane dokumente može slati samo u određenu mapu, na sistemski definiran email klijent, pisač ili posebnu, definiranu aplikaciju. Ni jedan ni drugi softver ne nude podršku za upload dokumenata izravno u podatkovni oblak. Od opcija zanimljivih prilikom skeniranja velikog broja dokumenata je prepoznavanje različitih bar kôdova, QR kôdova i patch kôdova koji omogućuje automatsko sortiranje dokumenata. Dokumente je moguće sortirati i poluautomatski – konfiguracijom određenih metapodataka iz kojih se kasnije mogu automatski generirati imena mapa i datoteka. Treba naglasiti da je to standardna verzija softvera, za koju ne treba ništa dodatno platiti, no postoji i inačica Pro, koja nudi moćniju podršku za metapodatke, sinkronizirano skeniranje na više radnih stanica, te mogućnost rada s cloud servisom Box. Taj softver, kako u standard, tako i varijanti Pro, radi isključivo na Windowsima.
Brzo skeniranje
U skener je moguće istodobno uložiti do 50 dokumenata, a zahvaljujući dobrom dizajnu i kvalitetnom driveru, nije potrebno paziti na koju su stranu uloženi ili jesu li poravnani. Skener će dokumente, nezavisno o dimenzijama, automatski uvući te sken poravnati i odrezati rubove kako bi se prilagodio veličini originalnog dokumenta. Driver će također uljepšati dokument minimiziranjem fleka, pregiba i slično, a slabo vidljiv tekst učiniti čitljivijim (primjerice, na računima ispisanih termopisačima).
Prepoznavanje teksta dostupno je preko Fujitsuova vlastitog softvera, no on je dosta ograničen kad je riječ o podržanim jezicima. Hrvatski, niti bilo koji drugi jezik iz regije, nije podržan. Toga je proizvođač svjestan pa je za preuzimanje korisnicima dostupan ABBYY FineReader Sprint 15, koji podržava mnogo više jezika, uključujući i hrvatski. Konfuzno, no Fujitsu na webu za preuzimanje nudi i ABBY FineReader For ScanSnap, de facto plugin softveru ScanSnap, koji omogućuje fleksibilniji OCR te izvoz dokumenata u različite druge formate (primjerice, Word, Excel i Powerpoint). Jedini je problem što sâm ScanSnap nije dostupan za preuzimanje. Naravno, i FineReader Sprint 15, samostalna aplikacija koja može i samostalno skenirati dokumente preko Fujitsuova drivera, nudi te dodatne opcije izvoza za dokumente. Kvaliteta OCR-a je solidna, no definitivno ne radi prema sustavu "ispali i zaboravi", osim ako nemate vrlo jednostavne dokumente. Iako je uz pomoć ABBYY-jeva softvera moguće odrađivati OCR ručno, PaperStream Capture neće moći iskoristiti njegov engine za svoje dodatne funkcije, a što u konačnici ograničava njegove mogućnosti.
Sve u svemu, riječ je moćnom i pristojno brzom protočnom skeneru za poslovne dokumente. U kontekstu korištenja na domaćem tržištu ograničen je glede automatskog OCR-a, a što opet implicira i neka druga ograničenja u pogledu generiranja metapodataka pri skeniranju dokumenata. Ako vam nije potrebna tako visoka brzina skeniranja, jeftiniji modeli iz iste serije (SP-1125N, SP-1120N) nameću se kao smisleniji izbor.