Biometrijski granični sustav ulaska/izlaska u EU trebao bi konačno biti pokrenut 2025.
Nakon brojnih odgoda i zastoja, dugoočekivani sustav ulaska/izlaska EU-a (EES) mogao bi uskoro zaživjeti
U roku od šest mjeseci od njegovog postupnog uvođenja, očekuje se da će svaki granični prijelaz u schengenskom području koristiti novi digitalizirani sustav granične kontrole EES.
4. prosinca Europska komisija (EK) predložila je postupni početak rada za EES, novi europski digitalni granični sustav za državljane zemalja izvan EU-a. Nakon što prijedlog bude odobren i EK odredi datum početka, države članice će imati šest mjeseci da ga primijene.
U ponedjeljak 9. prosinca je službena web stranica EU-a EES potvrdila da će sustav započeti 2025. godine, iako nije naveden točan datum. Što znači da bi se to konačno moglo dogoditi gotovo devet godina nakon što je EES predložen.
EES će promijeniti način na koji će Amerikanci, Britanci i državljani drugih zemalja prelaziti granice EU
EES
Sustav ulaska/izlaska bit će automatizirani sustav registracije za putnike iz Velike Britanije i drugih zemalja izvan EU-a kojima nije potrebna viza za ulazak u EU.
Putnici će morati skenirati svoje putovnice ili druge putne isprave na samoposlužnom kiosku svaki put kada prijeđu vanjsku granicu EU-a. Neće se primjenjivati na legalne građane EU-a ili stanovnike ili one s dugoročnim vizama.
Sustav će registrirati ime putnika, biometrijske podatke te datum i mjesto ulaska i izlaska. Skeniranje lica i podaci o otiscima prstiju uzimat će se svake tri godine i vrijede za više putovanja unutar tog razdoblja.
EES će se primjenjivati na građane koji nisu iz EU-a - uključujući državljane Velike Britanije - koji dolaze u EU radi posjeta, odmora ili posla i ostaju do 90 dana unutar razdoblja od 180 dana.
Dužnosnici EU-a kažu da se sustav uvodi kako bi se pojačala sigurnost granica i identificirali putnici koji prekorače svoje dopušteno vrijeme u schengenskom području (90 dana unutar razdoblja od 180 dana).
Primjenjivat će se pri ulasku u sve države članice EU-a, osim Cipra i Irske, ali osim u ostalim članicama EU i u četiri zemlje koje nisu članice EU-a u schengenskom prostoru: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska.
EES, automatizirani granični sustav, zamijenit će ručno stavljanje pečata u putovnice za putnike izvan EU. Prikupljat će biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju i slike lica, kako bi se stvorio digitalni zapis ulaska i izlaska svakog posjetitelja. Ti će se podaci čuvati tri godine i dijeliti među državama članicama Schengena.
ETIAS
Još šest mjeseci nakon što EES bude pokrenut, putnici će također morati podnijeti zahtjev za Europski sustav putnih informacija i autorizacije (Europski sustav putnih informacija i autorizacije, ETIAS), program ukidanja viza za putnike između 16 i 70 godina. ETIAS će koštati 7 eura i vrijedit će tri godine. ETIAS je elektronička autorizacija putovanja za građane zemalja oslobođenih od vize koji žele posjetiti Europu.
Putnik se prijavi putem interneta, plati naknadu od 7 eura i dobije odobrenje za putovanje u EU u roku od nekoliko minuta ili, najviše, nekoliko dana. Nakon odobrenja, njegov ETIAS vrijedit će tri godine ili do isteka putovnice, što god nastupi prije.
Svrha ETIAS-a je učiniti Europu sigurnijom provjerom putnika prije nego što stignu do granice. Pomaže vlastima da ranije otkriju potencijalne rizike, što svima koristi.
Međutim, ETIAS nije viza. ETIAS je namijenjen za kratke boravke, a njegovo posjedovanje ne jamči ulazak jer konačnu odluku još uvijek donose granični službenici kada putnik stigne na granicu.
Ako je putnik iz zemlje izvan Europske unije (EU) i ne treba vizu za posjet Europi, vjerojatno će trebati ETIAS. Na primjer, građani SAD-a, Kanađani, Australci i posjetitelji iz oko 60 drugih zemalja trebaju ETIAS. Oni koji trebaju vizu za posjet Europi, ETIAS neće trebati.