Oporezivanje kripto valute diljem svijeta

Kako kriptovaluta nastavlja dobivati globalnu privlačnost, porezne politike uvelike se razlikuju u različitim jurisdikcijama

Gorden Knezović utorak, 22. travnja 2025. u 15:30

Neke zemlje nameću visoke poreze na kapitalnu dobit od trgovanja kriptovalutama, dok druge u potpunosti izuzimaju digitalnu imovinu. U međuvremenu, nekoliko je država potpuno zabranilo transakcije kriptovalutama.

Zemlje s najvećim kripto porezima

Japan primjenjuje progresivnu poreznu stopu u rasponu od 15% do 55%, što ga čini jednom od zemalja s najvišim porezima za dobitke od kriptovalute. Slično tome, Danska oporezuje kripto dobit po stopama između 37% i 52%, ovisno o dohodovnom razredu pojedinca.

Njemačka, iako se često smatra kripto prijateljskom, primjenjuje poreznu stopu od 45% ako se imovina proda unutar godine dana. Međutim, kriptovaluta koja se drži dulje od godinu dana u potpunosti je oslobođena poreza.

Kripto utočišta bez poreza

Nekoliko je zemalja odlučilo izuzeti kriptovalute od oporezivanja, ili ne priznaju kriptovalute ili imaju politiku osmišljenu za privlačenje kripto ulagača i tvrtki: Brunej, Cipar, El Salvador (usvojio bitcoin kao sredstvo plaćanja), Gruzija, Njemačka Nakon godinu dana držanja kriptovaluta, do tada je porez 45%), Hong Kong, Malezija, Oman, Panama, Saudijska Arabija, Švicarska i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Zemlje u kojima je kriptovaluta zabranjena

Unatoč globalnom prihvaćanju, neke zemlje u potpunosti zabranjuju transakcije kriptovalutama. Često se ta ograničenja temelje na regulatornim problemima, financijskoj stabilnosti ili vjerskim razlozima. Na primjer, Egipat zabranjuje kriptovalutu prema islamskom zakonu.

Zemlje s izravnim zabranama kriptovaluta su: Afganistan, Alžir, Bangladeš, Kina, Egipat, Maroko, Nepal, Tunis.