Srbija je, uz pomoć Izraelaca, špijunirala novinare i aktiviste

Srbijanski špijunski softver NoviSpy je napravio skrivene snimke zaslona mobilnih uređaja, kopirao kontakte i učitao ih na poslužitelj pod kontrolom vlade.

Miroslav Wranka nedjelja, 22. prosinca 2024. u 06:05
📷 Pham Ngoc Anh (Pexels)
Pham Ngoc Anh (Pexels)

Srpski dužnosnici instalirali su špijunski softver na telefone desetaka novinara i aktivista, navodi Amnesty International u izvješću. U dva slučaja softver izraelske nadzorne tvrtke Cellebrite DI Ltd korišten je za otključavanje telefona prije infekcije.

Srbijanski špijunski softver, koji je Amnesty nazvao "NoviSpy", zatim je napravio skrivene snimke zaslona mobilnih uređaja, kopirao kontakte i učitao ih na poslužitelj pod kontrolom vlade.

“U više slučajeva, aktivisti i novinari prijavili su znakove sumnjivih aktivnosti na svojim mobilnim telefonima izravno nakon razgovora sa srpskom policijom i sigurnosnim tijelima”, naveo je Amnesty u izvješću.

Cellebriteove proizvode naširoko koriste tijela za provođenje zakona, uključujući FBI, za otključavanje pametnih telefona i traženje dokaza na njima. Direktor marketinga Cellebritea David Gee rekao je kako u toj tvrtci istražuju navode Amnestyja.

"Ako su te optužbe točne, to bi moglo predstavljati kršenje našeg licencnog ugovora s krajnjim korisnikom", rekao je Gee. U tom bi slučaju mogli povući dozvolu za korištenje svoje tehnologije danu srpskim vlastima.

Jedan od aktivista primijetio je kako su mu kontakti na telefonu eksportirani odmah nakon sastanka sa srbijanskom obavještajnom agencijom BIA-om. Telefon je potom dao stručnjacima za digitalnu forenziku, koji su otkrili da je špijunski softver NoviSpy izvezao njihove kontakte i poslao privatne fotografije s njihovog uređaja na poslužitelj pod kontrolom BIA-e.

Srbija je navodno dobila uređaje za krakiranje telefona od Cellebritea kao dio šireg paketa pomoći osmišljenog kako bi ispunila uvjete za integraciju u Europsku uniju. Taj paket, koji je financirala norveška vlada, a kojim je upravljao Ured Ujedinjenih naroda za projektne usluge (UNOPS), dostavljen je srbijanskom ministarstvu unutarnjih poslova od 2017. do 2021. kako bi pomogla Srbiji u borbi protiv organiziranog kriminala.

Norveška vlada je 2018. privremeno prekinula isporuku Cellebrite uređaja Srbiji. Veleposlanstvo te države u Beogradu izrazilo je zabrinutost oko programa. UNOPS je na kraju isporučio uređaje u lipnju 2019.