EuroHPC - Odabir izvođača petascale i pre-exascale superračunala
Resursi i financijska sredstva koji su potrebni za realizaciju održivog HPC ekosustava na egzaskalarnoj razini dosegli su takav red veličina da nijedna država u Europi nije više u stanju sama ga izgraditi na održiv način i u vremenskim okvirima usporedivima s izvaneuropskom konkurencijom. Zato države članice svoje strategije ulaganja u HPC moraju koordinirati na europskoj razini i udruživati financijska sredstva
EuroHPC Joint Undertaking objavio je poziv za interes izgradnje pre-exascale superračunala – Poziv za iskazivanje interesa za odabir subjekata koji pružaju usluge prekursora za exascale superračunala. Za izgradnju je na raspolaganju 250 milijuna eura iz izravnog financiranja od EuroHPC-a, a zemlje članice Europske unije, potpisnice deklaracije o europskim superračunalima (deklaraciji EuroHPC) trebale bi osigurati isto toliko novca kako bi se za izgradnju planiranih superračunala osiguralo ukupno 500 milijuna eura. Taj bi se novac trebao upotrijebiti za izgradnju najmanje dva superračunala s pre-exascale karakteristikama, s učinkom između 150 petaflopa / s i 1 exaflop / a i za operativne troškove sustava. Energetski omotač tih superračunala trebao bi biti između 10-15 MW. Jedno od pre-exascale superračunala treba biti na europskoj tehnologiji koju tek treba izgraditi.
Deklaracija EuroHPC pokrenuta je još u Rimu, u ožujku 2017. godine, i do sada su joj pristupile skoro sve članice EU. U Luksemburgu je, 6. studenoga 2018. godine, održan prvi sastanak Upravnog odbora EuroHPC JU.
Kako bi se izradilo prvo pre-exascale računalo s europskom tehnologijom, na njemu je potrebno početi raditi već ove godine. Za sada su se kao kandidati za projekt javili CSC iz Finske, CINECA iz Italije i BSC iz Španjolske. Od ranije su kao kandidati poznati CEA iz Francuske i Forschungszentrum Jülich iz Njemačke. Odluka o izboru očekuje se u ožujku ove godine. Za razvoj petascale superračunala najozbiljniji kandidat je Luksemburg.
Inicijativa za europske procesore
Za razvoj europskih čipova za superračunala započeo je novi veliki projekt Inicijativa za europske procesore (European Processor Initiative, EPI). Projekt se razvija u okviru programa Obzor 2020. (Horizon 2020.) ukupne vrijednosti oko 120 milijuna eura. Razvoj takvih tehnologija zahtijeva dugoročnu financijsku potporu. Stoga će konzorcij EPI biti podržan ne samo kroz Obzor 2020., nego i kroz druge programe EU. Posebni ugovori o bespovratnim sredstvima za potporu EPI-ju bit će objavljeni kasnije ove godine. U projektu EPI sudjeluje snažan međunarodni konzorcij 23 partnera iz deset europskih zemalja, i trajat će tri godine. Iz Hrvatske je partner Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba (FER).
Cilj projekta je osmisliti i implementirati plan za novu generaciju europskih procesora male snage za ekstremno snažno računalstvo, big data visokih performansi i niz budućih aplikacija.
Ta tehnologija, s drastično boljim performansama i snagom, jedan je od ključnih elemenata potrebnih za razvoj europskog računalnog stroja exascale (sposoban za 1018 izračuna u sekundi).
Inicijativa za europske procesore okuplja stručnjake iz istraživačke zajednice za računala visokih performansi (High Performance Computers, HPC), glavne centre za superračunala te industrije računala, industriju silicija, kao i potencijalnih znanstvenih i industrijskih korisnika u Europi. Kroz sudizajniran pristup projektirat će se i razviti prve europske HPC sustave na čipovima nezavisne europske tehnologije, koji će biti implementirani i validirani u prototipnom sustavu koji će postati temelj za puni exascale računalni stroj temeljen na europskoj tehnologiji.
Nezavisna tehnologija
Nezavisna tehnologija europskog razvoja i proizvodnje čipova ne samo da je ključna za stratešku neovisnost (sigurnost podataka), nego će omogućiti i razvoj energetski najučinkovitijih računalnih performansi, odnosno omogućiti europsku globalnu znanstvenu, tehnološku i gospodarsku konkurentnost.
Inicijativa EPI dio je šire strategije za razvoj neovisne europske HPC industrije, koja se temelji na europskim i inovativnim tehnologijama, kako je predstavljeno u zajedničkom poduzeću EuroHPC JU, koje je predložila Europska komisija 11. siječnja 2018. godine. EuroHPC pravni je subjekt koji financira sredstva, i koji će omogućiti udruživanje resursa Europske unije i nacionalnih resursa zemalja članica za računanje visokih performansi kako bi se u Europi stekli, izgradili i uveli najmoćniji superkompjutori u svijetu.
Cilj EuroHPC-a je razviti exascale superračunala na temelju konkurentne tehnologije EU.
Aktivnosti Zajedničkog poduzeća bit će grupirane oko dva glavna stupa:
Prvi, Nabava i rad HPC strojeva: stjecanje dva superkompjutera svjetske klase i najmanje dva superračunala srednje klase, te osiguranje i upravljanje pristupom tim strojevima širokom krugu javnih i privatnih korisnika oko 2020. godine.
I drugi, Program istraživanja i inovacija HPC-a: podrška europskoj HPC tehnologiji, zajedničko osmišljavanje europskih exascale strojeva, razvoj prve generacije europske mikroprocesorske tehnologije male snage i poticanje aplikacija, razvoj vještina i široka uporaba HPC-a.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.