EuroHPC JU - EU ambiciozno sa superračunalima

Europska komisija predlaže ambiciozni novi program (Digital Europe programme) za sljedeći višegodišnji financijski okvir (2021.-2028.), koji uključuje 2,7 milijardi eura za računalstvo visokih performansi (HPC) u Europi

Gorden Knezović petak, 1. veljače 2019. u 00:00

Zajedničko će poduzeće EuroHPC JU (European High Performance Computing Joint Undertaking) biti uspostavljeno za nekoliko tjedana, najavio je direktor Digital Excellence and Science Infrastrukture Thomas Skordas, dodavši kako će njegov program biti europski investicijski prioriteti infrastrukture računala visokih performansi, zacrtanih u programu Horizon 2020 za 2019. i 2020. godinu.

Novi program za sljedeći višegodišnji financijski okvir (2021.-2028.) uključuje 2,7 milijardi eura za računalstvo visokih performansi (HPC) u Europi
Novi program za sljedeći višegodišnji financijski okvir (2021.-2028.) uključuje 2,7 milijardi eura za računalstvo visokih performansi (HPC) u Europi

Europski parlament izglasao je prije ljeta, na prijedlog Europske komisije, osnivanje europskog zajedničkog poduzeća za računala visokih performansi EuroHPC JU. Njegova će uloga biti pravno i financijski udružiti europske i nacionalne resurse za izgradnju računalstva visokih performansi, odnosno superračunala i podatkovne infrastrukture u Europi.

Posljednjih tjedana još dvije članice Europske unije pristupile su europskom projektu High Performance Computing (HPC): Latvija i Estonija, čime je ukupan broj država potpisnica narastao na 22 zemlje. Očekuje se da se projektu pridruže i druge članice EU. Razvoj računalne infrastrukture visokih performanci u Europi bit će jedan od prioriteta digitalizacije u sljedećim godinama.

Infrastrukture i R&D

U 2019. i 2020. godini očekuje se investiranje u projekt oko milijardu eura javnih investicija (polovica od Europske komisije i polovica od zemalja članica Euro HPC), s dodatnih 420 milijuna eura od privatnih partnera.

Ta financijska sredstva koristit će se za pokretanje aktivnosti strukturiranih oko dva glavna stupa: Stup Infrastruktura, uključujući aktivnosti za stjecanje, implementaciju, međusobno povezivanje, rad i upravljanje vremenom pristupa svjetskim superkonverzalnim i podatkovnim infrastrukturama; te Stup za istraživanje i inovacije (Research & Investigation, R & I), uključujući aktivnosti na uspostavljanju inovacijskog ekosustava koji se bave tehnologijama superkompjuterskih hardvera i softvera te njihovu integraciju u exascale sustave superračunala, napredne aplikacije, usluge i alate, vještine i know-how.

Financijski doprinos EU JU dolazi iz financijskog okvira EU za razdoblje 2014.-2020. godine, i to uglavnom iz proračuna Horizon 2020. To znači da će proračun Horizon 2020, planiran za aktivnosti HPC-a u razdoblju od 2019. do 2020. biti prenesen u EuroHPC JU.

Thomas Skordas najavljuje kako će prilikom uspostave EuroHPC JU biti usvojen i njegov program za 2019. i 2020. godinu. Programom je predviđeno, osim otvaranja središnjeg ureda u Luksemburgu, i formiranje Upravnog vijeća, koje će činiti predstavnici Europske komisije i zemalja članica Euro HPC; formiranje Industrijskog i znanstvenog savjetodavnog odbora, koji će činiti predstavnici dviju privatnih udruga koje sudjeluju u projektu, uspostava Europske tehnološke platforme za računalstvo visokih performansi (European Technology Platform for High Performance Computing ETP4HPC) i Javno-privatno partnerstvo za podatke velike vrijednosti (Big Data Value Public-Private Partnership BDVA-PPP), u kojima će biti predstavnici korisnika infrastrukture superračunala, istraživačkih organizacija...

Ta će tijela imati zadaću donijeti važne odluke prije kraja ove godine, a posebno će definirati radni program EuroHPC JU, koji će biti osnova za pokretanje poziva na dostavu prijedloga projekata u skladu sa strateškim ciljevima definiranim u Uredbi EuroHPC JU.

Radni program EuroHPC JU za 2019.-2020. godinu bit će objavljen krajem 2018. godine. Uključit će aktivnosti za oko milijardu eura javnog financiranja kojima se bave oba stupa EuroHPC JU: Infrastrukturni stup: u prosincu 2018. godine planira pokrenuti pozive za iskazivanje interesa za nabavu dvaju preexascala i najmanje dva supersklopa petascala do kraja 2020. godine. Ti pozivi uzet će u obzir potrebe europskih HPC korisnika. Istaknuti interesi vrednovat će se uz pomoć vanjskih stručnjaka, a u proljeće 2019. godine Upravni odbor EuroHPC JU koristit će ih za odabir isporučitelja potrebne opreme za superračunala. Iza toga planira se slijedeća faza natječaja za nabavku opreme za superračunala. U tijeku rada tijela EuroHPC JU analiziraju pristigle potrebe korisnika HPC; R & I stup definirat će radni program EuroHPC JU te početkom 2019. godine objaviti prvi poziv na dostavu projektnih prijedloga. Među prijedlozima očekuju se i nastavci razvoja europskih mikroprocesora i europskih sustava exascale te softvera i aplikacija za exascale, i projektiranje njihove integracije u ekstremnim prototipima; projekti stvaranja nacionalnih HPC centara za kompetencije i njihovo umrežavanje i koordinaciju diljem EU za poticanje šire uporabe HPC-a i rješavanje specifičnih nedostataka vještina vezanih za HPC.

Nakon 2020.

Thomas Skordas ističe kako EuroHPC predstavlja jedinstvenu priliku za Europu da iskoristi prednosti upravljanja naprednim digitalnim tehnologijama koje se oslanjaju na superračunala.

“Konvergencija i kombinacija HPC-a s drugim tehnologijama, kao što su veliki podaci (Big Data), oblak (Cloud) i umjetna inteligencija (Artificial Intelligence) katalizator su četvrte industrijske revolucije (Industry 4.0) i ključni su elementi europskog puta digitalizacije”, smatra Skordas.

U tom smislu Europska komisija predlaže ambiciozni novi program (Digital Europe programme) za sljedeći višegodišnji financijski okvir (2021.-2028.), koji uključuje 2,7 milijardi eura za računalstvo visokih performansi (HPC) u Europi. Ciljevi tog programa uključuju nabavku nekoliko exascale superračunala (barem jedan s europskom tehnologijom 2022./2023. godine) te sustavima post exascale generacije, i usto integraciju prve hibridne HPC/Quantum računalne infrastrukture u Europi.

Također, programom se predlažu inicijative za razvijanje naprednih HPC vještina i dodatno olakšavanje pristupa HPC ekosustavu za industriju, akademsku zajednicu i javne uprave. Predloženi novi program Horizon Europe također će nastaviti podržavati aktivnosti IRI-ja u exascale i post exascale tehnologijama i aplikacijama.

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.