MSD42: Kako umjetnu inteligenciju učiniti poslovno korisnom?

42. Mreža Smart Day održan je u HUB385 u suradnji s partnerom TIS GRUPA

Gorden Knezović četvrtak, 7. studenog 2024. u 01:30

Glavni urednik Mreže Oleg Maštruko otvarajući Smart Day istakao je kako digitalizacija poslovanja pogonjena probojem umjetne inteligencije predstavlja budućnost. 97% poduzetnika vjeruje da će im AI pomoći u poslovanju, a jedna trećina njih ju već u poslovanju aktivno koristi. Više od 64% poduzetnika vjeruje da će im pomoći pri podizanju kvalitete odnosa s korisnicima.

TIS GRUPA s AI-jem koketira od kraja 90-ih godina prošloga stoljeća, što ih svrstava među pionire ove tehnologije na domaćem IT tržištu.

Uvodnu prezentaciju održala je Business Solutions Consultant TIS Grupe Marina Meštrović ukazavši na problematiku općenitijih i oprečnih pesimističkih i optimističkih stavova o umjetnoj inteligenciji kao krajnostima koje nisu praktične u primjeni nove tehnologije. Među ostalim objasnila je razliku u pristupu i metodologiji tradicionalne i generativne (GenAI) umjetne inteligencije, njihove namjene, te načine prikupljanja podataka za njihovo „treniranje“.

Head of AI Department TIS Grupe Tomislav Strgar predstavio je konkretno niz rješenja TIS Grupe za tradicionalnu i generičku umjetnu inteligenciju, te metodologiju njihove konkretne primjene kod klijenata.

„Većina tvrtki jednostavno ne zna kako i odakle početi. Mnogi su postali frustrirani nakon početnih nastojanja, a neki su napustili projekte umjetne inteligencije zbog pretpostavljenih potrebnih ulaganja. Zato TIS.AI nudi brz i učinkovit način da odredite koja je vrsta umjetne inteligencije najbolja za vas i učinite implementaciju pristupačnom“, rekao je Strgar dodavši kako u ubrzanom poslovnom svijetu, tvrtke moraju biti ispred svih tako što će automatizirati poslovne zadatke gdje se oni mogu automatizirati, optimizirati poslovne procese i unaprijediti svoju komunikaciju kako bi ostale konkurentne, osigurali rast i napredovanje

Nakon uvodnih prezentacija održana je panel rasprava pod nazivom Building Smarter Businesses: Crafting a Winning AI Roadmap. Raspravu u kojoj su sudjelovali direktorica za IT AKD-a Kristina Leko Kuštrak, direktor IT-a Futura Medical Group Ognjen Bagatin, Data & Artificial Intelligence Sales leader IBM-a Domagoj Vugrin, direktor IT-a u Končar D&ST Marijan Nedić i direktor AI odjela TIS Grupe Tomislav Strgar; moderirao je Business Development Manager TIS Grupe Josip Kustić.

Sudionici panela rekli su kako su u svojim tvrtkama uglavnom u fazi istraživanja umjetne inteligencije, bilo da se radi o umjetnoj inteligenciji s ograničenom memorijom poput ChatGPT-a, reaktivnoj umjetnoj inteligenciji u obliku pametnih robota ili možda umjetnoj inteligenciji dubokog učenja koja se nalazi u zdravstvu, financijskim institucijama. Većina tvrtki tek treba u potpunosti prihvatiti umjetnu inteligenciju pa im zato trebaju tvrtke poput TIS Grupe.

Kristina Leko Kuštrak istaknula je kako u AKD-u razmatraju najmanje tri modela primjene umjetne inteligencije u svojem poslovanju koji bi im trebali umnogome pomoći u poslu.

Ognjen Bagatin naveo je konkretne najčešće primjere primjene umjetne inteligencije u medicini naglasivši kako je ona samo alat te da je ključna ljudska kontrola onoga što liječnici dobiju od umjetne inteligencije.

Domagoj Vugrin je istakao kako svaka primjena umjetne inteligencije mora imati mjerljiv učinak inače je neće nitko htjeti primjenjivati. Istakao je kako birokratizirane institucije Europske unije uz dobru namjeru regulacije umjetne inteligencije ipak ne mogu zakonodavno pratiti inovativnost u digitalizaciji pa Europa zbog toga za sada ostaje bez najnovijih modela umjetne inteligencije iz Applea i Mete.

Marijan Nedić rekao je kako u Končaru umjetnu inteligenciju uglavnom primjenjuju u uslugama te da će nakon toga vidjeti mogućnosti njene daljnje primjene.

Tomislav Strgar je podsjetio na prvo rješenje na osnovu umjetne inteligencije nastalo još 2020. godine pod nazivom SENDD (System for Early Neurological Deviation Detection), odnosno sustav za rano otkrivanje potencijalnih neurorazvojnih odstupanja kod dojenčeta. Projekt se realizira u suradnji s Poliklinikom dr. Sabol, te je sufinanciran sredstvima iz EU fondova za istraživanje, razvoj i inovaciju. Nakon toga, kako je rekao Strgar, razvijen je niz drugih rješenje poput Vinyeard Angel, Video Safety Checker, Takl2Forms… a stručnjaci TIS-a otvoreni su i za izradu rješenja na osnovu umjetne inteligencije na zahtjev klijenata.

Mreža Smart Day organiziran je hibridno, uživo i uz mogućnost praćenja online video streamingom