Digitalni atlas - Analiza poslovanja HT Grupe
U slučaju poboljšanja poslovne klime za investiranje u digitalnu infrastrukturu, u Hrvatskom Telekomu procjenjuju da već do 2023. godine optikom može biti pokriveno više od 580.000 kućanstava u Hrvatskoj
U Šibeniku su se družili članovi Uprave Hrvatskog Telekoma i predstavnici medija koji prate njihovo poslovanje. Kostas Nebis, čelni čovjek Uprave, Boris Drilo, Saša Kramar i Nataša Rapaić, sve članovi Uprave, održali su uvodne prezentacije i dali rezime poslovanja HT-a, uz najave budućih planova.
Sve je to bila priprema za središnji događaj – predstavljanje Digitalnog atlasa, koji je prezentirala Maruška Vizek, ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb (koji je i izradio Digitalni atlas, opsežnu analizu poslovanja HT-a i utjecaja koji državna regulativa ima na to poslovanje te projekcije razvojnih mogućnosti).
Dobro odrađenim investiranjem u digitalnu infrastrukturu Hrvatski Telekom omogućio je da se u tri godine, od 2015. do 2018. godine, bruto dodana vrijednost kompanije poveća s 8,95 na 9,77 milijardi kuna, odnosno 9,2 posto, apsolutni doprinos BDP-u 7,8 posto, doprinos ukupnom broju zaposlenih u ekonomiji čak 11,1 posto, a doprinos proračunskim prihodima 2,5 posto. Kako je napomenuto u prezentaciji Digitalnog atlasa, sve to ostvareno je unatoč značajnom padu cijena telekomunikacijskih usluga Hrvatskog Telekoma u tom razdoblju.
Zagovara se smanjenje parafiskalnih nameta
HT Grupa je u 2018. godini izravno pridonijela s 3 posto hrvatskom bruto domaćem proizvodu (BDP) te je izravno zapošljavala 5.000 ljudi. Neizravno je doprinos bio znatno veći. U Digitalnom atlasu izračunato je da je HT Grupa prošle godine izravno i neizravno pridonijela s 11,3 milijarde kuna induciranog BDP-a, otvorila 30,2 tisuće radnih mjesta i generirala 3,26 milijardi kuna poreza i doprinosa. Apsolutni doprinos HT Grupe hrvatskoj ekonomiji kontinuirano raste zahvaljujući snažnom investicijskom ciklusu i digitalnoj transformaciji kompanije.
“HT daje veliki doprinos hrvatskom gospodarstvu i društvu, donoseći prednosti digitalizacije svima u Hrvatskoj za bolji život i uspješnije poslovanje. U posljednje četiri godine u digitalnu infrastrukturu Hrvatske uložili smo više od 7,5 milijardi kuna kako bi svi u Hrvatskoj mogli iskoristiti mogućnosti koje pruža moderna tehnologija. Imamo najbolju mobilnu mrežu u Hrvatskoj, i među najboljima smo u Europi. Zahvaljujući naprednoj infrastrukturi i digitalnim rješenjima koja razvijamo, omogućujemo svima u Hrvatskoj da uživaju u prednostima uistinu slobodnog Interneta, pomažemo poduzećima da budu produktivnija, a javnom sektoru da građanima ponudi kvalitetnije usluge. Želimo uložiti više u tehnologije poput optike i 5G, koje mogu ubrzati digitalizaciju zemlje kako bismo se učinkovito natjecali sa svjetskim digitalnim predvodnicima. Kako bi se to postiglo, potrebno je poboljšati poslovno okruženje za ulaganje u digitalnu infrastrukturu, smanjiti parafiskalne troškove, posebice naknade za pravo puta. U HT-u se obvezujemo da će svaka kuna ušteđena u naknadama biti ponovno uložena u infrastrukturu. Tako želimo podržati Hrvatsku na putu razvoja u digitalnu ekonomiju te stvaranje svijeta boljih mogućnosti za sve građane”, izjavio je Kostas Nebis, predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma.
Rezultati koje je Hrvatski Telekom do sada postigao u digitalizaciji zemlje značajni su, rekao je Boris Drilo, član Uprave HT-a. Kompanija je među prvim telekomima u Europi predstavila brzine Interneta od 1 Gbit/s, prva u regiji je pokrenula komercijalnu mrežu za povezane uređaje NB-IoT, digitalizirala je više od 30 posto domaćih poduzeća te virtualizirala više od 25.000 radnih mjesta. Hrvatski Telekom je izgradio i najveću cloud infrastrukturu u Hrvatskoj te realizirao preko 10 velikih projekata iz segmenta Pametnih gradova.
Brzine Interneta potiču razvoj
Digitalni atlas pokazao je snažan izravan pozitivan utjecaj povećanja brzina Interneta na poslovanje i na digitalnu transformaciju hrvatskih kompanija. U posljednjih 5 godina prosječno dostupna brzina fiksnog Interneta Hrvatskog Telekoma povećana je 106 posto, a efekte takvog povećanja na kompanije diljem Hrvatske izračunali su stručnjaci Ekonomskog instituta.
Digitalni atlas pokazuje da udvostručenje brzine fiksnog Interneta kakvo je postigao Hrvatski Telekom, u pet godina u prosječnoj jedinici lokalne samouprave dovodi do osnivanja prosječno 10 novih kompanija i otvaranje 811 novih poslova. Također, udvostručenje brzine fiksnog Interneta povećava produktivnost kompanija za dodatnih 364.400 kuna po zaposlenom, i generira 420 milijuna kuna novih izvoznih prihoda. Kada se uračuna i efekt prostornog prelijevanja pozitivnog utjecaja povećanja brzine Interneta među jedinicama lokalne samouprave, učinci su i znatno veći.
Ravnateljica Ekonomskog Instituta Zagreb Maruška Vizek naglasila je: “Rezultati studije sugeriraju da povećanje dostupne brzine Interneta, kao rezultat ulaganja Hrvatskog Telekoma u fiksnu mrežu, ima veći pozitivan učinak na poslovanje domaćih poduzeća u Hrvatskoj u odnosu na poduzeća u stranom vlasništvu. Osim toga, povećanje dostupne internetske brzine ima povoljniji utjecaj na produktivnost poduzeća u nedovoljno razvijenim područjima zemlje i olakšava digitalno poduzetništvo jer potiče osnivanje novih digitalno intenzivnih kompanija”.
Vizek je predstavila i rezultate evaluacije šire ekonomske koristi smanjenja parafiskalnih naknada u vezi s digitalnom infrastrukturom i ulaganja oslobođenih sredstava u infrastrukturu: “Smanjenjem naknade za pravo puta i troškova za spektar 50 posto i ulaganjem u fiksnu i mobilnu mrežu, ove bi investicije svake godine potaknule 215 milijuna kuna bruto dodane vrijednosti, 933 radnih mjesta i 74 milijuna kuna poreza”.
Ključan je razvoj optičke mreže
Hrvatski Telekom svake godine u infrastrukturu i tehnologiju investira 25 posto ukupnih prihoda, što je znatno iznad industrijskog prosjeka u Europi. Samo u posljednje 4 godine kompanija je investirala više od 7,5 milijardi kuna, a najviše u modernizaciju fiksne i mobilne mreže. U tijeku je proces modernizacije kompletne mobilne mreže u sklopu kojeg je dosad modernizirano 75 posto mreže, a do kraja godine bit će modernizirano svih 2.000 baznih stanica. To znači da će već krajem godine cjelokupna mobilna mreža Hrvatskog Telekoma imati LTE tehnologiju.
Investira se značajno i u 5G tehnologiju. Trenutačno Hrvatski Telekom ima 10 5G lokacija u testnoj fazi, a testirane brzine premašuju 1 Gbit/s. U fiksnoj mreži, Hrvatski Telekom nastavlja s ulaganjem u FTTH optičku mrežu, kojom će do kraja godine biti pokriveno 277.000 kućanstava (optika do ulaza u stan), i taj broj kontinuirano raste.
U slučaju poboljšanja poslovne klime za investiranje u digitalnu infrastrukturu, u Hrvatskom Telekomu procjenjuju da već do 2023. godine optikom može biti pokriveno više od 580.000 kućanstava u Hrvatskoj.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.