Zaštita podataka - EU vs Facebook
Facebook bi trebao napraviti znatne promjene kako bi se uskladio s Uredbom o zaštiti podataka, navodi se u Rezoluciji Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove Parlamenta EU, usvojenoj 10. listopada
Europski zastupnici informirani su o poboljšanju zaštite privatnosti koje je poduzela društvena mreža Facebook nakon skandala Cambridge Analytice, no još nije izvršio obećanu punu unutarnju reviziju kojom bi se osigurala zaštita podataka Europljana prema Općoj uredbi o zaštiti podataka (General Data Protection Regulation, GDPR). Zbog toga je Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove (Civil Liberties Committee, LIBE) donio rezoluciju kojom preporučuje da Facebook “poduzme značajne izmjene svoje platforme” kako bi udovoljila pravu EU o zaštiti podataka.
Predsjednik Odbora Claude Moraes (S&D, Velika Britanija) naglasio je kako EU zanima kako se obrađuju podaci, prati korisnike, profilira i koristi algoritme te osigurava li se povjerenje potrošača i zaštita privatnosti na Facebooku, ali i na ostalim internetskim platformama. Moraes naglašava i kako bi EU morao, prema uzoru na SAD, regulirati pitanja kao utvrđivanje identiteta onoga tko sponzorira političke oglase na internetskim platformama te da treba istražiti kako političke stranke koriste društvene medije u kampanjama. To postaje prioritet prije izbora EU u svibnju iduće godine.
Rezolucija, donesena u Odboru za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove, s 41 glasova za, 10 protiv i 1 suzdržanim glasom, sažima zaključke koji su postignuti nakon sastanka prošlog svibnja između vodećih zastupnika Europskog parlamenta i predsjednika uprave Facebooka Marka Zuckerberga te tri sljedeće rasprave u kojima je Zuckerberg nastojao pojasniti utjecaj prekršaja s osobnim podacima korisnika Facebooka od Cambridge Analytice.
Rezolucijom je obuhvaćen i problem najnovijeg kršenja prava s osobnim podacima koje je Facebook pretrpio 28. rujna, kada je otkriven nezakoniti pristup za 50 milijuna korisničkih računa. U Rezoluciji se posebno ističe da Facebook mora osigurati i moći dokazati da se osobni podaci korisnika iz EU neće koristiti u izbornim kampanjama jer to proizlazi iz GDPR-a, kao i pravila EU o financiranju europskih političkih stranaka, gdje se predviđaju sankcije zbog kršenja pravila o zaštiti podataka ako bilo kakve radnje s osobnim podacima imaju utjecaj na rezultate izbora.
Jedan od ključnih dijelova Rezolucije odnosi se na poštivanje tržišnog natjecanja, kao i na povećanje algoritamske transparentnosti Facebooka, ali i ostalih društvenih mreža. Europski zastupnici traže od Europske komisije nadogradnju pravila EU za tržišno natjecanje kako bi odražavala digitalnu stvarnost, provjerila moguće monopole platformi društvenih medija, i napravila reviziju oglašavanja na društvenim medijima. Usto, Rezolucija traži mnogo veću odgovornost i transparentnost internetskih platformi u vezi algoritamske obrade podataka, dolazili oni od privatnih osoba ili javnih institucija i poduzeća.
Traže se i od svih institucija, agencija i tijela Europske unije da osiguraju da njihovi računi na internetskim platformama ni na koji način ne budu izvor marketinške obrade podataka. U krajnjem slučaju, ako ne bude dogovora s internetskim platformama, od institucija EU traži se zatvaranje računa na Facebooku i drugim platformama s ciljem zaštite osobnih podatka.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.